bugün

isminin neden samanyolu oldugunu anlamadigim bir berkant sarkisi.
insanı bunalımdan bunalıma sürükleyen ilhan irem parçası sözleride aşağıdadır...

içimde ışıklı bir yağmur yağıyor
Ve gözümde mutluluk, bardaktan boşalıyor
Odamda anılar, gitgide büyüyor
Ve düşüncem usulca seninle buluşuyor
Açılıyor bulutlar, uçuşuyor yıldızlar
Ve başlıyor sonsuz yolculuklar
Samanyolu, sevgi dolu
Samanyolu, senle dolu
Samanyolu, sevgi dolu
Samanyolu en güzel akşamların sarhoşluğu
Bazı akşamlar beni terk ederde gider
Onsuz bomboş günler, bomboş kelimeler
Bazende çıkar gelir, kederlerde biter
Onunla ışıklanır, karanlık geceler
Geceler yavaşça gündüze varıyor
Samanyolu uyurken insanlar uyanıyor
Açılıyor bulutlar uçuşuyor yıldızlar
Ve başlıyor sonsuz yolculuklar
Samanyolu sevgi dolu
Samanyolu senle dolu
Samanyolu sevgi dolu
Samanyolu en güzel akşamların sarhoşluğu
Bazı akşamlar beni terk ederde gider
Onsuz bomboş günler bomboş kelimeler
Bazende çıkar gelir kederlerde biter
Onunla ışıklanır karanlık geceler
Samanyolu sevgi dolu
Samanyolu senle dolu
Samanyolu sevgi dolu
eseri müzik dünyamıza kazandıran şahsiyet metin bükey dir.
(bkz: kehkeşan).
guzel bir berkant sarkısı, insanı hatıralarına donduren bir ilac.

Sen kalbimin mehtabısın güneşisin
Sen ruhumun vazgeçilmez bir eşisin
Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek
Dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek

Ruhum senin kalbim senin ömrüm senin
Yıllar geçse ölmeyecek bende sevgin

Uzaklara kaçıversek seninle biz
Birgün elbet göze gelir bu sevgimiz
ilginç bir Kerime Nadir romanıdır. Romanda kuzenine aşık olan nejat adlı bir gencin dramı anlatılır. Kuzeni zülal'e deli gibi aşık olan nejat bir türlü kavuşamamanın verdiği acıyla kavrulur gider. Yıllar önce Hülya Koçyiğit ve ediz hun'un başrollerinde olduğu bir sinema versiyonu vardı; ama asıl önemli olan seksenli yılların TRT dizisidir. Aydan Şener ve Tolga savacı'nın başrolde olduğu samanyolu dizisi en etkileyicisidir. Yaşar alptekin'in namık'ı oynadığı dizide aydan şener gençti ne güzeldi bir bilseniz.
1970''de ülkesini Eurovision''da da temsil eden Lüksemburg asıllı David Alexander Winter şarkıyı 'Oh Lady Mary' adıyla Fransızca, Almanların büyük sesi Peter Alexander ise Almanca seslendirmiştir.
alexander winter'ın oh lady mary şarkısından aranje edilmiş ve 1979'da gökben'in de söylediği şarkı.
tolga savacı ve aydan şener'in başrollerini oynadığı eski dizi.

tolga savacı yanında büyüdüğü teyzesinin kızına (aydan şener) aşık bir genci oynamaktadır. yürek burkan hikaye şöyle başlıyor;

http://www.youtube.com/wa...xG4i0&feature=related
ankara'nın sayılı kolejlerinden. kız ve erkek öğrencileri farklı kampüslerde eğitim görür.
birbirini seven, aşık olanlar için anlamı her zaman farklı olmayı başarmış klasik, efsane berkant şarkısı. duyulduğu yerde duygular tavan yapar. *
hadise nin seffaf oda adlı programda cok guzel ve cok farklı soyledigi berkant sarkısı.
bu kız hep boyle sarkılar soylemeli cok tatlı bir sesi ve sivesi var populist sarkılardan uzak durmalı.
yeni bir dizi projesi. basrolunde ozcan deniz oynayacakmis. bildigin kerime nadir'in uyarlamasi iste...
fragmanının birebir chanel no.5 reklamından çalındığı dizi. fragman böyle başladıysa dizi nasıl sürecek düşünmek bile istemem...
(bkz: http://www.uzood.com/vide...u-Yeni-Dizi-Fragman%C4%B1)
(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=lwHIVbAWmUM)
yönetmen : andaç haznedaroğlu
yapım: ay yapım
senaryo: ece yörenç - melek gençoğlu
yayınlanacağı kanal: atv

oyuncular:
özcan deniz
vildan atasever
hatice aslan
hülya darcan

genel konu:
annesi öldükten sonra teyzesinin yanında büyüyen nejat teyzesinin kızı zülal’e aşıktır. Ancak bunu zülal'e söyleyemez. zülal nejat'ın arkadaşı namık’la evlenir. ama hiçbir zaman mutlu olamaz. sonunda zülal gerçek sevginin ne olduğunu ve sevgisine hiçbir zaman karşılık beklemeden sevileceği günü büyük bir umutla bekleyen nejat’ın kendisi için ne kadar önemli olduğunu anlar...

