bugün

söylemeden önce içimden tekrar ettiğim tatlı ismi.
-ben bi protitorol alıyım.yok olmadı protitol.
-vazgeçtim profiterol olsun.*
beyaz çikolatadan da yapıldığını duyduğum tatlı.
inci pastanesinin sahibi lukas bey tarafından hayatımıza atılan bir tatlılık.
bu tatlıyı ilk yapan odur.
soyismi sanırım zagaryidis...
kaynayan suya un ve yağ katarak kavrulan hamura soğuduktan sonra hatrı sayılır miktarda yumurta kırılması sonucu elde edilen hamurdan ılık fırında pişirilerek yapılan kekin içine krema sıkılır ve çikolata sosu ile servis edilir. profiterol tam olarak budur. fazla yumurta kullanılması hem hamuru tutturmak açısından zordur hem de pişen kekin yumurta kokmamasını ve tahta gibi olmamasını sağlamak zordur. o yüzden herkes kolay kolay profiterol yapamaz.
ilgili bakınızlar;
beyoğlu
inci pastanesi
profit-erol diye kelimeyi ikiye böldüğümüzde karlı erol gibi bir anlamda çıkabiliyor...
ülkü pastanesinden kilo kilo alınıp yenesi tatlı. içinin ve dışının tadı bambaşkadır orda. lezzet manyağı olur insan.
prof. i. terol, 1968 kaporta dogumlu unlu gotbilimci.
yemede yanında yat denilesi tatlılardandır.
favori tatlılardandır yemesi söylenmesinden daha kolay olmakla birlikte kıyı pastanesinde her daim taze olarak bulunmaktadır.
bir tatlı ismine yakışmayan isim. bu ne lan? profiterol. ilk duyduğumda ilaç ismi zannetmiştim.
profit ve erol kelimelerinin birleşmelerinden meydana gelmiş tatlı. evet, bu iğrençliği de ben yaptım. başka ne var?
itlikte prof. olmuş erol tatlısı.

peşin edit: ben daha iğrencim. *
profesyonel fitnessçi erol. *
profesyonel fitilci erol.
özsüt ün de güzel yaptığı tatlı.
çikolatasından ve hamurundan ziyade, içindeki karışımı lezzetlidir. oturup bir tencere yemişliğim var, limonlu mudur nedir, acayip bir tat.
uludağ sözlükte prim yapan tatlı. ne var yani? ekşi nin nutellası varsa bizim de profiterolümüz var.
tadından yenmez, olsa da yesek dedirten o muhteşem kreması ağızda dağılırken insana orgazmik bir haz veren muazzam pasta, tatlı.
bazilarinin * her 137´inci denemede bir düzgünce söyleyebildigi kelime.
garsonla her defasinda münakasa yapip, cikolota sosuna ici giden kisinin, yemekten vaz gecip yerine kestane sekeri yedirtir.

sadece bir iki arkadas sayesinde, 2-3 defa yiyebilmis kisinin caninin cekmesi durumunda, sirf garsonla münakasa yapmamak icin, su tatlinin adini düzgünce söyleyebilen bir arkadas bulmasi ve onunla beraber tatliciya gitme arzusunu arttirtacak kadar da lezzetlidir.
bir sunum yapılacak olsa şu şekilde sunulası tatlı;
- hamurun çikolata sosu ile sevişmesinden doğan eşsiz tat.
(bkz: böyle ibne gibin puşt gibin bir şey)
lezzetlidir vesselam, ama çok zor yapılır. bu tatlıyı yapmak her yiğidin harcı değildir.
dondurmalısı makbuldür. canım çekti gece gece. *
(bkz: olsa da yesek)