bugün

şunun şurasında 2 ay kalan yakınlıktır.
sadece 24 gün kalmış.
Başlayacagi günden sonra göz açıp kapayincaya kadar, hiç farkettirmeden biteceğinin bilinciyle, hasret ve sevincle beklediğim ramazan i şerifin yaklaşması durumudur.
Kaza orucumu tutmak için uyandım ve fark ettim.

Uyanmak çok zor oldu. inşallah ramazan da tutmak çok zor olmaz...
Çok şükür hamdolsun.
1 aylığına da olsa "huzur" hissinin yaklaşmasıdır. inanıyorsundur inanmıyorsundur burası sana kalmış ancak ramazanda belki maneviyatın artmasından belki açlıktan belki uykusuzluktan belkide hepsinin birden etkisi ile insanlara bir dinginlik geliyor malum.

11 ay boyunca sinir stres yaşıyorsun iş güç trafik geçim derdi insanlar.. bitmiyor amk bitmiyor. ramazanın ilk haftası alışma süreci belki ilk 1 hafta gene azalarak stres devam ediyor ama ikinci haftadan itibaren yukarıda yazdığım gibi dinginlik süreci başlıyor. bu maneviyatı kaybetmemek önemli yoksa barut gibi patlayacağız bir yerlerde. insanlara bakıyorsun herkesin gözünden ateş fışkırıyor herkes öfkeli herkes sinirli herkes yorgun bıkmış usanmış. hem ibadet hem rehabilitasyon sürecidir ramazan ayı ve iyi ki var.
benim için ziyafet ayının başlamasıdır. oruçlular rahatsız olmasın diye geçen yılki gibi avm'lerin yemek katında ve tenha yerlerde yemek yemeyi düşünüyorum.
gülüyorum içten içten...

tv kanallarında yayıncılar için reyting heyecanı, dini program yapımcıları için kazanılan para heyecanı, bu programda ekranlara çıkanlar program yapanlar için sözleşme ücreti heyecanı, ibadet ve hayır ile allah rızası için değil de show-gösteri amaçlı ve de vicdanı rahatlatmak için reklam için yapılan iftar yemekleri bağışlar "sağ el verirken sol el görmesin" diyen dini resmen çıkarına kullanan insanlar.

din bir ticaret makam mevki aracı haline gelmiş, dinden kazanılan makamlar mevkiler zenginliklerle; köşklerinden, saraylarından, villalarından, milyonlarca liralarını sayarken envaı çeşit yiyeceklerinin tadı damağında olanlar aç ve fakir yoksul insanlara açlığın yoksulluğun fakirliğin faziletini anlatacak.

gülüyorum içten içten... ağlanacak halimize.
Pek de umurumda olmayan şey. insanın kendine yaptığı, işkenceden başka bir şey değil. Ha Saygı duyuyorum orası ayrı..
resulullah efendimizin buyurduğu gibi: '' bu ayın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluştur.''
allah bizi ramazana kavuştursun.
hayırlara vesile olması dilek ve duasıyla.
pek de umurumda olmayan şey. insanın kendine yaptığı, işkenceden başka bir şey değil. ha saygı duyuyorum orası ayrı..
zalbert ramstein

Aynen bende son bir kaç senedir sevmiyorum hiç.

Ama saygı duyuyorum.
Dun alisveris yaptim. Bir hafta onceki alisverisime gore gida fiyatlarina %20-25 arasi zam gelmis. Sorsan hepsi muselman ama.
uzun uzun edebiyata ve tatavaya gerek yok. ramazan ayı'nın ne olduğu, ne manaya geldiği açıkça bellidir ve kendini müslümanlardan sayan herkes için mübarek ay'dır.

salyalı ağızlarla ,kuduz vari yaklaşımlarla saygıya ihtiyacı olmayan mübarek ay.
3 saatlik çağrı filminden bakalım kaç bölüm dizi çıkaraklar.
Bu sene fakir fukaranın iftar ve sahur sofralarının pek bir cılız kalacağı ay olacak. Zira ekonomik çöküşün derinleşmesini engelleyemeyen hükümet, doğal olarak gıda fiyatlarının aşırı artışını da önleyemiyor. Cahil ve fakir kesim, içi boş islamcı ve milliyetçi söylemlere inanmanın bedelini ağır bir şekilde ödüyor. Asıl yoksulluğun derinleşmesi ise seçim sonrası olacak. Genç nüfus zaten bir halta faydası olmayan hacı, hoca ve imamları ciddiye almıyor.
saygı duyuyorum ama iftar yemeğini kütüphanede yiyebilirim oruç tutmayan biri olarak. bence insanın kendine eziyet etmesi. hele ki çocukların gelişme büyüme çağında oruç tutmaları tepten saçma aslında.
Hızlı geçer umarım.
Oruç tutmak insanın kendine eziyet etmesi demek değildir. Saçma sapan konuşmayın. Açlığın faydalarını, kanserli hücreler üzerindeki etkilerini araştırabilirsiniz.
Havaların fazla sıcak olmaması oruç tutacaklar için iyi.
2 yıldır tutamıyorum şeker düşmesi sorunum var. O yüzden gelmesini istemiyorum.
getirdiği hoşgörü, saygı, sabır ve huzurun, zor olsa da bütün zamana hakim olması dilenen kutsal ayın gelmesi durumu. önemli değerleri sadece ramazan ayında hatırlamamalıyız.
Hamdederiz şükrederiz.
Hayırlısı ile gelsin. Şimdiden Allah tekrarlarını nasip etsin. içinde ayrı bir huzur, ayrı bir güzellik getiriyor her yıl. Bu yıl da getirsin.
Oley akşam kral sofrasında otururken fakirlerin halinden anlayacağız islam süper ya.
iş hayatında zor olur. oruç tutanın iş yükü tutmaya yüklenir biraz. Gerçekleşmeyecek vaatler için insanların aç kalması ve iş yükünüm neden saçma bir tercih için bana yüklendiği öfkesi doğurduğum ay.