bugün

bazı insanların polisleri sevmemesine neden olan sebeplerdir.
işe giden, işten dönen, çocuğunu okula götüren, kız arkadaşina verdiği randevüya giden polisin 30ytl ye aldığı mavi ikaz lambasını istanbul trafiğinde özellikle de boğaz girişlerinde aracın üstüne koyup emniyet şeridini (sanki bu şerit emniyet mensuplarının kullanımı için yapılmış) kullanması kanımca bu sebeplerden biridir.
emniyet şeridinde trafik oluyor kardeşim olmaz ki bu kadar da.
ilk ve en önemli sebebi çoğunluğunun faşist olması ve özellikle öğrencilere faşizan bir biçimde saldırırcasına yaklaşmasıdır.
hatunlara yavşamaları, rüşvet almaları, cahil ve kaba olmaları, devriye gezerken burunlarını karıştırmaları, gobekli olmaları.nası kosucaklar o gobekle anlamıyorum yaa..tabi bu bi genelleme, butun polisler boyle demiyorum,dogru durust polisler de vardır herhalde..
Yer : Yeşilköy

polis : * 34 hebe 4574 kenara çek
vatandaş : ha ziktir yine ne oldu ya deyip kenara çeker
polis : inin lan aşağıya arabayı ve sizi arayacağız
vatandaş : hayırdır abi ne oldu
polis : inin dedim ( araçtakiler iner ve arabaya yaslanılır)
vatandaş : komser abi suçumuz nedir?
polis : şüpheli şahıssınız (gençler işten eve dönmektedirler takım elbise mevcuttur)
vatandaş : nasıl abi ya neyimiz şüpheli
polis : sen gel bakalım arabayı kullanan ( polis genç'e polis otosunun önündeki kırık farı gösterir)
polis : 2,5 ytl den 10,00 ytl verinde şu farı yaptıralım
Vatandaş : abi vallaha üstümüzde para yok ( polis kızar ve terörle mucadeleyi çağırır)( araba didik didik aranır lakin bi bok çıkmaz)
vatandaş : komser abiler siz bana sicil numaralarınızı verirmisiniz?
polis : ne yapacaksın lan numaraları şerefsiz
vatandaş : şikayet edeceğim abi (pis bir şekilde güler)
polis : tamam lan sizinle uğraşamam hadi ziktirin gidin(feci tırsmıştır yüzünden anlaşılıyordu)
vatandaş : eyw. abi hadi kolay gelsin
polis : konuşma devam et. *
işte polisleri bu nedenden ötürü sevmemekteyiz.

edit: bu yukarıdaki diyalog gerçek yaşanmış bir olaydır. Eksi oylamanız bu gerçeği ortadan kaldırmaz!!!

gelecekten gelen edit: en beğenilen entyrlerimde birinci sıraya oturmuş kalkmak bilmiyor... *
polis olmayı isteme nedenleridir. insan niçin polis olmayı ister? vatandaşa yardım etmek, kötüleri yakalamak için mi? geçiniz. çocukluk düşleridir onlar. sahip olmadığı gücü üniformanın arkasına saklamak içindir. istisnalar verdır elbette. intihar oranının en çok polislerde olduğu gözönüne alınırsa, psikolojik rahatsızlıkarın polisler arasında yaygın olduğunu söylemek yanlış olmaz.
biri polis, biri emekli polis biri ise hırsız olan ekibin korkutarak 2.000 ytl(ama 1999'da iyi para valla)almaları.akabinde yakalanıp 5 sene almaları bu olay aynen olmuştur ve benim başıma gelmiştir işte bu nedenle sevilmemektedir.

