1. 1.
  Karşı tarafı korkutmak, kaygılandırmak ya da sonuçları daha zararlı olacak tepkilere doğru yönlendirmek gibi cepheleri olan savaşın, ayrılmaz bir parçası.
  3 ... sulh
 2. 2.
  karşı tarafı çökertmek için, psikolojik olarak büyük baskı uygulamaktır.

  ancak, bu psikolojik harekat iğrenç boyutlara ulaştığında, psikolojik harekatın kimlere karşı yapıldığı saf değiştirebilir.

  türkiye cumhuriyeti sınırları içerisindeki şehirlerden birinin, köyünün mezarlığında asker 7/24 nöbet tutmaktadır. neden mi? defnedilen bir cenazenin mezarı açılmasın diye...

  bir aileye önce doktor gelir, sağlık taraması yaptıklarını söylerler, tansiyon ölçer sonra sakinleştirici iğne vurur. sonra ise, aileye oğullarının şehit olduğu bilgisi verilir. aileye verilen bilgiye göre oğulları intihar etmiştir. cenazenin havalimanından alınmasına dahi izin verilmez, askeri bir ambulans cenazeyi köye getirir, bir manga askerle tören düzenlenir ve defnedilir. yalnız, tabut şehit olduğu söylenen çocuğun cüssesine göre oldukça hafiftir, bu şüphe yaratır. tabut açtırılmaz. ailenin içine kurt düşer, çünkü, çocuğun intihar edebilecek şekilde bir sorunu yoktur ve henüz 4 aylık askerdir. mezarı açmak isterler asker izin vermez, biraz araştırma yapılır, aynı gün 7 şehit cenazesinin olduğu bilgisine ulaşılır. işin tuhaf bir yönü vardır 7 şehit kalkıyor aynı gün ve bu ne yazılı ne de görsel basında var!

  bu yukarıda olan olaylar geçtiğimiz 1 hafta içerisinde olan olaylardır. müthiş hava operasyonumuzun başarısını gölgelememek için, boş kampları çok daha iyi vurduğumuzu göstermek için herhalde gizlendi bu şehit haberleri...

  psikolojik harekat buysa, lanet olsun böyle harekata! psikolojik harekat dediğiniz şeyi, 21 ekim sabahı uçaklarımız taş üstünde taş, baş üstünde baş koymadan operasyon yaparak göstereceklerdi... işte asıl psikolojik harekat buydu!

  şimdi ise, kime karşı bu harekat?
  ... paleface
 3. 3.
  kişiyi yada belli bir guruhu sekteye uğratmak için yapılan en etkili harekat şeklidir. yeri gelir, silahtan, bombadan daha etkili olur. karşı tarafı yanlışlar yapmaya sevkeder.
  1 ... the she
 4. 4.
  türkiye üzerinde 22 ülkenin uyguladığı "barış" zamanı yapılan savaş. bunu ben söylemiyorum emekli mit elemanları söylüyorular. (bkz: aramaya inanmak)

  bir dizi propongandanın hedef halk üzerinde, kamuoyu oluşturmak, kamuoyunun vicdanını yönlendirmek, meşruiyet kazandırmak veya hedef kurum-kuruluş-ülke-örgütleri, hedef halkın(kamuoyunun) gözünden düşürmek, unutturmak, düşman etmek için, çeşitli komunikasyon kanalları ile bunu yedirmek. kısaca.

  işbu yazı sol-framede görünecek ve sonra gizli güçlerce silinecek belki * ama yazalım, aydınlatalım.

  bir hikayeyle geliştirelim bunu;

  Kahramanlarımız :

  1- john amerikan hükümeti adına, amerikan ulus çıkarları için , siyah-gri-beyaz propoganda silahları ile psikolojik harekat yapan, karizmatik ama çirkin ajan olsun.

  2- Micheal söz konusu ülkede sağ,sol veya orta görüşten bir siyasi görüşün ateşli militanı, öğrencidir bu büyük ihtimalle.

