bugün

aç kalmak akşam yemeğini erken yiyip kahvaltıyı öğlene doğru yapmak şeklinde olmalıdır. "bilim adamları orucun faydalı olduğunu söylüyorlar"daki oruç ramazan orucu değildir. oruç burada ibadet değil fiil şeklinde kullanılmıştır. gün içerisinde 14-15 saat boyunca aç ve susuz kalmanın hiçbir mantıklı gerekçesi yoktur. sağlığa zararlıdır.
dinsiz ateist nursuz söylemidir.

(bkz: sen oruç tutma ulan ayı)
Ben tutmuyorum. tutana da karışmam, kendi tercihi sonuçta. Ama zararlıdır. Hem ruhsal hem fiziksel olarak.
olum size silah zoruyla tutun diyen mi var. imanınız yoksa zaten niye tutacaksınız, kaldı ki oruç tutmasına engel teşkil edecek sağlık problemleri olanlara da müsaade var.

ilginç kafalar vallahi.
Valla kampanyanız sizin olsun biz ibadetimizi yerine getiriyoruz. Severek de tutacağız. Dinim gereği bu bana mecburidir. Dinimi de seviyorum. Net.
Dünyada sadece türk ateisti "en çok ateist benim" diye bağıra bağıra söylemek zorunda hissediyor. Ne garip lan.
Tanım; bir kampanya. Her sene yapılan binlercesi gibi...
allah kimseyi " orucun sagliga zarari yoktur" diyecek kadar cahil, en temel beslenme bilgilerinden habersiz eylemesin, ve leddalin, amin.
Dinim bunu gerektiriyor dersin anlarimda, sagliga zarari yok ne lan....
Hayatini spora, dolayli olarakta dogru beslenmeye adamis biri olarak bazilarinin cahilliginden ben utaniyorum.
sağlığı yerinde olup oruç tutabilecek olanlar, sağlığı yerinde olmayıp oruç tutamayacaklar sınıfına girmesin diye oruç tutmak sağlıksız deniliyor burada.
Sağlık için tüm gerekli koşulları sağladık, geriye sadece oruç kaldı ütopyasında pembe gözlük takanların başlattığı kampanyadır.
Uzun süre susuz kalmak kesinlikle ve kesinlikle insan sağlığına aşırı zararlı fakat ara sıra öğün atlamak mesela sabah uyanınca kahvaltı yapmamak sadece akşam yiyip 1 öğün beslenmek insan sağlığına faydalı.

Dediğim gibi uzun süre susuz kalmak kesinlikle ve kesinlikle insana çok zararlı.
boğazınıza çöküyorlar sanki. çektirin gidin lan.
sağlığa zararı olsaydı allah emreder miydi ?
Ben de tutmuyorum amk. 11 ay her boku ye, sonra 1 ay "Elhamdüllillah Müslümanım. Oruç tutuyorum" tribine gir. Birde oruç tutmayanlara saldır. Hassiktir oradan.
tutmayın o zaman zorlayan mı var. ewed
Oruçtan önce sağlığa dikkat çekmeyip ramazan ayı gelince sağlıktan dem vuranlarin trajikomikliği.

Tutup tutmamak bireysel bir tercih.

Respect !.
sağlığa zararlı olsa Allah emreder miydi? sorusu geldiğine göre dağılabiliriz.

ayrıca bundan sonra oruçtan önce ve sonra durduk yere sağlık çok önemli diyerek sağlığa dikkat çekeceğim.
Bir uzaylı olarak, oruç tutup tutmamak arasında gidip geliyorum.
Olum bu "kesin ip var aq" diyen adamla aynı kafa işte. Sağlık için tutulmuyor ki oruç, sağlıklı mı sağlıksız mı bilmem, yamulttuğu da bi gerçek ama müslümanlığın şartı işte tutacaksın. Selam ve dua ile.
herkesin sevabı kendine.
Sözlükte şaşırtmayan başlıklarda bugün. O değilde tüm yorumları okudum amaa valla frank'tan dinsiz kitapsız kâfire, ondan traverten birkaç yazar daha adını hatırlamıyorum onlarla aynı fikirde olmak şaşırttı. Neyse yorum yapmak gerekirse neyse yaa yorum yapmaya dahi değmeyecek bir başlık!.

ibadet Allah için onu rızası için yapılır. Evet yıllardır sözlükte ben ve birkaç arkadaş heyecanla bekliyoruz ramazan ayını. Bazen sahurdayız Uludağ sözlük başlığına Serdar ağabeyden önce yazmaya çalışıyoruz. bizimle aynı fikirde olan insanlarla mutluluğumuzu paylaşıyoruz. Oruç tutup ibadet etmemiz zorunuza gidiyor anlaşılan!. ister tut ister tutma ama ibadetini yerine getiren mutluluğunu paylaşan insanlara da karışma!.
Sağlığın el vermiyorsa tutma. Ama sonra internetten aralıklı oruç falan araştırdığını görmeyeyim.
biz tebliğimizi yapalım da gerisi inananlara kalmış. burada hiç kimse oruç tutmayın demedi. sağlığa zararlı olduğundan bahsedildi. oruç tutmak sigara içmek gibidir. zararlı ama yine de insanlar yapıyor. ben içmiyorum mesela ama içenlerin elinden alıp yere atmıyorum. bu da böyle bir şey.
tanrı sigara ve içki içilmesi konusunu vücuda zarar verdiği gerekçesiyle yasaklarken, vücuda zarar veren bir uygulama olan gün içerisinde aç ve susuz kalmayı ibadet olarak önünüze koyuyor. ve bunda mantık aranmıyor.

Hızır gibi zamanda ve mekanda yolculuk yapan, Musa gibi denizi yarıp içinden geçen insanlar örnek gösterilecekse bilgi içeriğinin alası yazılabilir burada. 3 boyutlu evrende fiziğin ötesinde hiçbir güç yoktur. fizik kuralları dışında herhangi bir olay gerçekleşemez. yani kimse denizi yaramaz, zamanda yolculuk da "bak deminden şimdiye geldim. bekleme süresini uzatırsan zamanda daha da ileri gidersin" şeklindeki arog repliğinden öteye gidemez.

körü körüne inanmayı gerektiren inanç insanlar ona körü körüne inanıyor diye hakikat olmuyor.
dinsiz imansızların zırt laması sıçmalaması tepinmesi...................