edit: bu olaydan dolayı gazeteye bile çıktım.
silahli gucun suistimal edilmesi.
maçlarda en ufak bir olayda taraftarı pkk militanına vurur gibi coplaması da olabilir. psikopatlığın tavan yaptığı meslekler sıralamasında birinci sıradadır polislik mesleği.
*yaptıkları eylem sırasında öğrencileri, sanki hayvanmışcasına dövmeleri ve bunun ekranlarımıza yansıması
*mesela hastaneye gittiniz. sabahtan beri sıra bekliyorsunuz ve oldukça hastanız. siz saatlerce beklerken onların gelir gelmez doktorun odasına dalmaları. böyle bir ayrıcalığa sahip(!) olmaları
*ayrıca son zamanlarda polislerin çetelerle bağlantısı olduğu iddiaları halkın polisleri sevmeme nedenlerindendir.
(#929319) bu entry den başka bir çok değişik yerde polislerle karşı karşıya kalınmıştır ve her defasında bedelleri 10,00 ytl olmuştur. Maçlarda haksız yere joplanmalar, yürürken hiç bir şey yokken ortada durdurulup yüzlerce insanın gözü önünde terörist muamelesi yapılmaktadır ve üstlerindeki üniformaya güvenip bulundukları her yerde fırsatçılık yapmaktadırlar. bu ülkede Harama ve helal'e az yada çok inanan insanlarız görevleri bizleri korumak olduğu halde gözleri cebimizdeki 10,00 ytl'de olduğu sürece hiç bir zamanda sevilmeyeceklerdir.
insan hakları, etik gibi kavramlardan bihaber olmaları.
bazılarının devletin verdiği otoriteyi ve yetkiyi gerekli gereksiz her yerde kullanmaları. yine bazı köyünden yeni gelip de polis olanların, üzerine üniformayı geçirince kendilerini süper güç ve herkese herşeyi yapabilecek birisi olarak görmeleri. kısacası kompleksli insanlar biraz güç elde ettiklerini hissedince bunu komplekslerini tatmin etmekte kullanmaktadır. bu bütün mesleklerde böyle olmaktadır. ama polisler vatandaşın daha çok içinde oldugundan daha göze çarpmaktadır. polislik de icabı gereği devlet otoritesini sağlamayı, gerekirse güç kullanarak yerine getiren bir meslek oldugundan durum burada biraz daha naziktir.
o yüzden bütün meslekler önemli olmakla beraber öğretmen ve polis seçiminde iki kat daha dikkatli davranılması, her şeyden önce kişinin karakterinin bu mesleklere uygun olması lazım gelir.
işlerinin doğası gereği sevilmezler ; oligarşik yapıyı koruyup, kollamak zorunluluğu .

bunun karşılığında polis, bütçeden aslan payını alır, kendini yargının yerine koyar, ölçüsüz şiddet eşliğinde, kafa, göz kırıp, işkence, infaz yapar . bunların hesabının sorul-a-mayacağını da bilir ; hukuk literatüründeki en sevdikleri terim : zaman aşımı dır ! bunlara verilecek en ufak cezanın devlete kesildiğini, polis -devletinin- elinin zayıflatıldığı falan iddaa edilir (böyle zamanlarda sivil faşistler devreye sokulur )

yine aynı polis, bozkırın ortasında 5 takla atan arabanın içinden, seni çıkarıp, yaralarına usulca tampon yapar * ! birey olarak osman, hasan, sevilebilir fakat kurum ve bunun gereği olan çürük elmaları hayli fazladır !
cezalar arttıkça rüşvet istemlerinin de artması.
maç çıkışlarında sanki kavgaya gidiyorlarmış gibi ellerine coplarını alıp sallamaları * *
çoğunun insan psikolojisinden gram anlamamaları ve gayet profesyonel olmamalarıdır.
'şşşş, yamuk yapma bana tutuklarım anam avradım olsun' bakışı.
bir çoğunda gördüğümüz güneş gözlüğü tribi. sanki film çekiyor adam. çıkar yakışmıyor işte. *
önemli kişiler gelecek diye bütün yolları kapatıp, onların güvenliğini sağlama nedeniyle yollarda sefil olmamıza sebebiyet vermeleridir.
işlerini adam gibi yapmamaları.* *
balıkesir üniversitesi rektörlük kupası final maçı için gidilen spor salonun kapısında bekleyen yarma * bizi uyarır ve olaylar gelişir

+ giremessin
- sebep?
+ * * devlet böyle istiyo!
- * devlet serkan içeri girmesin mi istiyo?
+ sen geç bakıyım kenara ben alıcam seni içeri, geceyi nezarette geçirmek neymiş bilir misin?
- eh babam baş komiser olur bilirim biraz
+ vallaha mı? *

akabindeki şaşırma efekti ve yarmanın suratının aldığı ifade görülemeye değerdir
hikayenin anafikri

sahtecilik kötü bir şeydir
işlerini adam dövme sanmaları.
(bkz: gözüm seni bir yerden ısırıyor)

(bkz: çorba parası)
(bkz: serpico)
(bkz: yat yat yat ahlak polisi)