bugün

kanuni hiçbir dayanağı olmadığı gibi, hiçbir mantıklı açıklaması da olmayan eylem.

polisler de en sonunda, tıpkı öğretmenler, doktorlar, hemişereler, mübaşirler gibi devlet memurudurlar. devletin diğer memurları, belediye otobüslerinde en fazla indirimli yolculuk edebiliyorlarken *, polislerin bu tutumu kanunların kendilerine verdikleri yetkileri ** kötüye kullanmak değildir de nedir?

hiçkimse lütfen bana polislerin aldıkları maaşlar yetersiz, çok zor altında çalışıyorlar, günde 12 saat görev yapıyorlar demesin. polislerin şartları kötüdür de diyelim ki öğretmenlerin, ya da hastabakıcılarınki iyi midir?

bunca yıldır belediye otobüslerinde yolculuk ediyorum, bu güne kadar bilet atanına ya da akbil basanına rastlamadım. rastlarsam eğer gidip tebrik edeceğim.

edit: iett'nin polislere böyle bir hak verdiği yönünde bilgi edindim. doğruluğu konusunda emin değilim. eğer doğruysa bile bu, uygulamanın yanlışlığının değiştirmez. sadece sorumluyu değiştirir. iett'ye sormak isterim, polislere var da mübaşirlere, hastabakıcılara ya da öğretmenlere neden böyle bir hak yok mesela.

edit2: evet doğrudur, iett gerçekten de polise ücretsiz seyehat hakkı vermektedir.
http://www.iett.gov.tr/haber_detay.php?nid=223
ha, doğru mudur, bana kalırsa yanlıştır.
üstlerindeki üniformada "manyetik akbil" özelliği olduğundan gayet normal bir eylem. *
doksan kilometre hızla giden servis aracına el atıp* durduranlarını görünce çok da kızılmayacak durumdur. keşke otobüse binse de vatandaşı devletin verdiği üniformayla tehdit etmese denir.
lise yıllarında öğle aralarında takıldığımız okulun karşısında bulunan kafeye gelip çaylarını içer ve daha sonra "borcumuz var mı?" diye sorarlardı kapıdan çıkarken. askere karşı sempatim varken polise karşı olmamasının nedeni herhalde bu gibi hadiselerdir.
(bkz: benim memurum işini bilir)
(bkz: kısır döngü)
(bkz: devlet görevlilerinin geçim kaynakları)
(bkz: biz sizin emniyetiniz için varız)
polislere olan güvenim ne kadar az olsa da yiğidin hakkını yiğide vermek için şunu belirtmeliyim ki,polislerin ücretsiz seyahet edebilme hakları vardır.eğer polis kartlarını gösterirlerse bu hakk onlara iett tarafından sağlanmıştır.üniformaları olduğu zaman da kart göstermelerine gerek yoktur.

edit:bu uygulama polislerin gezici olarak seyahat edebilmelerini sağlamak ve hırsızlık,yankesicilik gibi bilumum suçları caydırmak için uygulanan bir yöntemdir.insanların günümüzün suç oranı artmış günlerinde yolculuklarında polisleri görüp bir nebze olsun rahatlamalarını sağlamak amaçlı yapılmıştır.sivil polis yerine üniformalı polisi görünce insanlarda biraz olsun rahatlarlar.bilet atmak zorunda olan bir polis sizce otobüse biner mi?bence binmez..
polislere başlı başına gıcık olma sebebidir. siz paranızı ödeyerek bindiğiniz otobüste kimi zaman ayakta beklerken polis teşkilatındakiler otururlar. üstelik sevgili ülkemde öğretmenler öğrenciler askerler ücret öderken. *
(bkz: polislerin sevilmeme sebepleri)
i.e.t.t tarafından kendilerine verilmiş bir haktır. Polisler gerek i.e.t.t gerekse özel halk otobüslerine ücretsiz yolculuk etme hakkına sahiptir.

(bkz: biraz araştır be gülüm birazcık be)
bu ülke için gece gündüz çalışan, sıradan memurlar gibi 9.00-12.00 13.30-17.00 arası çalışmayan, emniyet teşkilatından bile aradığı ilgi ve alakayı bulamayan, sinir, stres bir hayat yaşayan polis amcalara bunu bari çok görmeyelim.

(bkz: üstü kalsın)
bu hakkı sadece iett vermemiştir. izmir'de de eshot tarafından bu ayrıcalık yapılmaktadır abilerimize. türkiye'nin her köşesinde belediye otobüsüne beleş binerler polisler. bu polislere tanınmış adaletsiz bir haktır. hiç bu ülke için gece gündüz falan ayaklarına yatmayalım.

emniyet teşkilatından aradığı ilgi ve alakayı bulamayanmış. pehhh...
sadece otobuse bilet atmiyolarsa iyi. mesele yok.
ben yillarca 24 saat açik gececi lokantalarda, çorbacilarda çalistim hiç hesap odeyenine denk gelmedim.
o sebeple birakin otobuslere beles binsinler.
halkın arasına karışmaları için polislere atılan yemdir belki.
gece,gündüz; it kopukla,hırsızla,suçluyla,kazalarla uğraşan ve tatili dahi olmayan bu kişiler için bu hakkın tanınmasını gayet normal bulduğum eylemdir.
terslik icermeyen bir davranis.

