bugün

tek şubesi beyoğlundadır. profiterolüyle ünlü güzide pastanemiz.
(bkz: inci profiterol)
4 adet şubesiyle, profiterolü gerçekten güzel olan kütahya'nın kaliteli tek pastaneler zinciri*
bostancı'da, minibüs yolu adıyla da bilinen emin ali paşa caddesi üzerinde kadıköy yönüne giderken sağ köşelerden birinde kalan pastanenin ismidir... pek bir olayı da yoktur.
(bkz: emin ali paşa caddesi)
(bkz: minibüs yolu)
(bkz: bostancı)
(bkz: kadıköy)
istiklal caddesinden tünel istikametine doğru giderken sağ tarafta küçüçük bir dükkandır.inanılmaz kuyruklar oluşabilir bazen.istanbul'un en iyi profiterolu buradadır,yaygın bir kanıya göre tabii.
sadece profiterol sattığı için profiterolü inanılmaz pahalı olan müessesedir.
3 ayrı şubesiyle ve hepsinin üzerinde başka şubemiz yoktur yazısıyla bir pastane. konya da.
baya bir ünlüdür kendileri ve profiterolleri ..
beyoğlu ndan başka yerde şubesi yoktur.
ayrıca acıbademi de muhteşem güzel olan pastanedir, ve sanırım istiklal caddesinde kredi kartı geçmeyen tek işletmedir.
kozyatağı, atatürk caddesindeki şubesini bir süre önce kapatmış olan profiterolcü.
küçükken istanbul'a her gelişte mutlak suretle uğranılıp, profiterollerinden yenilirdi. hala yapılır, üstüne tanınmaz.
denizli'de de var bundan. mimar sinan -çaybaşı kavşağında.
dedelerin uğrak mekanıdır.
orhan pamuk un son kitabında geçen pastanedir.
profiterolun yanında limonatası da pek şahane olan pastanedir.
- hoş geldiniz piçler...
+ ???!!!

ve

- bir simit, bir poğaça, iki pide, bir ayran, üç açma, dört ekmek, iki çay, bir ayran, üç kola, bir profiterol, bir kek, iki gözleme, üç paket kaymaklı, iki meyve suyu lütfen.
+ özet geç lan piç...

veya

- ürünlerimizde temizlik ve hijyen avrupa standartlarındadır.
+ caps ver lan piç...

gibi diyalogların geçmesi muhtemel olan pastane.

edit: bu entry i yazdıktan birkaç yıl sonra gitme fırsatım oldu ve tatlılara hayran kaldım. Sonra öğrendim ki kapanmış. Şu an çok üzgünüm sözlük.
beyoğlu'nda muhteşem profiterolü ve limonatası ile tek olan pastane.
beyoğlu'ndaki inci pastanesinin şubesi yoktur. sahibi rumdur.
inci sözlükle hiçbir alakası olmayan pastanedir.
dar bir koridora sahip gayet sessiz ve bir o kadar da sevimli bir konsepte sahip güzel istiklal in güzel pastanesidir. çok ünlü bir pastanedir, bugüne kadar kimler gitmiştir kimler.. içeriye girdiğinizde hoş tatlı kokuları narin bir sessizlikle karşılar sizi.. vitrinlere tatlılar çoktan dizilmiş, sahiplerini beklemektedir.. kasadaki henüz yaşlanmamış teyze ilginç bir ifadeye sahiptir; sanki hastaymış, orada durmaması gerekiyormuş fakat mecburmuş gibi.. ya da orayı cidden çok seviyor ama söylemek istemiyor gibi bir ifade..
içeriğe gelecek olursak, bilindiği üzre profiterolü ile ünlüdür bu pastane. buradaki tatlıyı yediğiniz hiçbir yerle karşılaştırmak istemezsiniz. boğazınızdan lıkır lıkır geçen bir de limonataya sahiptir. bunların yanında orijinalliğini bozmamış mekandır. zira gidip, yanına bir de çilek aromalı cappucino dediğiniz de hiç istifini bozmayan teyzenin anlamsız bakışlarıyla karşılaşırsınız. bunların yanında gayet uygun fiyatara sahiptir. arkadaş grubuyla gidildiğinde küçük bir hesapla; üç profiterol, üç limonata size yirmi lira civarında bir miktara mal olur.
şubeleşmeyerek, büyümeyerek küçücük bir dükkanda hizmet vermeyi tercih eden firmadır. şimdi binaları bakıma alınacakmış, adamlar dükkanı kapatacaklarmış.

her ne olursa olsun "şubeleş, büyü" diyen kapitalist zihniyete karşı koymaları ile benim gönlümü kazanmışlardır.
en güzel müziksiz mekanlardan biridir, nostaljiktir.
burada yediğim profiterol den sonra, diğer bütün profiteroller bana adeta brokoli gibi geliyor.
Kütahya nın Tavşanlı ilçesinde ufak bir pastanedir. ürünleri cok lezzetli ve ucuzdur. liseli aşıklar için vaz geçilmez mekan
restorasyon nedeniyle tahliyesine karar verilen tarihi pastanedir.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22099633.asp
https://twitter.com/yazar...status/277015166296670209