bugün

içine dahil olduğum ve özellikle çocukluk, ergenlik ve ilk gençlik dönemlerimde belli etmemeye çalıştığım topluluk.
Eğer göçmenseniz, Türkiye'de yeni tanıştığınız birisiyle sohbeti koyulaştırdıktan sonra, (bir de tanıştığınız insan coğrafya ve tarih bilgisinden yoksunsa) sorulan o gereksiz '' nerelisin sen? '' sorusuna selanik göçmeniyim diye cevap verdiğiniz de karşınızdaki insanın gözünde bıraktığınız iyi intibanın birden kötüye dönmesi olasıdır. HaTTA ardından '' çingene misin? '' '' roman mısın? '' diye soran zır cahiller bile var. '' Ulan gerizekalı! selanik yüzyıllardır osmanlı'nın elinde kalan bir türk toprağıydı. hatta, ulu önder'imiz de oralı. '' demek istiyorsun ama karşındaki insan cahil olduğundan bunu anlatmaya bile değmez diye düşünüyorsun. Gururla; '' izmirliyim, Bursalıyım, malatyalıyım, trabzonluyum, sivaslıyım, adanalıyım. '' diyen topluluğa asla dahil olamıyorsunuz. En fazla ben istanbulluyum diyebilirsiniz. Onu da zaten hesaba almıyorlar. Nedir türkiye'deki bu bitmek bilmeyen bölgecilik? hemşehricilik? Bizim kadar hemşehrisini kollayan başka bir millet var mı? beş tane avrupa ülkesi gezdim, birinde 2 yıl yaşadım, ve diyorum ki bizim kadar hemşehrisini kolayan başka bir millet dünya üzerinde yok.
çok doğru. ama bunu kabul etmiyor halkımız. (bkz: bulgar göçmeni)
(bkz: sabetayist)
tek bir bölgeyle ilgili başlık açıldığı için; bir makedonya göçmeni olarak yazmaya gerek görmediğimdir..
adam olduktan sonra hiç önemi yoktur.daima kardeştir kardeş olarak kalacaktır.
-nerelisin?
/izmirliyim
-baban nereli?
/izmirli
deden nereli peki?
/dedem de izmirli.
-peki onun babası nereden?
/selanikten.
-sen izmirli değilsin selaniklisin.

hım evet selanikliyim.
her muhabbette "benim aslım selanikli, biz selanikten göç etmişiz" demeyi kendine bir görev edinmiş olmaktır.
aynı şey giritliler içinde geçerlidir. nerelisin sen sözüne verilen cevap izmirliyim olur ancak daha sonrasında oraya nereden geldiniz sorusu ile karşılaşırsınız. girit dediğiniz de hemen böyle mal mal bakarlar! çok şükür özümüz yörük! çekindiğimiz bir durum yok.

--spoiler--
şimdi senin oğlun zimbabwe de doğsa türk mü olur zimbabweli mi? buna cevap ver kapçık ağızlı.
--spoiler--
mustafa kemal atatürk ile aynı şehirde doğmuş olmaktır.
izmir 1.kordon'da işhanı teklifini reddedip "bize toprak verin" diyerek foça'ya yerleşmektir bazen.

(bkz: bu adam benim büyükdedem)
izmir'de yaşadığım için sık karşılaştığım hadisedir. Ben de Selanik Göçmeniyim. Dedemin dedesi oradan gelmiş. Neyse ki izmir'de normal görülen bir durum olduğu için hiç yadırganmadım. Ayrıca dedem falanca bi yerden gelmiş ama babamda bende burada doğduğumuz için izmir'liyiz diyenlerden değilim. 7 kuşaktır izmir'deyiz fakat izmir'i sahiplenecek kadar büyümedik, Lakin izmir'de doğmaktan gurur duymayı bilecek kadar da severiz izmir'i biz Selanik göçmenleri. Çünkü karşılık gördüğün Aşktan vazgeçmek zordur.
görsel
dünyanın en güzel şehrinden, sırf o kahrolası mübadele yüzünden ayrılmak zorunda kalan insanlardır.

ataları dünyanın diğer güzel bir şehri olan batum'dan göçen biri olarak çok iyi anlayabilirim.
%25 benim.
okul bitince, gizli derneklere üye olmak anlamına gelir.
new york'da yahudi şirketlerinde garanti iş demektir.
bir gün göçtüğümüz o toprakları geri almanın hayaliyle yanıp tutuşmaktır.
selanik göçmeni izmirlileriz.
Ülkemizde sırf Atatürk Selanikli diye göçmenim diye sallayanlar dolu. Selanik göçmeni olunca Atatürk’le akraba olmuyorsun bu bir ayrıcalıkta değil. Evet.
ortalama bir sohbette 148 kere selanik göçmeniyim demeyi gerektirir.

- nasılsın ?
+ selanik göçmeniyim.
Soyu sopu belli olmak demektir erhamdurillah. Osmanliylan bı alekemiz yok, dedem Selanik göçmeni yavudilerinden olgay kuscubasiyan, selaniklile bilirler. Tayyib istifa şekerim, lütfen ama lütfen!!!
Erhamdurillah kim ya.

Bana da diyorlar sen selamik göçmüşü müsün ne bileyim sanmıyorum diyorum.

Babama sorim yarın.
Aaaa özgür demirtaş
https://twitter.com/ProfD...VzCdXse-w95_hLmQ&s=19

Not :babası siverekli kürt.
Selanik göçmeni bu ülkede baya havali duruyor herhalde.
Soysuz olma durumudur.
dinci o çocuklara dert olmuştur...
Atatürk göçmen değildi

Selanik düşerken trablusgarp da savaşıyordu.

Şimdi gelelim selanik konusuna

Selanik Osmanlı devletinin en büyük 2.şehriydi.

Sizin eşek siken dedelerinizin şehirleri köy veya kasabaydı.
Selanikte büyük bir liman vardı ve mübadiller o limandan gemilere bindirilerek izmir urla ayvalık vb gönderiliyorlardı. O yüzden herkes Selanik göçmenidir zaten.