bugün

(bkz: profiterör)
berlin`de olmayan inci pastahanesinde bulamiyacaginiz harika tatliymis.
çapraz espiri malzemeside olabiliyor.
-erolun selamı var.
+hangi erol?
-florosan erolun...
-+ hahahahaha...

-hasanın selamı var.
+hangi hasan?
-prefiterol hasanın...
-+ hahahahahhaa..

ayrıca fransız menşeili olduğu yönünde iddalar var.
HER YERDEN YENMEMESi GEREKEN TATLIDIR. PELiT DEN ALINIRSA YERKEN LEZZETTEN BAYILABiLiRSiNiZ. ÇiKOLATA SOSU SU GiBi KOKMAZ iSE ÇiKOLATALI TATLILARIN ŞAHIDIR. * *

(bkz: OLSA DA YESEK)
bir cafe çalışanının ' o yedigin ne biliyon mu' demesi sonucu ' biliyom ebeyin amı' diyerekten cevap verdigim bi dahada yemedigim dışına çikolata dökülerek servis edilen karın doyurmayan ama kızlarla güzel yenen tatlı.
ana maddesi choux hamuru adı verilen içeriğinde un, yağ, süt, şeker ve sonradan eklenen yumurta bulunan tatlıdır.
fırında pişip iyice şişen topçukların arasına ise ise klasik pastacı kreması eklenir. buda vanilya, süt, şeker, undan oluşur.
üzerinede kimi yerlerde saf çikolatadan yapılmış sos, kimi yerde kakaodan yapılmış sos, kimi yerlerde de keçiboynuzundan yapılmış sos bulunur.

dünyadaki en lezzetli olanları ise beyoğlu inci'de yenir.
adını cogu ınsanın soyleyemedıgı bır tatlıdır gayet guzel bayılarak yerım.
bu gune kadar en iyilerini taksim inci pastanesinde ve bolulu hasan usta da yedigim vazgecilmez lezzet.
kızların pek beğendiği tatlı.
küfür gibi bir kelime. bi fransız söylese ''ananı'' der dalarsın. o derece.
zorlanıp pıtfirol diye telaffuz edilebilinen kelime. (bkz: ben bunu gördüm)
http://www.eser24.com/tatli/profiterol.jpg
BU iBNELiĞi YAPMAK iSTEMEZDiM AMA BUDUR iŞTE.
Malzemeler

1 su bardağı su
1 su bardağı un
125 gr margarin
3 adet yumurta

Kreması için
2,5 su bardağı süt
3 yemek kaşığı un
1,5 çay bardağı şeker
1 adet yumurta
1 paket vanilya

Üzeri için

1 paket hazır çikolata sosu ya da benmari usulü eritilmiş 80 gr bitter çikolata

Hazırlanışı

Küçük bir tencereye 1 su bardağı suyu ve margarini koyarak kaynatın. Daha sonra 1 su bardağı unu ekleyerek iyice karıştırın. 2-3 dakika karışımı sürekli karıştırarak pişirin. Ocağı kapatarak 10-15 dakika hamurun soğumasını bekleyin.
Hamur biraz dinlendikten sonra 3 adet yumurtayı hamura yedirmemiz gerekiyor ancak bu noktada önemli bir ayrıntı var. Yumurtaları teker teker hamura kırın ve birini iyice yedirmeden diğer yumurtayı kırmayın. Yumurtaları hamura iyice yedirdikten sonra yapışkan bir hamur elde etmiş olduk. Bu kısım biraz yorucu oluyor ama hamurun kabarması için iyice karıştırmış olmanız gerekiyor. Yumurtaları yedirdikten sonra hamuru 10 dakika dinlendirin.Yağlanmış tepsiye, kaşık yardımı ile hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alarak aralarında 2-3 cm boşluk bulunmasına dikkat ederek resimdeki gibi dökün. Elinizle şekillendirmeye çalışmayın.Daha önceden 180 derecede ısıttığımız fırına hamuru sürün. üzeri kızarana kadar yaklaşık 40 dakika pişiriyorsunuz.Hamurlar piştikten sonra kremasını hazırlayın. Vanilya hariç diğer malzemeleri bir tencereye koyarak kremayı pişirin. Kremayı ocaktan aldıktan sonra vanilyasını ekleyerek karıştırın.

Profiterolün pişen hamurlarını ikiye bölerek ya da varsa krema sıkma torbası ile içlerini krema ile doldurun ve tepsiye dizin.Tüm profiterolleri doldurduktan sonra üzerine çikolata sosunu ya da benmari usulü erittiğiniz çikolatayı gezdirin. Afiyet olsun..

