1. 1.
  Son günlerde, gribal enfeksiyonlardan korunmada üzerinde en çok durulan doğal maddelerden birisi de propolistir. Arılar tarafından üretilen ve doğal bir reçine olan propolisi arılar, temel olarak kovanlarının inşaasında ve onarımında kullanmaktadırlar. Ülkemizde farklı isimlerle de bilinen propolis geçmişteki medeniyetler tarafından da sağlık ve sağlık dışı çeşitli amaçlarla yaygın olarak kullanılmıştır.

  Sağlıkla ilgili olarak bir çok özelliğinden bahsedilmekle birlikte özellikle soğuk algınlığı ile ilgili etkileri bugünlerde ticari olarak ön plana çıkarılmaktadır.

  Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda, propolisin virüsler tarafından neden olunan soğuk algınlığı olgularında etkili olduğu ortaya konmuştur. Yine bazı çalışmalarda propolis burun spreylerinin, çocuklarda burun akıntısı, burunda tıkanıklık ve yüksek ateşle seyreden burun ve boğaz enfeksiyonlarında faydalı olabileceği gösterilmiştir.

  Konuyla ilgili olarak yapılan en kapsamlı araştırma israilli bilim adamları tarafından gerçekleştirilmiştir. Araştırmada; 1-5 yaş arasındaki 430 çocuktan 215 ine kış döneminde 12 hafta süreyle, hergün ekinezya + propolis + vitamin C karışımı verilmiş diğer 215 çocuğa ilaç içermeyen sıvı verilmiştir. Çalışma sonucunda ekinezya + propolis + vitamin C karışımı verilen çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu görülme sıklığında %55 azalma, üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanma sayısında %50 azalma ve enfeksiyona bağlı yüksek ateşin devam etme süresinde %62 azalma tespit edilmiştir. Hasta olarak istirahat edilen gün sayısında da önemli derecede azalma gözlenmiştir. Bu karışımın uygulandığı çocuklarda az sayıda ve hafif düzeyde, geçici yan etkilere rastlanmıştır [Kaynak 1].

  Japonya'da yapılan bir çalışmada; grip virüsü ile hasta yapılan farelere 7 gün süresince günde 3 kez 10mg/kg propolis verilmiş ve farelerde gribe bağlı kilo kaybının ve diğer grip belirtilerinin hafiflediği ve akciğerlerdeki virüs miktarının azaldığı gözlenmiştir [Kaynak 2]. Ancak bu etkiler incelenen 13 propolis ürününün tamamında değil bazılarında tespit edilmiştir.

  italyan araştırmacılar tarafından yapılan diğer bir çalışmada da propolis çeşitli mikroorganizmalara karşı test edilmiş ve solunum yolu enfeksiyonu yapan mikroplara karşı önemli derecede etkili olduğu saptanıştır. Ancak bu çalışma da insan veya hayvanlarda değil, doğrudan mikroorganizmalar üzerinde yapılan bir çalışmadır [Kaynak 3].

  Bulgar araştırmacıların yaptığı bir çalışmada da incelenen tüm propolis ürünlerinin gram (+) bakteri ve mantarlara karşı son derece etkili olduğu ve bir çok propolis ürününün virüslere karşı da etkinlik gösterdiği saptanmıştır. Araştırmada sıcak bölgelerden ziyade, özellikle ılıman bölgelerden elde edilen propolisin daha etkili olduğu gözlenmiştir [Kaynak 4].

  Yine Bulgar araştırmacılar tarafından yapılan diğer bir çalışmada propolisin içinde bulunan isopentyl ferulate isimli maddenin influenza A virüsüne karşı son derece etkili olduğu gösterilmiştir [Kaynak 5].

  Propolisin bağışıklık sistemini aktive ettiğine yönelik olarak da çeşitli araştırmalar bulunmaktadır.

  Ancak tüm bu araştırma sonuçlarına rağmen propolisin grip durumunda etkili olduğunu veya gribe karşı koruyucu olduğunu kesin olarak ortaya koyacak klinik kontrollü çalışmalar bulunmamakta ve "propolis gribe karşı koruma sağlar" denilememektedir.

