1. 1.
  Tarihin ilk savaslarindandir.Bu savasi ozel kilan Kral Pirus ve adamlarinin savas bitiminde 15 kisi kalmalaridir.(savasa katilanlar toplam 10.000 asker civarindaymis ne zafer ama!)
  6 ... gkbayrak
 2. 2.
  orjinal adı pyrrhus zaferi'dir.
  kazanırken biryanda da kaybetmek anlamını taşır. kral pyrrhus ise italyan'lara yardım eden yananlı bir kraldır.
  1 ... maksat muhabbet
 3. 3.
  kazanan tarafın da kaybının çok fazla olmasından dolayı zafere sevinememesi.
  2 ... ebegume cici
 4. 4.
  tersi için: (bkz: kaybederken kazanmak)
  1 ... nuhungemisi
 5. 5.
  kazancın kaybedilenler yanında az olduğunu ifade eden zafer.

  özetle: bi boka yaramayan zafer.
  6 ... enemyof
 6. 6.
  pirus un yaptigi , kazanmasina ragmen verdigi buyuk kayiplar yuzunden cok zarara ugradigi savastan turemis kavrama denir. pirus zaferi yenerken yenilmek anlamina gelir. ornegin fenerbahce, antalyaspor'a karsi oynadigi futbol macinda 2 0 galip gelse fakat 7 tane sakat oyuncu verse bu olaya* pirus zaferi (pyrrhic victory) diyebiliriz.
  3 ... marcus antonius
 7. 7.
  Galibi olmayan zafer.

  Pirus Zaferi, askeri ve siyasi literatürde sıkça kullanılan bir kavramdır. Ağır kayıplar verilerek kazanılan, aslında kazananın da kaybetmeye mahkum olduğu galibiyetleri anlatmak için bu kavram kullanılıyor. Makedon imparatoru Büyük iskender'in uzaktan akrabası Yunan Epir Kralı Pirus, MÖ 280'li yıllarda italya'ya fethe gider. Pirus'un 20 fil desteğindeki ordusu çok kanlı savaşlara tutuşur. Romalılar, topraklarını büyük bir özveriyle savunur. Ne pahasına olursa olsun zafer kazanmak isteyen Pirus, geri çekilmez. Çok kanlı geçen, iki tarafın da büyük kayıplar verdiği savaşlardan Pirus galip çıkar. Bazı kaynaklara göre Pirus, önemsiz zaferler için ordusunun neredeyse tamamını heba etmiştir. iddiaya göre Pirus, Tanrım bana bir daha böyle zafer verme dedirtmiştir. O zamandan bu yana sahte zaferleri, yenenin de aslında yenilmeye mahkum olduğu galibiyetleri anlatmak için Pirus Zaferi kavramı kullanılıyor.

  http://www.aksam.com.tr/a...7/politika/politika1.html *
  5 ... sahrut
 8. 8.
  ikinci dünya savaşında sovyetler birliğinin durumunu anlatır kavram. sovyetler yaklaşık 20 milyon kayıpla ikinci dünya savaşının açık ara en büyük insan kaybına uğramış ülkesidir. savaşta kazanan taraf olmaları bu gerçeği değiştirmez.
  5 ... beklemenin boylesi
 9. 9.
  çanakkale savaşı da bu kategoriye konulabilir zannımca.
  3 -3 ... ecevitlerin estetik doktoru
 10. 10.
  dün akşam kim milyoner olmak ister de sorulmuştur.
  2 ... diskapininmandali