1. 1.
  ilk kez charles ponzi tarafindan gelistirilmis bir sistem oldugundan onun adiyla anilan surec. piramit sistemi de denilir halk arasinda.
  (bkz: charles ponzi)
  1 ... laz pacino
 2. 2.
  "ponzi" süreci, kar paylarının sonraki yatırımcılar tarafından ödendiği ve gerçek yatırım karının olmadığı hileli bir yatırımdır. bu dalavera adını 1920'de ilk defa bunu yapan charles ponzi'den almaktadır.

  gelmiş geçmiş en büyük ponzi sahtekarlığı ise nasdaq borsasının eski başkanlarından hedge fon yöneticisi bernard lawrence madoff tarafından yapıldı. yatırımcılara en az 50 milyar dolar kaybettirdiği söylenmektedir.
  ... selyn
 3. 3.
  orijinal bir yazar ismi, hayırlı olsun.
  3 ... beatrice lea
 4. 4.
  (#6223676) gereken ayarı vermiştir, aferindir.
  ... meseodunu
 5. 5.
  çaylaktır şu an, süper moderasyonumuz galiz küfürleri görmezden gelip beni çaylaklık cezasına çarptırmış, helal size be! şu girilen entryleri okusanız, sol frame ye göz atsanız sözlüğün yarısı gider ama bu kez bıçak bizi buldu.
  -1 ... ponzi sureci
 6. 6.
  (bkz: #8253996)numaralı yazısı ile saçmalamıştır.
  -1 ... vicious blue
 7. 7.
  Charles Ponzi adında bir düzenbaz tarafından icat edilmiş sistem. Şimdiki titan oluşumu.

  Mantık şu; alttakilerden giriş ücreti al, bu aldığın parayı üsttekilere yüksek kar oranları ile ver. Yukarıda olan kral olsun, alttakinin canı çıksın. Gerçi katılım yüksek olursa basamaklar çoğalacak ve böylece kısa zamanda para kazanmaya başlanacaktır. Fakat, bir süre sonra limite ulaşacak olan sistem giren paraları değerlendirmediği için iflas edecektir; çünkü sürekli olarak ortada olmayan bir paranın kazancı yenmektedir. Şimdiye kadar bu şekilde çalışan sistemlerin hepsi batmıştır. Son zamanlarda buna örnek olarak, Wall Street'in yaşadığı mali bunalım verilebilir.
  Ponzi şeması adındaki sistem halen iktisatta geçerli bir konu olarak işlenmektedir.
  1 ... akinburak
 8. 8.
  Madoff Securities adlı hedge fonun sahibi Bernard L. Madoff tarafından wall street de 50 milyar doların buharlaştırılması ile zirve yapmış dolandırıcılık şekli.
  saadet zinciri,titan benzeri bir piramit sistemi ile tepedekine korkunç paralar kazandıran bir sistem.
  amerikan ekonomisinden bu tür yöntemlerle 800 milyar doların çalındığı hesaplanıyor.
  yani madoff şanssız piçin teki. onlarca madoff ise dünyanın değişik ülkelerinde farklı ponzi süreçleri yaratarak milyonları dolandırmaya ve milyar dolarları hortumlamaya devam ediyor.
  peki bu işin bize ne zararı var.
  artan fiyatlar, vergiler ve borç faizleri tabii ki düşen maaşlar, emekli ikramiyeleri ve birikimler.
  her gün, an ve an biraz daha fakirleşiyoruz çünkü dünya ekonomisini hortumlayan ponzi süreçleri her yerde.
  2 ... turkpence
 9. 9.
  bernard l. madoff'un bir rivayete göre parasını cüzdanına koymakta bile beceriksiz olduğu söylentisi var.
  şuradan kafa açacak olursak; bir olay olduğunda, "yaa işte biz türk milleti salağız" demek yerine biraz da sorgulayın bakalım.
  elin amerikalısı para babalarını dolandırmış. düşün yani zeki diye genelleme yapabildiğin amerika'da 50 milyar dolarını adeta bağış yapabilecek insanlar da varmış..
  2 -1 ... cahil profesor
 10. 10.
  kadınların altın günü olayıdır.

  para dışarı çıkmaz, çember içinde dolaşır.
  ... john lennon reyiz