polisler ne halk tarafindan, ne de aileleri tarafindan sevilirler. psikopat olduklari anlar bile olmustur ama gorunurde bir amac vardir; halkin emniyetini saglamak. o nedenle otobuse bedava binmeleri cok da yanlis degil.

kaldi ki ogretmenler de indirimli biniyolar. halkin egitilmesiyle ugrasan kisiler. e aralarinda sapigi, psikopati, ogrenciyi surum surum surundureni yok mu? var. e onlar indirimli binecek ama polis binemeyecek. oyle mi?

ya da yaslilar. 60 yas ustu yaslilar bedava biniyorlar otobuslere. 70 yasinda zinde olan adamin elinden alsinlar o zaman bu hakki. koturum olan yaslilar bedava binsinler.

asil konu polislerin bedava binmesi olmamali. indirimli binenlerin ve bedava binenlerin hangi kistaslara gore belirlendigi olmali.
diğer kamu personellerine tanınmayan haktır. bir öğretmen, doktor ya da asker hiç birisine böyle bir imtiyaz tanınmamıştır. aslında polislerede böyle bir hak verilmemiştir ama bu modeller böyle çalışmaktadırlar. otobüse, vapura kısacası tüm ulaşım araçlarına bedava ya da indirimli binmek isteyen herkes en azından kartını göstermek veya farklı şekillerde durumunu ibraz etmek zorunda bırakılıyor. bu hakka sahip olduğunu kanıtlayan kişiler kendilerine tanınan haklarını kullanabiliyorlar. peki polisler ne yapıyorlar. bir selam çakıyor sonrada pişkin pişkin bedavaya işlerini görüyorlar. o aracı kullanan adamda, bilet vermeden giden poliste, diğer vatandaşların hakkına gasp etmiş olmuyor mu? keşke tek yaptıkları otobüse bilet atmamak olsa ama bunlar minibüslerede bedava biniyor, fabrikalarda da bedava yiyiyor, içiyor. kıbrıs şehitlerinde " abi bir liran var mı?" diye soran teenage sinyalciden tek farkın üzerinde taşıdığın devletin üniforması. o üniformayı böyle rezil etmenin bir cezası olmalı. insan biraz utanır böyle şeyler yaparken ama balık baştan kokar diye bir laf var. koskoca devleti yönetenler işlerini bedavaya görürken devletin memuru neden bu hakkı kendinde görmesin.
--spoiler--

peki polisler ne yapıyorlar. bir selam çakıyor sonrada pişkin pişkin bedavaya işlerini görüyorlar. o aracı kullanan adamda, bilet vermeden giden poliste, diğer vatandaşların hakkına gasp etmiş olmuyor mu? keşke tek yaptıkları otobüse bilet atmamak olsa ama bunlar minibüslerede bedava biniyor, fabrikalarda da bedava yiyiyor, içiyor. kıbrıs şehitlerinde " abi bir liran var mı?" diye soran teenage sinyalciden tek farkın üzerinde taşıdığın devletin üniforması. o üniformayı böyle rezil etmenin bir cezası olmalı. insan biraz utanır böyle şeyler yaparken ama balık baştan kokar diye bir laf var. koskoca devleti yönetenler işlerini bedavaya görürken devletin memuru neden bu hakkı kendinde görmesin.

--spoiler--

devletin memuru: haftada 40 saat;
devletin polisi : haftada 72 saat mesai yapıyor. mesai yapıyor da biraz yanlış oldu zira polis 24 saat görevli sayılmaktadır etk ( emniyet teşkilatı kanunu) ya göre...
hakkı olmadığı halde minübüslerde üniformanın gücüyle emrivaki yapanlardan bahsedilse anlayabilirdim ama tutup da kendisine yasal olarak verilen hakkı kullanan (belediyelerin internet sitelerinde araştırabilirsiniz) 09.00-17.00 mesai saatini hayatı boyunca göremeyecek olan insanlara bu kadar çirkince saldırmak yanlış geliyor bana...
HAKKINI YEMEMEKTiR.
SEN ÖĞRENCiSiN DiYE, 730 TL iLE GEÇiNMEK ZORUNDA KALAN AiLE BABASINDAN DAHA AZ PARA ÖDEYEREK iNDiRiMLi BiNDiĞiN OTOBÜSÜ DÜŞÜNMELiSiN. DEVLETTEN ALDIĞIN BURSUN, BARINMA iMKANININ, SIRADAKi MiLYONLARIN YERiNE iŞGAL ETTiĞiN SIRANIN HAKKINI, POLiS MEMURU KADAR ÜLKENE FAYDAN OLARAK VEREBiLECEKMiSiN.
POLiSiM, BENi VE TOPLUMUMUN DÜZENiNi KORUYABiLMEK ADINA, ÜLKEMiN HER KÖŞESiNDE GAYET DÜŞÜK BiR ÜCRETE VE GEÇiM SIKINTISINA RAĞMEN ONURUYLA MÜCADELE ETMEKTEDiR.