Not: Benmari usulü çikolatayı şu şekilde eritiyorsunuz. Çikolatayı ısıya dayanıklı bir kaba koyarak kabınızı kaynamakta olan suyun içine koyuyorsunuz. Çikolata su ile tema etmeyecek şekilde. Çikolata sıcak sudan aldığı ısı ile eriyecektir.
tüm uğraşlarıma rağmen bir türlü yapmayı beceremediğim muhteşem tat, ama ahdettim birgün başarıcam, kısmetse, inşallah.
adına iğrenç espriler yapılan tatlı.
harika bir tatlıdır. damakta bıraktığı tadın kardeşleri:
(bkz: sufle) (bkz: browni intense)
bimde satılanları fena halde cırcır yapmaktadır, ya da bende bir sorun var bilemiyorum.
% 100 türk tatlısıdır.

üniversite de it erol lakaplı profesörün dersinden kalan öğrenci okulu bitirememiştir.
bunun üzerine okulu bırakıp bir pastanede işe başlamıştır.
önceleri garsonluk yapan arkadaşımız ilerleyen zamanlar da imalatheneye geçiş yapmıştır.
gel zaman git zaman işi öğrenmiştir.
birgün imalathene de işini bitirince farklı birşeyler denemek istemiştir.
Ve içinde krema olan küçük çikolatalı toplar yapmıştır.
bu tatlının namı her geçen gün yayılmış ve hergün bu tatlı yok satmış.
bu tatlının namını duyan büyük pastaneciler tatlının tarifini almak için arkadaşımızı ziyarete gelmişler.
tatlının adını sormuşlar.
arkadaşımız, profiterol demiş.
ne anlama geldiğini sormuşlar büyük pastaneciler.
çocukta: benim pastane de işe başlamam sebep olan üniversite de ki hocam it erol.
beni derslerinden bırakınca ben de okulu bırakıp çalışmaya karar verdim ve bu pastane de işe başladım. yani bu tatlıyı onun sayesinde yaptım. yani prof. it erol olmuş size profiterol.
bugün yiyip mide fesadı geçirdiğim besindir. Arkadaşıma vermemek için ölme pahasına yediğim yiyecektir. (bkz: Maksat kıllık olsun)
yapımıda oldukça zahmetlidir.
http://www.hurriyetaile.com/yemek/tatlilar/profiterol_969.html
üstüne dondurma da döküldüğünde tadından yenilmeyecek tatlı.
Hamuru:
-1 çay bardağı su
-50 gr sana
-5 yemek kaşığı un(silme)
-3 yumurta
Hamurunun hazırlanışı:
1 çay bardağı suyla 50 gr sana yağını bir iki taşım kaynatıp eriterek profiterole başlıyoruz. Sonra bu karışıma 5 yemek kaşığı un ilave edip orta ateşte 3-4 dakika hamur kıvamında pişiriyoruz.Ardından ateşten aldığımız tenceremizi mermer veya farklı soğuk bir zeminde 2 dakika dinlendirip 3 yumurtayı bu sıcak hamura kırarak ve hızlıca karıştırarak ilave ediyoruz amaç yumurtalar pişmeden hamurun kıvamını sağlayabilmek.Ortaya çıkacak karışım kaşıktan katı bir şekilde akabilen bir hamur olacak. iyice karıştırıp pürüzsüz bir karışım elde ettikten sonra fırın tepsisine yağlı kağıt serilir. Tatlı kaşığı yardımıyla minik hamur topları kabarma payı hesap edilerek nizami şekilde sırayla tepsiye dökülür ardından 180 c derecey ayarladığımız soğuk fırında 25-30 dakika hamur topları şişip hafif kızarana kadar pişirilir.

Krema:
-5 yemek kaşığı un(silme)
-2 yumurta
-1 paket vanilya
-5 yemek kaşığı toz şeker
-1 büyük bardak süt(300 ml civarıdır)
-1 çorba kaşığı tereyağı

Kremanın hazırlanışı:
-5 yemek kaşığı un, 2 yumurta, 1 çorba kaşığı tereyağı, 5 çorba kaşığı toz şeker ve 1 büyük bardak süt aynı tencereye konup ocakta çırpılarak pişirilir. Bir iki taşım kaynayıp krema katılaşınca tencere ocaktan alınır ve tezgahta 4-5 dakika soğuduktan sonra 1 paket vanilya da içine eklenerek karıştırılır. Sonrasında hazır olan kremayı daha önceden pişen hamur toplarımızın üst kısımlarını nizami şekilde bıçakla keserek açtığımız kısımlardan topların içine doldururuz.Kremaları doldurduktan sonra açılan kapak kısımları yerine geri konulur.

Çikolata sosu:
Hazır çikolata sosu veya 1 tablet(100 gr) bitter çikolatayı benmari usulü eritip sütle sıvılaştırıp hazırladığımız sosu krema dolu hamur toplarımızın üstüne gezdiririz.
0-6 yaş grubunu aracı olarak kullanarak herkese selam gönderen şahıs..
kendi yaptığımın üstüne tanımam başka profiterol. bir tükkan mı açsam netsem hacı. sıkılıyom ben ya :( ekşın lazım amk.
gece gece beni tatlı krizine sokan yenesi hatta ölünesi tatlıdır.