bugün

1917 yılında istanbul da doğdu. yazı hayatına öyküler yazarak başladı. hıçkırık romanıyla tüm türkiye de adını duyurmuştur.
Saint Joseph fransız okulundan mezun olduktan sonra edebiyata karşı duyduğu derin merakla kendini yetiştirmiştir.ilk olarak şiirleri ile tanınan Kerime Nadir hikaye ve romanlarıyla genç nesiller arasında sevilmiştir.Yeşil ışıklar, Kalp yarası, Sonbahar, Gönül hırsızı, Hıçkırık, Saman yolu, Seven ne yapmaz, Funda, Esir kuş, Kırık Hayat vb. yazdığı eserlerinin bazıları filme de çekilmiştir.
5 Şubat 1917 istanbul doğumlu yazarın soyadı Azrak' tır. ilk şiir ve öykülerini Uyanış ve Yarımay isimli dergilerde yayınlamıştır. Kırkın üzerinde roman yazan Kerime Nadir' in bazı romanları da filme çekilmiştir. Yazar; 20 Mart 1984' te istanbul' da vefat etmiştir.
kerime nadir, saygı duyduğum bir yazardır. dili çok yalın ve basittir. kitapları su gibi okunabilir.
bir cumhuriyet dönemi roman yazarıdır. istanbul'da doğmuştur. pek çok romanı bulunan kerime nadir'in romanlarının bir kısmı film senaryosu haline getirilmiştir. genellikle romanlarında karşılık görmeyen ya da kavuşamayan aşıklar teşkil eden kerime nadir 67 yaşında vefat etmiştir.
romanları ile tanınan Kerime Nadir Azrak, sayıları kırka yaklaşan romanlar yazdı ve bu yazdığı bu romanların bir kısmı da film senaryosu haline getirildi ve sinemaya uyarlandı. Romanlarının konularını karşılık görmeyen veya kavuşamayan aşıklar teşkil eden Kerime Nadir, 1984 de 67 yaşında hayata gözlerini yumdu.
türk filmi denince akla gelen tüm klişelerin yaratıcısı: teğmen kenan, nalan, veremli kadın, seven ama kavuşamayan ciftler vb. entel edebi cevrelerce kurgularının basit olması sebebiyle aşağılansa da bir dönemin bestselleri olması sebebiyle edebiyat tarhimizde yer alması gereken yazarlardandır. ayrıca dili gayet güzel ve akıcı bir dildir.
bugün ölüm yıldönümü olan ünlü romancı.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.