bugün

''zıplamayan rotarackt olsun '' şeklindeki leo motto sunda anılan gençler.
rotary-action kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur.18-30 yaş arası genç bay ve bayanlar üyelerdir.amaçları topluma hizmet etmek,toplumda önder olmayı sağlamaktır
Dışardan bakıldığında pek bir tikky görüntüsü veren, bir kaç aktivitesine katılıp tat alamadığım grup.
bursa çekirge grubu oldukça faal olan yought change'e ağırlık verip avrupa gezdirirken diğer yandan sosyal hizmetlerde gönüllü çalıştıran rotaryen jr.lardır.
30 yaşını dolduran rotaractlar, istemeleri halinde rotary e geçebilirler. rotaract da oturum başlamadan önce dönem başkanı masaya gelir ve bir madalyon takar boynuna, daha sonra önündeki çana vurarak oturumu başlatır, diğer üylerde alkışlarlar.
hayır değil proje yapıyor bu klüp. kişisel gelişim ve liderlik anlayışını geliştirme üzerine etkinlikleri oluyor. buraya kadar tamam hoş değil mi?

ama bir de işin esas yanı var. bu adamların hepsi belli bir gelir sviyesinin üstünde. çoğu özel üniversitelerde de paralı okuyor birebir şahidim. peki neyin liderliği? hangi alanda liderlik? hangi meslekte liderlik? sen adam gibi bir şirkete girip yükselecek bilgi birikimi yapacağına rotaract toplantılarında kasım kasım kasılıyorsun nerede kaldı eğitim? "ayy çok yoğunum rotaract var işte derslere giremez oldum" diyen insanlar biliyorum bu nasıl bir liderlik anlayışı? rotaract diye okul uzadı 6 sene oldu o ne olacak? hepiniz mi babanızın şirketine gireceksiniz? hangi birikimle çalışacaksınız?

tamam bunu geçtik de bu aktif eğitim ayakları da ne oluyor? her toplantıda kimin ne kadara ne aldığı, kimin nerede ne yemek yediği gibi birbirine hava atmacalar, kimin ensesi daha kalın oynamacalar var nerede kaldı lider olmak için bir araya gelen gençlik? bunlar bildiğin baba parasıyla sidik yarıştırmaca oynuyorlar.

bu işin bir yanı daha var. bu daha da vahim. liderliği takan yok dostlar. "sikeyim lideri ortama bi şey olmasın" edası var insanlarda. bir ortam yapma, kız tavlama, erkeğe kapak atma arayışları, facebook'a afilli fotolar koyacak pozlar verme merakı falan alıp yürüyor. "rotaract da karizma isim hacı takıldığımız ortamın elitliğiyle ezelim face alemini" diyecek kavun beyinli adam bolca var çünkü.

bu kulüpte gerçekten de kuruluş amacının hakkını verenler var. ama işin içine fransız tarzları, lüks mekanlar ve gösteriş girince ne oldum delisi boş beleş insan da çokça doluyor bu kulübe. bari adam gibi bir eliminasyon sistemi yapın da cebine parası olan her kıro giremesin buraya.
zengin çocuklarının topluma faydadan ziyade birbirlerine caka sattıkları oyun kulübü.
komedi filmi izlemek isteyenler katılabilir, birey olamamış insanların topluma yön verme hayali kurdukları kümeler,23 nisan'da şiir okuyan çoçuk edasıyla blazer ceketlerinin içinde cruise'de çalışan garson hesabı rozetler takarak salınma imkanı verir,orta hal üstü ile zenginlik arasında sıkışan ailelerin çocuklarının kimim kimden daha çok parası var merakı ile birbirlerine yaklaştıkları oluşumdur.etkilenmek istenen hatunların çağrılarak bak ehem ehem bende böyle sosyalim selamı çakılabilir.

masonluktan üstlerine büyük gelen bir takım sembolleri dışında bağlantısı yoktur zira masonlarda bile lions ve bunlara nazaran daha bir edep ve kural bulunmaktadır.kanarya sevenler derneği ile karşılaştırılabilir.
rotary ve mason bünyelerin uğradığı ilk durak.
söylentilere kulak asanların mason diye tabir ettiği, ancak detaylı incelendiğinde topluma hizmet, mesleki gelişim, kültürel gelişim gibi konularda güzel işler yapan, boş zamanlarını başkaları için birşeyler yapmaya çabalayarak geçiren ve kaliteli insanları içinde barındıran sivil toplum kuruluşudur.
Iyi cocuklar. Bazen swingerlarda cikabiliyor aralardan. Dikkat edin.
gercekten abidik gubidik birsey olup olmadigini merak ettigim olusum.
Sosyete bozuntusu oluşum.
genç rotarylerin yetişme merkezi. ağaç yaşken eğilir dedikleri türden.
her boka burun kıvıran ergenlerin laf ettiği grup.

lan iyi kötü bişeyler yapılmak isteniyor. azıcık takdir bilin götoşlar..
30 yaş üstü almazlar.
görsel