bugün

arnavutlarin cok sevdikleri tabir edilen sebzedir. arnavut olmamama ragmen özellikle böregini cok sevdigim sogan, sarimsak karisimi yesillik.
idrar söktürücü sebzedir.
çok eğlenceli bir babazula parçası.
zambakgiller familyasından, soğanı uzun ve göbekli bir bitkidir. latincesi "allium porrum" dur. çiğ olarak tüketildiğinde kan yapıcı etkisi vardır. içindeki uçucu yağ, kükürt ihtiva ettiği için sindirim mekanizmasını rahatlatır.
latince sebze, yeşillik anlamına gelen "brassica" sözcüğünden dilimize aktarılmış. anadolu'daki rumlar ya da italyan denizciler aracılığıyla türkçe'ye girdiği düşünülüyor.
sadece zeytinyağlısı güzel olan sebze.
dünyanin en iğrenç yemeklerinden sadece biri. nedense, ayda bir kez yemek zorunda birakiliyorum.
yerken pişmiş soğan yediğini düşündüren iğrenç bir sebze. çiğ ve taze hali belki yenebilir ama yemeği mide bulandırıcıdır ağzınızda kayar durur. *
hafif pirinçli, zeytinayağlı yapılan yemeği hoş olan sebze.
askerler kendi aralarında "uzun namlulu" derler...
zeytinyağlısını yaparken bir bardak portakal suyu koyunca evrim geçiren sebze.
küçükken kılıç olarak kullanıp kara muratçılık oynadığımız sebze.
insana pırasayı sevdirecek düzeyde şarkı sözlerine sahip, harika baba zula şarkısı. lan canım çekti hiç yemememe rağmen.
organik vibratör.

serdarcım, selam ederim.
uzun kalın. serdar a selam olsun.
düz saçlı insanların saçlarının benzetildiği çirkin saçma sebze.
çeşit çeşit olan. eni kürdi boyu arabi letafeti türki pırasa icad edilmiş diyollar.

gdo bunlar hep!
eskiden kesinlikle yemezdim. ama bi keresinde evde annem yapmış, bide beklemiş biraz.
hayatımda yediğim en güzel yemek olabilirdi o pırasa. o günden sonra pişirme tecrübelerim oldu ama o lezzeti yakalayamadım. *
yeşil yapraklı, pek sevilmeyen sebze.
hayatımda bir kere yediğim, ondan sonra da beni kusturan yemek.
zeytin yağlısı güzel olan kış sebzesidir. zeytin yağlı salçalı suyuna ekmek banarak yendiği takdirde tadından doyum olmaz amman sabahlar olmasın tadında yemektir.
yemeği, fakirin yemeğidir.
mısırlılar, yunanlılar ve romalılar pırasayı uykuyu kolaylaştırıcı ve iştah açıcı olarak tanımadıkları için genellikle akşam yatmadan önce tüketirlermiş.
okan bayülgenin sigara öldürür veterelerinde "orgazm sigarası içmeyin orgazm pırasası yiyin" dediği, sigarayla ikame edilebileceğine inanılan sebzedir...
benim annem bir melek isimli abuk dizide ki babanın oğullarına sarfettiği kelimedir.