  3- Frank, söz konusu ülkenin en trajlı gazetesinde köşe yazarı, ve akşam haberlerinin de enkırmeni olsun.

  mekan :

  Muz cumhuriyeti

  tarih:

  hergün, her dakika, geniş zaman.

  hikaye;

  --spoiler--

  John muz cumhuriyetinde bir sabah, çayını içerken kendisine bir telefon gelir;

  gizemli ses ; john, aslanım, şimdi muz cumhuriyetine bizim dışişleri bakanımız gelecek, halkın onu sevmesini sağla, o gider gitmezde düşmanı olduğumuz elma cumhuriyetinin cumhurbaşkanı gelecek, ona da güzel bir karşılama hazırla, hadi koçum.

  john: peki abi.

  "pıtt" telefon kapat!

  john ayağa kalkar, cama yaklaşır biraz dışarıyı izler ve telefonuna sarılır;

  jonh: alo mistır frankla mı görüşüyorum?

  (frank john'un kimliğinden habersizdir, ajan olduğunu biliyor ama emin değil)
  Frank: alo efendim? aaa abraham bey (johnun 1.387nci ismi), nasılsınız?
  john: iyiyim frankcım, ya ne dicem, yarınki köşe yazına bir katkıda bulunmak istiyorum, müsaade edersen

  frank: (durumu yarı yarıya çakar) tabii tabii, ne kadar katkı efendim?
  john: keş 5bin rus ruleti(para birimi *)
  (frankın gözleri parlar): tabii efendim ne demek, siz yollayın ben yayınlayayım.

  "pıtt" telefon kapat!

  iş bitmemiştir, john makaleye güzelce amerikan halkının ve hükümetinin ne kadar iyi işler yaptığını düzer de düzer, sonra onu franka yollar, işi bitmemiştir tekrar arar ;

  john: frankcım diyorum ki 5bin rus ruletini 10bin yapsak da sen sizin kanalda bi film var "pearl harbour" diye, onu yayınlasan, benim hatuna süpriz yapcam da, akrostiş olsun.

  frank: tabii abraham bey ne demek, hihi, iyi eğlenceler.

  "putt" telefon kapat!

  john, işin yarısını tamamlamış olmanın verdiği rahatlıkla camı aralar, yarı yarıya dışarı sarkar, ve tekrar telefonuna sarılır ;

  - Aloo, michealcım aslanım naber koçum?

  + oooooo, iyiyim mistır david, siz nasılsınız?

  - iyiyim be koçum, diyorum ki, 3 gün sonra bana uğrasanda sizin çocuklara yeni pankart neyin hazırladım, o. çocuğu elma devletine karşı bir karşılama hazırlasak, ben hallederim parayı neyin, sen çocukları hazır et yeter...

  + (sessizlik)

  - hehe, aslanım merak etme, pankartlarla birlikte size haftasonuna birşeyler ayarlarım tabi

  + yok be abi, kirayı ödeyemedik bu ay, çocukların hepsi meşgul, çalışıyor filan...

  - haa, anladım, peki aslanım sen hesap numaralarını gönder ben hallederim.(pis sırıtış)

  + tamam abi süpersin. hehe, ya bişi dicem, "beyaz bere" de ayarla abi, etkili olur.

  - afferin lan aklın çalışıyor, o zaman pankarta da "hepimiz muzluyuz" yazalım ki yankı yapsın, bakarsın slogan olur.

  + süpersin abi.

  "pött" telefon kapat.
  --spoiler--

  not: hikayedeki kahramanlar yer ve para birimleri tamamen uydurmadır.

  not2 : psikolojik harekatın onbinde birini dahi karşılamayacak 2 örnek içermektedir.

  not3 : hikayenin yazarı hayati tehlike altında oldgrhj *görk* *... *
  2 ... borcu
 5. 5.
  (bkz: ayağa kaldırma lan beni)
  1 ... bedelsiz vatandas
 6. 6.
  (bkz: darbe zemini)
  ... menntre
 7. 7.
  zamanında amerikanın Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesi , psikolojik harekata örnek verilebilir. Biz ise o psikolojik harekata kurtlar vadisi ırak filmi ile karşılık verdik. Gerçek kadar olmasada görsel olduğundan dolayı o da önemli bir harekattı.
  ... 1 1 2 3 5 8 13 21 34 55