bugün

2007 yapım gerilim filmi. pek korkutmadı ama gerdi. bu konsepti daha önceden çok izlemiş olabilirsiniz ama bu 2007 yılı yapıldığı için aslında bu konseptin öncüsü. 1 saat 11 dk sürüyor. tam tadında, gece izleyince geriyor. 4,5/10.
Jaume Balagueró, Paco Plaza ikilisinin yönettiği ispanyol korku filmi. ilk 30-40 dakika sıkıcı, sonlara doğru korku şöleni.
ilk 3 filmi hoştu. tabi mantık hataları yok değildi. 4.seri son film olacak. fragmanda izlediğimiz üzere konu kıyamet. zaten son film olduğu için köpekle başlayan bu virüs tüm ülkeye hatta dünyaya yayılacak. sabırla bekliyoruz.
4. Filmi Rec - 4: Apocalypse (Kıyamet) olarak gün saymaktadır.

Ürkütücü fragmanını buradan izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=TevL0tou6m8
görsel
bünyeye 3.5 attıran filmdir. rec genesis ise serinin kalitesine yakışmamıştır. 2014 yılında çıkacak olan rec 4 Apocalipsis merakla beklenmektedir. başrol oyuncusu ilk filmdeki haberci kızdır.
found footage janrasının blair witch'ten sonraki en iyi örneğidir. korku severler tarafından mutlaka izlenmelidir.

quarantine adında saçma bir amerikan yeniden yapımı vardır. o da görüldüğünde uzaklaşılmalıdır.
tırstıran filmdir. korkuyorum lan.
çok kaliteli gerilim filmi serisidir.

konusu, oyunculukları ve çekimlerde bir o kadar güzel.

ilk 2 filmde, korku filmlerine önyargım oldugu için, mantık hatası arayıp durmama ragmen bulamadım.

ilk 2 filmini 30'ar dakikayla izlediğim filmdir, 3. torrentte.
ispanyol yapımı korku filmi serisi.

--ağır spoiler--

rec

ilk filmde (bkz: rec) kameraman pablo ile muhabir angela'nın, bir itfaiye takımını takip ederek barcelona'daki bir apartmanda karantina altına alınmalarını, pablo'nun kamerasından izlemiştik. virüs bu ikili dışında herkese yayılmış, kameramanı korkunçlu karı öldürmüş, angela da karanlığa çekilmişti.

rec 2

ikinci filmde (bkz: rec 2) dört kişilik bir asker grubu ile yanlarındaki müfettiş, karantina altındaki binaya girip içeriyi incelemişlerdi. bu sırada angela'nın ölmediğini görmüşler, bunun yanında, istemeden apartmanda kilitli kalan veletleri bulmuşlardı. bir kısmını askerlerin kamerasından, bir kısmını da veletlerin kamerasından izlediğimiz filmde, müfettişin aslında bir rahip olduğunu görmüştük. zaten bu noktada da film artık bir zombi filminden 60'ların hristiyan korku filmlerine geçiş yapmıştı. rahip dualar okuyarak virüs kapanları sakinleştirebiliyordu falan işte. neyse, filmin sonlarına doğru, karanlıkta görünen ama aydınlıkta görünmeyen bir korkunçlu karı son askeri de öldürdükten sonra, angela'nın da içine şeytan girdiğini öğrenmiştik. angela rahibi öldürdükten sonra onun sesini kullanarak binadan çıkış izni isterken film bitmekteydi. filmi izleyeli 3 sene oldu, aklımda kalan şekliyle böyleydi film.

rec 3: genesis

dördüncü filmle sonlanacak olan serinin üçüncü filmi rec 3 ise, apartmanın karantinaya alındığı gecenin sabahında başlıyor. clara ile koldo adlı çiftin düğününü, found footage tarzında izliyoruz yaklaşık 20 dakika. sanıyorum damadın amcası olan kişi, bir köpeğin kendisini ısırdığını söylüyor. düğün devam ediyor, bu sırada amca birden birini ısırıyor. kısa sürede virüs yayılıyor ve birçok kişi zombi gibi etrafa saldırıyor. koldo clara'yı bulmaya çalışırken birçok kişi, zombilere kurban oluyor. clara ile koldo'nun birbirlerine ulaşmaya çalışmalarıyla geçen filmin sonlarına doğru rahip hoparlörden incil okumaya başlıyor ve tüm zombiler sabit kalıyor. clara ile koldo da bundan yararlanarak düğünün düzenlendiği mekandan kaçıyorlar.

