bugün

entry'ler (90)

emekliysen çalışmayacaksın zihniyeti

2003 yılında çıkarılmış bir yasadır. 2003'ten günümüze gelinen süreçte bu yasadan haberi olmayan emeklilerin maaşlarında kesinti yapılıyor hem de geçmişte kesilmemiş olan pay da faiziyle *geri alınıyor. Sanki emeklilik maaşları yetiyormuş gibi.Yazık denilesi durumdur.

kültür emperyalizmi

sanayi devrimi sonrası hızını arttıran sömürgecilik eylemi, paris barış konferansı sonrasında manda ve himayeye dönüşmüştür. Bugünkü anlamı ise kültür emperyalizmidir. gün olur devran döner isimler değişir mantık aynı kalır.

emile zola

gerçek adlı romanını tüm okurlara tavsiye edeceğim yazar.

sözlüğe geri dönmek ya da dönmemek

sözlüğe verilen arayı sona erdirme durumu belirten söz.

protestocu tekel iscilerine polis mudahelesi

sözde insan haklarını savunuyoruz mantığıyla taksimde eylem yapan anneler kılığındaki pkk yandaşlarına polisin tavrı ile tekel işçilerine karşı polisin tavrını kıyasladığım eylemdir.

tuvalet terliği

dışlanmış terlik çeşididir.

baba ile diyaloglar

- kızım ne zaman evleniyosun?
- höö
-yani evlen demiyorum ama bişi konuşmadınızmı onla *
- yoo askerliği var hem daha
-hıımm
-yok ben hem sen evlenirsen yanlız kalırım evlen demek istemiyorum da ölesine sorayım dedim
bundan 1 saat önce yaşanılmış, gerçek hayat hikayesidir.

susam sokağı şarkıları

sev dünyayı
açılır her kapıııı
işte susam sokağııııı.

7 temmuz uludağ sözlük makinaya gidiyoruz zirvesi

höytt nölüünuz lem dediğim zirvedir.gereksiz uzamış birbirinize girmişiniz.medyatik olduktan sonra birbirine çemkiren ünlüler gibisiniz şerefsizim.

niyazi berkes

200 yıldır neden bocalıyoruz? adlı kitabın yazarıdır.

aynalikavak sozlesmesi

osmanlı devleti ile rusya arasında imzalanan sözleşmedir.küçük kaynarca antlaşması ile bağımsızlık verilen kırımda rus yanlısı olan şahin girayın hanlığının osmanlı devletince tanınması ile sonuçlanmıştır.

dusmemis bir ucagin kara kutusu

beyazdır.*

rush hour 2

3.sünün olmadığını umduğum an itibarıyla star da yayınlanan film.

8 temmuz 2007 manavgat yangini

deniz manzaralı alanlardaki orman yangınlarıdır. çevre bakanlığınca yapılan açıklamaya göre hiç bir şekilde imar izni verilmeyecekmiş.*

lale devri

* Batılılaşma çabalarının ilk evresini oluşturur.
* Avrupa düşünce ve tekniği ilk kez bu dönemde Osmanlı sınırlarından içeri girebilmiştir.
* ilk devlet matbaası, kağıt imalathanesi kuruldu.
* Avrupa'ya ilk elçileri gönderildi (sürekli değildir).
* Doğu klasik eserleri tercüme edildi.
* ilk itfaiye örgütü kuruldu.
* ilk çiçek aşısı uygulaması yapıldı.
* Çini imalathaneleri açıldı.
* Kütüphaneler ve köşkler yapıldı.

1730'da yeniçerilerin çıkardığı Patrona Halil isyanı ile son buldu.
* Dönemin padişahı III. Ahmet, Sadrazam Nevşehirli Damat ibrahim Paşa'dır.

7 temmuz uludağ sözlük makinaya gidiyoruz zirvesi

ağlamak istiyorum dediğim, tüm gece beklediğim ama hayal kırıklığına uğradığım zirvedir. her iki sözlük için temsilci sorunu yaşandığı çok açık belliydi.

güzel ve dahi

ben güzele güzel demem güzelde biraz akıl olmadıkça dedirten durumların an itibarıyla yaşandığı tv programıdır.kızlar niye masa üstüne çıkıyorlar anlamış değilim.

kırım

küçük kaynarca antlaşması ile osmanlı devletinden ayrılıp bağımsız olan bölgedir. dinsel yönden osmanlıya bağlılığını sürdürmüş. böylece osmanlı devleti ilk kez halifelik makamını kullanmıştır.

makina programinda sozluk adina konusacak kisi

neden bu kadar kasıldığını ve önceden ayar verildiğini anlamadığım hadisedir.kim gidiyorsa güle güle. samimi olsun yeter bilgi yarışmasına gidilmiyo arkadaşlar..

kim seviyor ulan bunlari

naşide göktürk *