bugün

kayseri müftüsü şahin güven'in mantıklı talebi.

--spoiler--

"eski ramazanlarımızda oruç tutmayan insanlar lokantalarda yemek yiyeceklerse bile o lokantalar önüne perde koyarlar ve oradan geçen oruçlu insanı rahatsız etmezlerdi. bu yüzden ben bu yıl da kayserili esnafımızdan özellikle lokanta ve ayaküstü yiyecek ikram eden fast food tipi yerlerde öncelikle ramazan ayını onların da idrak ederek, mümkün olduğu ölçüde işyerlerinde yemek ikramında bulunmamalarını, yani o dönemi izinli geçirmelerini ve personelini de tatile göndermelerini tavsiye ediyorum. bunun yanında eğer çalıştırma ihtiyacı hisseden ya da bir kısım gerçekten mazerete sahibi olanlarına 'ben hizmet etmek istiyorum' diyenler de bunu en azından oruç tutan kimselere saygı bağlamında kapalı ortamlarda yapmak durumundalar. biz ecdadımızdan böyle öğrendik. osmanlı toplumu gayrimüslimlerin de yaşamış olduğu bir toplumdu. gayrimüslimler özellikle müslüman mahallelerinde müslümanlar ramazan ayında rahatsız olmasınlar diye ne kendileri açıktan yemek yerdi, ne de çocuklarına böyle bir şey yaptırırlardı. böylece müslümanların orucuna saygı duyarlardı. bizde bu saygıyı esnafımızın göstereceğine fazlasıyla inanıyoruz."

--spoiler--

https://www.uludagsozluk....t%C4%B1ls%C4%B1n-1077772/
(bkz: yıkılsın minareler açılsın meyhaneler)
Sırf Bu saçma fikri sıçmak için 5000 tl maaş alıyor,bu Müslüman..
bu ülkede sadece müslümanlar mı yaşıyor ? ve ayrıca hastası var tutamayanı var . saçma düşünce .
Oruç tutmanın gercek anlamda manasını kavrayamamış kisi onermesidir. Ornek veriyorum sen ramazan ayı haricinde diger aylarda yemek yerken herhangibir lokantada aç bir insan x kisisi olsun gelip sen niye yiyorsun biz burda açız nefsimizle oynuyorsun diyor mu cok abes olur dimi bu soru peki o zaman mumin kardasim sen acken birilerini lokanta yemek yerken gordugunde sen aslinda daha iyi anlamaz olmaz misin açın halinden,bardağın dolu tarafindan bakmak derler ya hani iste bu durumdur. Din magandacılığı yapmanın bir anlamı yok.
haklı taleptir.

ben aç susuz gezerken, kimse karşımda tıkınmasın yani.
Kimse kimsenin özgürlüğüne karışamaz ben de oruç tutacağım ama birileri ben oruç tutacağım diye neden keyfinden olsun ki. Hani islam dini hoşgörü diniydi herkese saygı vardı.
ramazanın amacı nefsin iradesini kontrol altına almak ve nefsi terbiye etmektir , oruç tutan insanların önünden onların nefsini zorlayacak durumları ortadan kaldırmaya yönelik çabalar samimiyetsizlik ve bir nebzede olsa hile olur . önemli olan o lokantaların kapatılması değil açık olan lokantalara rağmen orucu bozmamaktır .
çok doğru taleptir. bizler oruçlu isek sizlerde aç kalın lan evet..
en azından lokantanın dışındaki masalar kaldırılmalıdır.
gidin evinizde yiyin demektir.

doğru demiş, biraz empati yapın yani.
müslüman yemek yemez.
müslüman su içmez.
müslüman arapça konuşur.
müslüman sıçmaz.
müslüman işemez.
müslüman din için ölür, öldürür.
müslüman doğum kontrolü yapmaz.
müslümanın başkasına saygısı olmaz.
bence de kapatsınlar.
görsel
lokantalardan harçlık beklediği akıllara gelir.
(bkz: ramazanda lokantalar kapatılsın diyen müftü)
(bkz: aramaya inanmamak)
laiklik ilkesi ile bağdaşmayan ilkelce istektir. oruç tutmamanın müminlere saygısızlıkla ilgisi yoktur. asıl olan, onların oruç tutmayanlara hoşgörü göstermeleridir.

oruç tutan bir arkadaşım, "karşımda yemek yemen beni daha çok sevaba sokar, zira nefsime daha fazla hakim olmam gerekir" şeklinde latife yapabiliyordu. böyle hoşgörülü olmanız ve felsefe yapabilmeniz gerek.

oruç tutmayanların yemek yemelerini kırmızı görmüş boğa gibi izleyecekseniz hiç oruç tutmayın daha makbule geçer.
oruçsan katlan, bu senin sınavın. lokantada döner ustası da oruçlu olabilir. mekan 1 ay kapalı olsa onun evine rızkı kim verecek?

boş beleş dinci zırvası.
yani gündüz vakti insanın nefsini körüklemeye ne gerek var. Tutmuyorsan bile saygılı ol.
birazdan niyet edeceğim.

yemek yiyen görürsem laf atar, taciz ederim.

insan gibi uyarıyorum yani.
Kendisini düşünüp başkasını düşünmeyen cahil kişi beyanı.
Bu ülkede herkes müslüman mı Allah aşkına?

Ya da müslüman olan herkes oruç tutuyor mu, içlerinde hasta veya yolcu olanlar yok mu?

Dinimiz hasta ve yolcular için oruç tutmama izni vermemiş mi ?
Itiraz ettiğiniz nokta ne onu anlamadim gitti?

Ülkemizde bildiğiniz gibi müslüman olmayan kişiler de mevcut.
Onlar işsiz mi çalıştıkları bir yer, kurum yok mu nerde yemek yiyecekler, dışarda yemek yemesinler mi ?

Elaleme gelince "biz hoşgörülüyüz falan fistan" muhabbetleri ederken hoş ama.

Arkadaş herkes esnaf sanatkarlar odası başkanı kesildi başımıza neymiş " ramazanda lokantalar kapansin"
Yahu açmak ısteyen açar açmak istemeyen açmaz size ne ?
Erzurumda zaten kapalı aç acına geziyorum.
Laf etti bal kabağı, dinliyor asma yaprağı kıvamında angut bir istektir.
Olum, siz değil misiniz, oruçlululara saygı diye inleyen?!
Haklısınız, saygılı olmalıyız ama bize saygı nerde?
Hastayım, yaşlıyım, inancım bu değil, reglim ya da kimseyi zerre ilgilendirmeyecek bir dolu gerekçem var. Neyse ne!
Bana saygı duy ama ben sana saygı duymam, geç onu, yok öyle yağma!
Yok öyle bi dünya aslanım!
Bu hiç de hoş bir teklif değil. herkes oruç tutmak zorunda değil, lokantalar açık kalmalı.