1. 1.
  murat ertel ve levent takmandan oluşan babazula oryantal havasında alternatif tarzda müzik yapıorlar.Sahne şovlarına dansözle çıkıyorlar.Aslında anlatılmaz dinlenmesi gereken bir gruptur.Tabutta Röveşatanın film müziklerini yapmışlardır.Benve babazulayı anlamanız için mutlaka dinlemeniz gerekn bir şarkı var.Bir sana birde bana.Mutlaka dinleyin
  10 ... berbay
 2. 2.
  uluslararası ünü olan, deneysel müzik yapan ve harika sentezleri olan grup. babazula ya göre insanlar 2 ye ayrılır:
  1) pırasa sevenler
  2) pırasa sevmeyenler.
  10 -1 ... electronica
 3. 3.
  ***bir sana bir de bana diye güzel bi şarkısı olan grup.
  7 -2 ... redwinemania
 4. 4.
  Tabutta Röveşata nın film müziklerini yapan, piyasadan uzak içlerinden geldiği gibi müzik yapan adam gibi adamlar grubu, boy band değil ama.
  2 ... shrek
 5. 5.
  nedense dede korkut hikayelerine fon oluşturucak müzikler yapıyormuş gibi gelen kılık kıyafetin hiç önemsenmediği pejmürde ama kaliteli grup. yada bana öyle geliyor, dinlerken elinde kopuzuyla ak sakallı dede görür gibi oluyorum. her ne kadar yeni türk filmleri için müzikler yapsalarda dinlerken gözünüzün önüne epeey bi eski türk filmlerinin gelmesine de sebep olacaklardır.
  2 ... olric
 6. 6.
  oriental Dub'ın popüler temsilcisi.
  1 ... paladinius
 7. 7.
  bugün gösterime girecek olan dondurmam gaymak isimli filmin müziklerini yapan grup.
  3 -1 ... nebula
 8. 8.
  Biyografisi ;

  1996 yılında Levent Akman (vurmalı çalgılar, ritm makinaları, oyuncaklar), Murat Ertel (saz ve telli çalgılar, ses) ve Emre Onel (darbuka, sampler) tarafından Istanbul da kuruldu.

  Geleneksel Türk müzik aletlerinin kullanımını elektronik öğelerle birleştiren grup, değişik bir tını yaratarak Türk Halk Müziği'ne yepyeni bir soluk getirmiştir. Kayıdı alınan doğal seslerin, çalınan akustik ve elektrikli, geleneksel ve modern müzik aletlerinin çeşitli elektronik efektlerle zenginleştirilmesi Baba Zula müziğinin temelini oluşturmaktadır. Müziği oluşturan tema, makam, usul ve ses gibi öğelerden biri veya birkaçının, kayıt ve prova yoluyla belirlenmesi ile doğaçlama yapmaya başlayan grup, bu yöntemi Saptanmış Doğaçlama ; kavramı altında, görselliğe de özel bir önem vererek konser, film, tiyatro ve albümlerine taşımıştır. Canlı etkinliklerde çekirdek kadroya eklenen elemanlar tarafından hazırlanan video, dia ve film gibi unsurların kullanımına da ağırlık vermektedir.

  ilk albüm ve konserlerinden itibaren müzisyen ve oyunculara konuk sanatçı olarak yer vermeyi benimseyen gruba Trakyalı Selim Sesler (klarnet ustası), Kanadalı Brenna Mccrimmon (Rumeli türkücüsü), Fahrettin Aykut (davulcu), Tuncel Kurtiz (sinema ve tiyatro sanatçısı), Ahmet Uğurlu (sinema ve tiyatro sanatçısı), San Fransiscolu Ralph Carney (saksofoncu), Bill Macbeth (bas), Alex Hacke (bas) ve diva Semiha Berksoy (Türkiyenin ilk bayan opera sanatçısı, ressam) gibi ünlü sanatçılar da katılmıştır.

  Derviş Zaimin, arabaları çalıp sonra tekrar yerlerine koyan ve daha sonra bir tavus kuşuna aşık olan araba hırsızının öyküsünü anlattığı ilk filmine yaptıkları özgün müziklerden oluşan Tabutta Rövaşata (Ada Müzik) adlı ilk albümlerini 1996 yılında kaydettiler. Film ile aynı adı taşıyan albümde, oyunculardan Ahmet Uğurlu, Tuncel Kurtiz ve Ayşen Aydemir'in seslerinin yer aldığı dört şarkı da bulunmaktadır.

  Baba Zula, Antoine de Saint Exupery'nin Küçük Prens Arnold Lobel 'in Kurbağa Öyküleri ve Perihan Mağden'in Mutfak Kazaları; isimli tiyatro oyuncuları için yaptığı müziklerin toplandığı, Oyundan 17 Müzik; (Doublemoon) adlı albümünü 1999 yılında çıkartmıştır. Bu albümde pek çok sanatçının yanında Ralph Carney, Brenna Mccrimmon ve Selim Sesler de konuk sanatçı olarak yer almıştır. 2001 yılında Ahmet Çadırcı 'nin yönetmenliğini yaptığı seks filmleri gösteren bir sinemanın makinistinin eski bir porno yıldızına olan tutkusunun öyküsünü anlatan Renkli Türkçe isimli filmini müzikleyen grup, Türkiye haricinde ingiltere ve Makedonya 'da da konserler vermiştir. Topluluk, Haziran 2002’de, Efes Pilsen Summer Festivali One Summer in Love da Manu Chao konserini açtı.

  Baba Zula 'nın son albümü Ruhani Oyun Havaları Mayıs 'da çıktı. Albümün miksajı ise Massive Attack , The Orb, Lee Perry gibi isimlerle çalışan ingiliz yapımcı ve müzisyen Mad Professor 'a (a.k.a Neil Fraser) ait.

  Baba Zula 2004 de Danimarka 'da Roskilde Festivalinde, Fransa da Printemps de Bourges 'da, Berlin 'de Şimdi/Now Festivalinde konserler verdi. Altın Ayı; ödüllü yönetmen Fatih Akın 'ın istanbul Hatırası/Crossing the bridge filminde rol alan grubun filmin soundtrack albümünde de iki parçası yer aldı.

  Haziran 2005 'te Duble Oryantal isimli albümleri Doublemoon etiketiyle yayınlandı. Albüme Sly&Robbie, Alexander Hacke, Mad Professor, Özkan Uğur, Mehmet Güreli, Hüsnü Şenlendirici ve Brenna Macrimmon gibi müzisyenler konuk oldular. Baba Zula Temmuz ayında ispanya 'da La Mar de Musica isimli festivalde konser verecek.

  Albümleri ;

  (bkz: 3 oyundan 17 muzik)
  (bkz: ruhani oyun havalari)
  (bkz: duble oryantal)

  kaynak ; http://www.doublemoon.com...artist_tr.asp?artist_id=6
  4 ... paladinius
 9. 9.
  son olarak dondurmam gaymak isimli filmin muziklerini yapıp ozleme son vermislerdir.
  3 -1 ... fütursuzca
 10. 10.
  nefis sahne performansı gösteren gruptur.
  1 ... yasakani