  Uyarılar

  1. Piyasada satışa sunulan propolis ürünlerinin hemen hepsinin üretiminde etil alkol kullanıldığından çocuklarda ve hamilelerde kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır.

  2. Propolis duyarlı kişilerde alerjik etki gösterebilir.

  3. Bugüne kadar propolis kaynaklı zehirlenme veya toksik etki bildirilmemiştir. Ancak ağız yoluyla (çiğnenerek, eliksiri içilerek) alındığında ağız içi bölgelerde tahriş yapabilir.

  4. Yukarıdaki araştırmalara dikkat edildiğinde incelenen propolis ürünlerinin hepsinde değil, araştırma kapsamındaki bazı ürünlerde etki saptanmıştır.

  Kaynaklar:

  [1] Effectiveness of an herbal preparation containing echinacea, propolis, and vitamin C in preventing respiratory tract infections in children: a randomized, double-blind, placebo-controlled, multicenter study.
  Cohen HA, Varsano I, Kahan E, Sarrell EM, Uziel Y.
  Arch Pediatr Adolesc Med. 2004 Mar;158(3):217-21.

  [2] Anti-influenza virus activity of propolis in vitro and its efficacy against influenza infection in mice.
  Shimizu T, Hino A, Tsutsumi A, Park YK, Watanabe W, Kurokawa M.
  Antivir Chem Chemother. 2008;19(1):7-13.

  [3] In vitro antimicrobial activity of a novel propolis formulation (Actichelated propolis).
  Drago L, De Vecchi E, Nicola L, Gismondo MR.
  J Appl Microbiol. 2007;103(5):1914-21.

  [4] Antibacterial, antifungal and antiviral activity of propolis of different geographic origin.
  Kujumgiev A, Tsvetkova I, Serkedjieva Y, Bankova V, Christov R, Popov S.
  J Ethnopharmacol. 1999 Mar;64(3):235-40.

  [5] Anti-influenza virus effect of some propolis constituents and their analogues (esters of substituted cinnamic acids).
  Serkedjieva J, Manolova N, Bankova V.
  J Nat Prod. 1992 Mar;55(3):294-302.
  2 -3 ... holmes221b
 2. 2.
  bir grip aşısı kadar korur.
  -1 ... tanri bizimle sims oynuyor
 3. 3.
  Öyle bir bal aldım sahi ise yararsa sinüzitin hortlamasindan da yırtar miyim acaba?
  ... kalbimferahladi
 4. 4.
  Gripten sadece aşı korur. Diğer hiç bir besin veya besin takviyesi ne gribe karşı nede başka bir virüse karşı sizi korumaz.
  1 -1 ... enkidu1986
 5. 5.
  Balın içinde olanı ılık sütle içildiğinde gripten 1 maksimum 2 güne kurtulmak garantili.

  Koruması hakkında bilgim yok ama koruyordur herhalde.
  -1 ... kendi kendimin kedisiyim
 6. 6.
  Her türlü tabi lan manyak mısındır.
  2 ... yazarxyazar
 7. 7.
  Soğan, sarımsak, acı biber daha çok korur.
  1 ... her derde derman
 8. 8.
  propolis ek takviye olarak kullanılır ve koruyucudur. yalnız gripten değil daha büyük hastalıklardan da korur. tek başına ona güvenmek diye bir şey yoktur tabii. sağlıklı beslenince bu gıda takviyesini de alırsanız sağlam bir koruma ile yazı da kışı da geçirirsiniz. çünkü içinde bolca vitamin ve mineral barındırır bu da kalkan görevi görür vücutta
  -2 ... fatih sultan abdulhamid
 9. 9.
  grip ne ki disleksiden bile korur.
  ... korsaatci13
 10. 10.
  evet korur. çünkü içeriği zengindir 300den fazla madde vardır. gidip eczanelerde suni grip aşıları yaptıracağınıza günde bir kaç damla propolis tüketin. kesinlikle sadece grip değil çok daha fazla hastalığa yardımcı olduğunu göreceksiniz. hatta göremeyeceksiniz çünkü kolay kolay hasta olmadığınız için propolise teşekkür etmek aklınıza bile gelmeyecek. ama o sizi içten içe hep koruyacak. tşkrlr propolis
  -2 ... messinin sol ayya