bugün

entry'ler (325)

erhan afyoncu

turklerin islama gectikten sonra basının goge erdigini soyleyen tarihci onun gibi insanlar soyle dusunuyorlar mogollar ve cinlilerde islama gecseydi onlarda hak yoluna gectikleri icin basları arsa degecekti yalnız sunu unutmamak gerekir ki cinliler musluman olsaydılar huawei diye marka olamazdı.

asgari ücret

bize ulkemize bicilen asgari ucret $400 civarıdır. o yuzden kac para alıcam diye dusunmenize gerek yok bu seviyenin kolay kolay degisecegini sanmıyorum.
her sene aralık ayı 30 gun boyunca gundem asgari ucret ne kadar olacak diye mesgul edilir, bos haberden baska bir sey degil aslında.
ben size soyleyiyim bundan sonraki yıllarda asgari ucret ne kadar olacak;
2025==> $400
2026==> $400
2027==> $400 ...

last christmas

ecnebilerin daha cok noel zamanı caldıkları;
bu gun bayram
erken kalkın cocuklar,
giyelim en guzel giysileri...

sarkısı gibidir.

türk mimarisi

mimari denebilecek bir gorunum yok eger carpık kentlesmeye mimari deniyorsa bilemem.
eskiden rumlardan kalan tek katlı evlere koruyamamısız ya da korumak isimize gelmemis adamların 5-10 metre arayla yaptıgı tek katlı evleri yıkıp yerine yanak yanaga 8 katlı binalar dikilmis boylece metre kareye dusen insan sayısını artırmısız kacınılmaz olarakda huzursuz insan ve mahalle sayısınıda.
simdi sozde kentsel donusumde de hic bir plan yok mesela zemini dukkan olan 4 katlı apartman yıkılıyor yernie insa edilen binada 4 katlı ama dukkanı iki darie yuksekliginde yapıyor muteahhit ortaya 6 katlı bir garabet cıkıyor.

rusya

ukrayna israil'e olan destegini gosterdi simdi sıra rusya'da bakalım onlar kimin safına gececekler eger onlarda israil'i desteklerlerse iki ulke arasındaki buzlar eriyebilir bu vesile ile. ama ana akım rusya medyasında gordugum kadarı ile filistin magduruyeti algısı olusturulmaya calısılıyor en azından bende olusan izlenim bu yonde oldu.

aborijin

ingilizce original kelimesinden turetilmis olan isimleri; aboriginal oz hakiki yerli demek.
kanları hic bozulmamıs, dısardan hic kız alıp vermemisler, uzun sureler yalıtılmıs bir ortamda yasadıkları icin dingilizler bu ismi layık gormus kendilerine.

iphone

iphone telefonun beni bagımlısı yapan yegane özelligi ozellikle touch id olanlarda tusa basınca tum uygulamaların dortnala ekranda toplanması. hızlı ama telaşsız kavgaya gelir gibi korkusuz ekrana dolması en sevdigim ozelligidir. bazen can sıkıntısından basarım sanki bir isim varmıs gibi ama yinede ahenkle toplasırlar.

dolap

uygulama alıcıdan para kazandıgı icin mantık olarak alcının (oluculerin) avantajlı oldugu uygulama cunku satıcı elinde fazla olan cope atacagı urun ile geliyor para ile gelen olucu pardon alıcı tarafı.
iade olayı cok kolay sadece begenmedim falan gibi degilde onların kontrol edemeyecegi bir arıza belirterek veya defo olusturarak ile iade talebinde bulunursanız kazanırsınız zaten cogu satıcı oluculerin eline gecen urunun iade kargosunu kabul etmiyor, kargo tekrar size geliyor hem paranız size hemde urun sizde kalmıs oluyor oluculer icin guzel site.

şans

şans bir yargıdır. once bir olay olması gerekir sonrasında artılar eksiler toplanır ve karar verilir.

10 cephede yara almış komutan savaşa devam eder

varos sarkılarda gecen kalbim savas meydanı, yaralı muzesi gibi sozleri hatırlattı bana bu sozler. malesef siyasette iyice seviye dustu kılıcdaroglu. ben hep siyasetin denge oyunu oldugunu dusunmusumdur, iktidar ve muhalefet o dengeyi saglamak icin uzlasırlar ve bunu cogunlugun istegiymis gibi secmene kabul ettirler, eger demokraside secmen yeterli egitim ve refaha ulasamazsa cok daha kolay ikna edilirler o zamanda demokrasi bu tur yanılsamalara gebe olur.

ölümsüzlük

hepimiz aynı arzu ve korkulara sahibiz bu hic degismiyor her dogan aynı hasletlerle doguyor o yuzden insan olumsuzdur benim icin.
sartlar degisiyor ama o sartlarda nasıl davranacagımız degismiyor.

arda güler

milliyetcilik sovuna baslamıs simdiden, ilerde nasıl bir sporcu olacagının sinyallerini veriyor.

coin piyasası

kripto borsasına ilk girdiğimde rusya savas baslattı haberleri vardı ara verdim borsaya yine bir gireyim dedim bu sefer rusya'da ic savas cıktı haberleri donuyor medyada.
gecen sene borsa olumsuz tepki vermisti bakalım bu sefer savas haberlerine nasıl tepki verecek kriptolar.

la ley de herodes

basrolunde damian alcazar'in oynadigi meksika toplumunundaki ve burokrasisindeki yozlasmayi hiciv eden oldukca basarili bir film. bir cok sahnede anayasa kitabi ile silahin ayni karede gorulmesi kanun varsa kolluk kuvvetide kacinilmazdir vurgusu olmus. refah duzeyi ne kadar dusukse silah o kadar gorunur olmalidir.

mustafa sarıgül

anadolu kaplanı, miting yerine direk secmenle temas ediyor, isin kolayına kacıp istanbul secmeni ile degil hic bir chplinin gitmek istemedigi dogu anadoluyu sehir sehir geziyor.

kurak günler

senaryosunu pek begendigim film zira gerilim filmleri izleyiciyi aptal yerine koyacak kadar kotu senaryoya sahip olurlar.
--spoiler--
filmde pek deginilmegen, savcının evlatlık edinilen murat'ın uvey babası ve cevresi tarafından cinsel istimara ugradıgını ima eden fotograflar alması ve savcının bu konu ustunde durmamasıdır.
--spoiler--

damian alcazar

ince bir mizah ile daha cok sosyal konulara deginen filmlerde boy gosteren meksikalı aktor.

sigaraya başlamak

eger ince ve uzun boylu iseniz hic baslamamanizi tavsiye ederim cunku pnomotaraks olabilirsiniz.

türkiye işçi partisi

oyumu parti adında işçi kelimesi geçtiği için verdim ama oyumun altına şerh koydum verdigim oy onların goruslerini destekledigim anlamına gelmez. ataturkcu olmayısları, hdp'ye yanlamaları zengin mahalle solcusu gibi kurtculuk yapmaları katılmadıgım taraflarıydı partinin.
halbuki tek soylemleri isci sınıfının calısma sartları hakkında olmalıydı.

kuzey avrupalılar

bu cografyanın insanı yapay zeka gibi cok mantıklı konusur ve isler yapar.
(bkz: rasyonalizm)