1. 1.
  james watt ın buhar makinesini bulmasıyla başlamıştır.avrupada sanayi alanında birçok gelişme yaşanmıştır.
  6 ... hasnicktir
 2. 2.
  KEndisi* bitmek üzere olmasına karşın hala türkiyeye tam anlamıyla uğramamış devrim.
  6 ... baybars
 3. 3.
  konuyla ilgili vikipedi linki..
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Sanayi_Devrimi
  1 ... trinfr
 4. 4.
  Zamanında gerçekleştiremediğimiz devrim. Türkiye için hala gelişmekte olan devlet dememizin nedeni.
  1 ... honour
 5. 5.
  ingiltere'de başlayan teknolojik-ekonomik *devrimle
  fransa'da gerçekleşen politik * devrimin
  ortak ürünü..
  1 ... piano-forte
 6. 6.
  makinelerin coğalması ile az zamanda cok mal üreten fabrikalar kurulmuştur. buda hammadde ve pazar ihtiyacı yaratmıştır. kalabalık nufusu, yer altı ve yer ustu kaynakları ile avrupalı devletler için iyi bir pazar olan osmanlı devleti bu devrimde cok olumsuz etkilenmişitir. cunku kapitülasyonlar osmanlı devletinin elini kolunu baglamıştır.
  1 ... pamuk proton ve 7 elektron
 7. 7.
  toplumlar tarihi açısından zurnanın zırt dediği an
  1 ... apatheticfrog
 8. 8.
  ilk döneminde kömür'ün ikinci dönemde de petrol'ün başrolü oynadığı devrim. bunun dısında soğutucular yapılmış gıdalar uzun süre saklanmış ve başka kıtalara satılmıştır. tren ile de ulaşım gelişmiştir. ilk defa aspirin üretilmiştir. matbaa da ezilmeyen baskı aletleri yapılmıştır. devrin ürünleri en çok alman-rus savaşında kullanılmıştır.
  1 ... darwen
 9. 9.
  ağır sanayinin gelişmesi sonucu çalışanlarında makinenin parçaları olarak görülmesini ve geniş halk kitlelerinin açlık, sefalete sürüklenmesine sebep olmuştur. sonucunda çok kanlı geçen işçi devrimi kaçınılmaz olmuştur. jack london un demir ökçe adlı kitabında amerikadaki sonuçları çok iyi anlatılmıştır.
  ... gigantic
 10. 10.
  el üretiminden makinalaşmaya geçiştir. Sanayi Devrimi sonrası kapitalizm empreyalizm sosyalizm gibi akımlar ortaya çıkmış, makinalaşmaya geçilince Osmanlı devletinde el üretimine dayalı sanayi çökmüş,kapitülasyonların da etkisi ile Osmanlı Avrupalı devletlerin açık pazarı haline gelmiştir.
  1 ... janis