bugün

Soyadımda yer alan şehirden gelen insanların geldiği, sülalemin de bir kısmının barındığı tarihi önemi büyük kasaba. Pamucak kıyıları da Artemis Tapınağı da unutulmamalı.
memleketim. istanbul'dan sonra huzur bulunan yer.

şirince yi efes i meryemana yı herkes yazmış, tekrardan belirtmeye gerek yok. selçuk'un tılsımından bahsetmek gerek biraz. evet buranın bir laneti var, buraya gelen, birkaç ay yaşayan burada kalıyor ya da en azından geri dönüyor yıllar sonra. bunların arasında lord kökenli ingiliz vatandaşları da mevcut.

ben istanbul dan döndükten döndükten sonra düşündüm, nedir olayın tılsımı diye? anladım. burası enteresan bir şekilde huzur veriyor, havasıyla, çevresiye ve insanıyla, bu huzuru veriyor, buna alışıyorsun, sonra da hiçbişey seni tatmin etmiyor seni. para mara hiçbirşey, huzuru istiyorsun sadece, sevdiğin kişiyi bile burada istiyorsun.
efes harabeleri ve meryem ana evi gibi antik çağların en güzel örneklerini günümüze kadar korumasını bilmiş tarihi, şirin bir kasaba olmasına rağmen yeterince turist kafilesini bünyesine çekememiş, turizmi dolu dolu yaşayamamış bir beldemizdir... kalesinin eteklerinde selçuklu dönemine ait enteresan bir camisi mevcuttur. turizme hizmet vermek için kadınların pejmurfe kıyafetler içinde gözleme yapması ise görüntü ve ambiansı bozmaktadır.
Özlediğim memleketimdir. Burnumda tütüyor yeminle.
askerliğimi jandarma karakolunda yaptığım izmir'in ilçesi.
izmir'in güzel bir ilçesi. Trenle veya otogardan dolmuşla gitmek mümkün. Dolmuşla 1 saat kadar, trenle 1 saat 30 dakika kadar sürüyor (tam emin değilim). En büyük özelliği şirince ve meryem Ana'ya yakın mesafede olması. Merkezindeki tarihi manastırın etrafında çok hoş butik oteller vardır, bu sokaklara girdiniz mi dikkatinizi ilk çekecek olan şey lavanta ve bilimum çiçek kokusudur. Çarşısında çoğu banka ve süpermarketin şubeleri bulunur, yaşamak için ideal bir yerdir. Ayrıca izmir merkezde gördüğünüzden daha fazla yabancı turisti burada görebilirsiniz, sakın şaşırmayın.
güzel konuşma yeteneği olan demekmiş.
Belediyesi tam bir otopark mafyası olan izmir'in ilçesidir.
Şehir merkezi, Efes, Meryem ana ve Şirince'yi ziyaret edecekseniz toplamda 35TL otopark parası ödeyeceksiniz. Meryem Ana müzesi de belediyenin, oraya da 5TL kişi başı bilet parası vereceksiniz.
eski adı ayasuluk olan tarihi izmir ilçesi.
Bir erkek ismi.

Lisede sevdiğim bir arkadaşımın ismiydi. Biz 15-16 yaşındaydık, o 21 yaşındaydı. Adam lisede askerlik teciliyle uğraşıyordu amk.
Kuzeyinde Meryem ana evi, batısında Efes harabeleri olan izmir’ in şirin ilçesi.
bir gün mutlaka yaşayacağım/yaşamak istediğim izmirin tarihi, atmosferik ve huzur dolu ilçesi. adeta çocukluğun bir parçasıdır.
görsel

isa Bey camisine de mutlaka gidiniz.
o kadar şehirde tatil yaptım, hiçbirinden selçuk'taki kadar tat alamadım. gerek tarihi dokusu, gerek sankiliği, doğası derken cidden cennet gibi bir yer. bu aylarda da tadı bir başka oluyor, aşırı sıcaklar çekilmiş, az ve öz bir kalabalık oluyor. bu arada eylül-ekim gibi tatile gitmek isteyenler için şuralar da baya iyi: https://kulturveyasam.com...labilecek-8-izmir-ilcesi/
guzel yerdir selcuk kucuktur samimidir. izmir'de bulundugum zamanlarda sık sık ziyaret ederdim.
çocukluğumun hatrı sayılır bir bölümünün geçmiş olduğu atmosferik ve bir o kadar da samimi izmir'in ilçesi.

gerek tarihi dokusu, gerek esnaf kültürü, gerek doğası ile sürekli gidilen noktalardan biri halinde.
herkesin tofaş şahin ya da renault 12 sürdüğü güzide memleketim. esnafı iyidir, sokak lezzetleri ucuz ve kalitelidir.
Doğmadığım ama ilkokul, ortaokul, lise derken 20 senemi geçirdiğim, çılgınlar gibi özlediğim canım ilçem. Ailem hala orada. Ben iş nedeniyle maalesef ki başka bir şehirdeyim. Ancak bulduğum her fırsatta giderim. Hem ailemi görür hem arkadaşlarımla görüşür hem de bol bol geçmişe olan özlemimi gideririm. Buraya dışardan gelen insanlar genelde bir daha gitmiyorlar. En azından gitmek istemiyorlar.
Efes, Meryemana, Şirince, Yedi Uyuyanlar (Yedi Uyurlar diyen de var), başlıca gezilip görülebilecek yerleri. Çarşıda yürürken su kemerleri var mesela. Resmen adım başı tarih kokan bir ilçe.
insanları gayet hoş gayet sıcakkanlıdır. Esnafa bir şey demek istemiyorum. iyisi de var kötüsü de maalesef.
Şu şehrin girişinen yapılan toki konutlarına ısınamadım nedense. Tabii ki herkesin evi barkı olsun da ne bileyim o çocukluğumda gördüğüm sarı dağın oyulup üstüne o binaların yapılması beni çok üzdü.
imkanınız varsa mutlaka gidilmesi gereken bir yer diyerek fazlaca uzattığım giri'mi tamamlamak istiyorum. Gitmişken çarşı kahvesinde ibrahim abi'den bir oralet ya da kivi içmeden şehirden ayrılmayın ama.