bu sırada (işitme cihazı sebebiyle hoparlörü duymayan) yaşlı dede clara'yı kolundan ısırınca, -prototype oyunundaki generali randall misali- clara koldo'ya kolunu kesmesini söylüyor. önceki sahnelerde buldukları bir kılıç yardımıyla clara'nın kolunu kesiyorlar ki virüs clara'nın vücuduna yayılmasın. neyse, tam dışarı çıkıyorlar, askerlerden biri gelip ikisini de bir cihazla scan ediyor ve koldo'nun sağlam olduğunu ama clara'nın virüs kaptığını söylüyor. yani clara'yı öldürmeleri gerekiyor oracıkta. koldo son bir öpücük veriyor clara'ya, ama bu sırada virüs clara'yı etkisi altına alınca clara koldo'nun dilini ısırıveriyor. ikisi de virüsü kapınca askerler ikisini birden vuruyorlar. clara ile koldo ellerini kavuşturmaya çalışırlarken film de bitiyor.

--ağır spoiler--

dördüncü filmi bekliyoruz efendim.
ispanyolların yaptığı en sağlam korku filmidir. 2. filmi de bir o kadar harikaysa da 3. filmle beraber batırmışlardır nedense.
ispanyol yapımı korku filmi.
filmin 60 dakikası belgesel tarzında. son 20 dakika da korktunuz korktunuz yoksa hadi geçmiş olsun.
ciddi anlamda başarılı ve geren, iyi bir zombi filmi.
http://www.kalemsuare.com/2012/10/rec-2007.html
rec 3 cuma günü vizyona girdi. tek kelimeyle berbat. O kadar saçmalık ve kurgu hatası var ki neresinden başlayıp anlatayım bilemedim. Germeye çalışırken komik duruma düşmüşler. Öyle ki filmin yarısında içimden bi sittirin gidin dedim. Bu kadar da olmaz denecek cinsten kareler var. Yine de izlemek gerek gerçi. Kaliteli film konusunda şu zor günlerde beklentimizi düşürerek başka filmlerden zevk almamızı sağlar.
izlenecekse ispanyol yapımı izlenmelidir.
filmin sonu için büyük beklentilere girilmemesi daha hayırlıdır.
An itibari ile kanal d'de başlamış film. Tabi bu ispanya versiyonudur.
sallama sarsma demektir.
müthiş bi ispanyol korku filmi. başroldeki manuela velasco da çok başarılı oynamış. 2. filmde 1. film kadar güzeldir.
gerdiren bir film olmasına rağmen yeterince kaliteli değildir.

--spoiler--
özellikle sonu çok bayağıydı. yani o filme o son gitmemiş. filmde bazı kurgu hataları da vardı, elektrik yok diyor kayıt cihazı çalışıyor, bir önceki sahnede televizyon çalışıyor. sonra efendim içeri gönderdikleri sağlık elemanı kafasındakini hemen çıkarıyor. lan ibne madem karantinadan tırsıyon neden çıkarıyon.
--spoiler--

bunlara rağmen ispanyol sinemasının son yıllardaki güzel meyvelerinden. ama bir hipnos değil bence.

eklemem gerekiyor : the blair witch project ile 28 days after 'ın harmanlanmış hali.
rec 2 iyidir. fakat sonuyla ilgili büyük beklenti içinde olmama rağmen beni tüm film boyunca gerdirip son 10 dakikada 'bu mu ya' dedirten filmdir.
şu an yusuf yusuf olmama neden olan film.
eğer aynı amatör kamerayla çekilmiş ispanyol korku filminden bahsediyorsak ben adını "ölüm çığlığı" diye biliyordum.*
avrupa sinemasının, hollywood'dan daha iyi gerilim filmi yaptığının ispatı olan filmlerdendir. kamera çekimi bazı noktalarda insanın gözünü yorsa da, bu yorgunluğa değer. kesinlikle orjinal dublaj hali ile izlenmelidir.
bu filmden gerilmeyen insan olamaz. varsa kendisi uyumuştur o an...