1. 1.
  doğa olayı, felaket. ayrıca kalabalık anlamında da kullanılır. (bkz: insan seli)

  tdk'ya göre;
  1. Sürekli yağan yağmurdan veya eriyen kardan oluşan, geçtiği yerlere zarar veren taşkın su.
  2. Hareket hâlindeki büyük kalabalık, yığın
  3. Etki ve iz bırakan güçlü durum veya davranış
  ... steril mikrop
 2. 2.
  gereksiz ama ne yazık ki yaygınlaşmış bir ektir. batı dillerindeki -al, -el ekinin bir versiyonudur. eskiden muhtemelen -lık ekiyle karşılanıyordu. eklendiği kök veya gövdeye ile ilgili, -e dair anlamlarını katar. bunun yanısıra türkçede cümlenin bilim"sel"liği üzerinde de etkilidir.
  ... benzin
 3. 3.
  fr. tuz
  (le)
  ... vermilion
 4. 4.
  su seviyesi hızla artan bir akarsuyun çevresine sosyal ve ekonomik yönden zarar verecek ölçüde akış büyüklüğüne erişmesine sel denir.
  ... unique270
 5. 5.
  yağmur ve kar sularıyla oluşan taşkın su.
  ... nicksevmezinsan
 6. 6.
  yavuz bahadıroğlu nun istiklal savaşımızın temelinde yatan sosyal psikolojik şartları anlattığı romanı. 1991 yılında yeni asya yayınlarından çıkmıştır.

  --spoiler--
  25 haziran günü koçarlı daki, harap çiftlik evine dolu dizgin bir zeyrek geldi. yunanlılar, keşif taarruzuna geçmişlerdi. derhal toparlanıp hareket ettiler. az sonra da yunan müfrezesiyle karşılaştılar.
  --spoiler--
  ... imper
 7. 7.
  son günlerde özellikle karadeniz bölgesinde yaşanan doğal afet.

  yalnız mide bulandıran bir konu var. günümüz şartlarında bir bölgeye ne kadar yağış düşeceği, o bölgedeki akarsuların bu yağışlarla nasıl hareket edebileceği önceden tespit edilebiliyor.

  herhangi bir sel tehlikesine karşı önceden tedbir almak, insanların güvenliğini sağlamak medeni ülkeler için yapabildikleri bir uygulama.

  oysa, hep gelişmekte olan ülkeler arasında adı geçen ama her ne hikmetse bir türlü gelişemeyen ülkemizde çoğu konuda olduğu gibi bu konuyu da allah'a bırakmışız.

  sel gider, kum kalır, ölen ölür, kalan sağlar bizimdir.

  aman canım ne önemi var selin, afetin, ölenin, kalanın. biz ayşe arman'ların açtıkları kıçların, kapadıkları başların derdindeyiz. bize ne.
  2 ... guzunamca
 8. 8.
  genel olarak aşırı yağmur ve alt yapı yetersizliğinden dolayı oluşan doğal felaket. Eğer sel mağduru olup evinizi su basmışsa zaraınızı beleidye karşılıyor , sizin yapmanız gereken evdeki suyu boşaltıp , ve evdeki hiçbir eşyanın yerini değiştirmeden belediyeyi aramak .
  ... solucandil
 9. 9.
  http://tinyurl.com/y9v25d3
  ... guzunamca
 10. 10.
  çok fazla su molekülünün biraraya gelerek yataksız dereler, çağlayanlar oluşturması durumudur.
  ... iksii