ayrıca: franmanda vildan atasever'in giydiği elbise tüm dikkatimi diziye yoğunlaştırdı.
80li yılların sonlarına doğru trt nin çektiği dizilerden biri. baş rolde aydan şener tolga savacı , yaşar alptekin oynamıştı. şimdi ise yeniden çekiliyormuş . başrolde vildan atasever ve özcan deniz oynayacakmış.

bu devirde (iki kuzenin) teyze çocuklarının aşkını nasıl yansıtacaklarsa....

iki teyze çocuğunun aşkını inşallah komşu çocuğu olarak değiştirirler. yoksa topluma kötü örnek olacak.
yeni bir dizi. vildan atasever'le özcan deniz oynuyormuş başrollerde, iyi peki güzel.

ama kerime nadir'in aynı isimli romanından uyarlama olduğunu öğrenince kuvvetli bir "yuhh!" çektirmiştir.
diyorum da inanmıyor kimse; yavaş yavaş dostoyevski'lere kadar uyarlayacak pek saygıdeğer televizyoncu tayfamız.
özcen deniz'in gene bön bön uzaklara bakarak trip yaptığı yeni atv dizisidir. gene ay yapım ve gene süslü püslü ev halkı pahalı mobilyalar ve gene aynı iki senarist hatunların elinden çıkma roman uyarlaması. hayır ben anlamıyorum bu zengin aile şekillerini gece yarısı olmuş hala ev halkı full makyaj pahalı giysilerle ayakta. ulan bi kere de doğal olun pijama terlik dolaşın ne olur şanınızdan mı eksilir.
1.100 tl'lik giysi alışverişi yaptıktan sonra, "bende öylesine bir şeyler almıştım" diyebilen karakterleri barındıran tv dizisi.
nejat karakterinin babasının cenazesinde ''cenazede siyah giyilir'' mevzusunu fazla abartmış dizi filmdir. sanki her insanın gardrobunun bir köşesinde ''cenaze olursa giyerim'' zihniyeti ile bulundurduğu kravatına, mediline kadar simsiyah bir cenaze elbisesi vardır. cenazedeki tek bir kişinin mi siyah dışında en ufak bir aksesuarı olmazdır. bırakın ulandır.
özcan deniz'in yeni dizisi. (klasik bir tanımdan sonra gelen iğrenç eleştiri için bizi izleyin)

öncelikle konusu hakkında en ufak bir bilgiye sahip değilim. daha demin 5 dakika baktım. dizide bir kız var özcan abi'ye yanık ama vildan olan değil. durmadan fotoğraf çekip özcan'a gösteriyor. lakin kendi çektiği fotoğraflara resim diyor. benim bildiğim hiçbir - amatör veya profesyonel - fotoğrafçı o değerli karelere resim demez. burdan senaristlere duyrulur.(evet, herkes beni okuyor biliyorum) ayrıca sıkıldım ben bu konak, yalı züppelerinden. anasını satıyım her şeye de hakimler. bir adam hem fotoğraftan, hem ayak burkulmasından, hem hızlı araba kullanmaktan hem de karı kız tavlamaktan eş zamanlı nasıl anlar? bir erkeğin beyni bu kadar eylemi bir arada yapacak kadar komplike değil.*
nah şuraya yazıyorum; bu senenin bombası ezel. geri kalana geçmiş olsun.
daha fragmanını gördüğüm anda korkunç bir özcan deniz şeyisi diye düşündüğüm dizi.vildan faktörüne değinmek bile istemiyorum.
aşk-ı memnu ve yaprak dökümü'nün senaristleri ece yörenç ve melek gençoğlu'ymuş burdaki senaristler de.
eee, haftada 3 adet 90 dk'lık dizi yazmaya kalkarsan, biri mutlaka sıçar.

oyuncuları da aynı şekilde fiyasko; tamam bir hatice aslan faktörü koymuşsun oraya ama bu vildan atasever hala rol yapamıyor kardeşim. özcan deniz'e hiç değinemeyeceğim bile. hala asmalı konak'taki seymen ağa kendisi. vildan'la, özcan'la olacak iş değil bu.
romanın orjinalinde ve şimdiye kadar çekilen filmlerde gayet mesafeli masum bir aşk sözkonusuydu . şimdi çekilen versiyonunda eminim ki filmin yarısı yatakta çekilecektir. tıpkı aşk-ı memnu da olduğu gibi romanın içine edeceklerdir.

ne günlere kaldık.
3-5 hafta içinde kaldırılması kesin gözüken berbat bir dizi. bu işten para kazanan adamların artık özcan deniz'in dizilerinin tutmayacağını bilmemesi de ayrı bir konu.