bugün

james matthew barrie'nin yazdığı, uçan ve sahip olduğu arkadaşları da uçuran, korsanlarla dalga geçen, hayal ülkelerinde gezinen, perilerle dostluk eden, maceradan maceraya koşan, yeşil kostümlü, asla büyümeyen, uçuk bir masal kahramanı.
kendisi bizzat uzaktan amcamın oğlu olmaktadır aramızdaki tek fark onun kıçına yeşil tayt giymesi ; benim ise şalvarla alemlere akmamdır.
ayrıca captain hookdenen kaytan bıyıklı herifi de az dövmüşlüğümüz yoktur kendisiyle ... * *
"ne zaman bir çocuk perilere inanmıyorum dese, bir peri ölür.." inancıyla büyüdükten sonra bile perilere inanıyormuş gibi görünmeme yol açan her çocuğun bilmesi gereken bir masalın kahramanı..
james matthew barrie'nin, çocuk edebiyatı klasiklerinden biri olan anlatısı. sonraları oyun olarak yazılmıştır. walt disney tarafından, 1953'te çizgi filme uyarlanmıştır.
bir amerikan bayan ismi olan wendy, bu kitap için yaratılmıştır.
3. nesil yazardır. *
ayrıca hattrick ten tanıdığım bir yazardır. aramıza katılalı olmuş ama yine de (bkz: hoş geldin) .
tesadüfe bakın ki login olduğumda karşıma çıkan ilk başlık olan uuser. *
(bkz: gora daki ince espriler/@peter pan)

alkışlamak istediğim yazardır kendileri.
sergen yalcin dan inciler başlığını peter pandan incilere çeviren komik uuser.
"sen benim güzel düşüncemsin, sen olmazsan uçamam ki" diyen ve buna her inanmayışımda bir perinin öldüğünü söyleyen hayal ürünü(m).
(bkz: magazin karşıtı)
Çocukken severek izlediğim ve -bende uçmak istiyorum. Deyip koltuktan zıplamama ve düşmeme sebeb olan masal kahramanı
çarpılıp takkeli balıkçı amcaya dönüşen kişi.
inatçı bir takke savaşçısı. * *
öğleden sonraları bir parka giden, burada bir süre dolaştıktan sonra bir banka oturarak yazan james barrie' nin, parkta oynayan çocuklarla karşılaşmasıyla doğan eseri. çocuklar ve anneleri ile gerçekten de dost olmuş, aralarındaki dostluk, peter pan' ı ortaya çıkarmıştır.
3. nesil olmasına rağmen smileyleri yıldız bkz içinde kullanmayan yazardır.
kahramanım...
(bkz: peter panzehir)
uçan kahramanımızın sonu gerçekte şöyle olmuşmuş efendim.

Havada uçan, karada kaçan bu kahramanımız uçmak ve kaçmakla bir yere varamayacağını anlayarak tövbeye geldi. Mistik Doğu'yu merak ederek yollara düşen genç adam, gezisinin Anadolu durağında çok etkilendiği yurdumuza yerleşme kararı aldı. Erciş Pan Turizmin de kurucuları arasında yer alan Peter Pan, birkaç yıl sonra Hac farizasını yerine getirmek için gittiği kutsal topraklarda, taşlanan şeytandan seken irice bir taşın omurilik soğanını ezmesi sonucu hayatını kaybetti. Kabri, Şattülarap'tadır.
peter pan aslında*küçük çocuklar için değil de ergenlik çağındaki çocuklara/ gençlere yönelik olarak yazılmış bir masaldır. yurtdışında okunması tavsiye edilen evre de ergenlik evresidir. yazılma amaçlarından biri de budur zira çocukluktan gençliğe adım atarken çocuğun büyümekten korkmamasını sağlamak ve bu geçişi mümkün olduğu kadar rahat ve iç huzuruyla geçirmesini sağlamaktır fikir.

1911 yılında romanlaştırılmıştır ve wendy ismi ilk defa bu kitap için üretilmiştir. güzel isim.
hyde parka bir adet heykeli dikilen hayal kahramanı.
(bkz: finding neverland)
finding neverland filminde karakterin nasıl bulunduğu anlatılır. james m. barrie'nin ilham aldığı kişi Peter Llewelyn Davies'dir.
bir çok kez ve farklı şekillerde filmi yapılmıştır. 1953'ten günümüze kadar çeşitlerini görmek mümkündür.
1991 yapımı hook filmi;
yönetmeni :Steven Spielberg
Robin Williams-peter pan
Dustin Hoffman-kaptan hook
Julia Roberts-tinkerbell
Bob Hoskins-smee
Charlie Korsmo-Jack 'Jackie' Banning
Amber Scott-Maggie Banning
--spoiler--
1991 yapımı hook filminde peter pan'ın neverland'den ayrılması üzerine çok yıllar geçmiştir..ancak hook tarafından çocuklarının kaçırılmasıyla neverland'e geri dönmüş ve eskiden ne olduğunu hatırlamasıyla çocuklarını kurtarma savaşını anltmaktadır bu filmde. dostin hoffman'ın hook'u çok iyi canlandırdığını da söylemeden geçemeyeceğim.
--spoiler--

2003 yapımı olan filmin yönetmeni :P.J. Hogan
Jason Isaacs-Bay Darling
Jeremy Sumpter-Peter Pan
Rachel Hurd-Wood-Dendy Darling
Lynn Redgrave-Teyze Millicent
Richard Briers-Smee
Olivia Williams-Bayan Darling
Geoffrey Palmer-Sir Edward Quiller
Ludivine Sagnier-tink

--spoiler--
2003 yapımı olan peter pan filminde bir inanış vardır, ne zaman birisi perilere inanmadığını söylerse etrafta bir peri hayatını kaybedermiş... ama bizim küçük perimiz tinkerbell'i kaybeşimiz bu yuzden değil ,hook'un peter'in ilacına zehir atması ve bunu tinkerbell'in içmesinden dolayı olur.. e tabi bu sırada wendy ,kardeşleri ve kayıp çocuklar hook tarafından kaçırılmış gemide tutulmaktadır. peter tinkerbell'in öldüğünü görünce ağzından çıkan 'i do believe in fairies i do i do' sözcükleri bir tür empati kurularak gemideki çocuklar tarafından da şiddetle ancak sadece neverland'de değil dünya da söylennir. aynı zamanda peterin gözyaşıyla küçüğümüz tinkerbell kendine gelir. yine bildiğimiz gibi wendy, kardeşleri ve kayıp çocuklar kurtarılır.mutlu sonla bitiyor gibi düşünsekte aslında öyle olmamıştır.
--spoiler-- *
henüz çok küçükken tanıştığım ve uzun yıllar boyunca dilimden düşürmediğim, hayallerimden uzaklaştıramadığım masaldır. o zamanlar kendimi öyle bir kaptırmışım ki; geceleri yatmadan önce penceremin perdesini aralayıp acaba peter pan benim pencereme de gelecek mi diye düşünür ve zaten peter pan başından beri oradaymış da ben fark etmiyormuşum gibi hissederdim. hala içimde bir yerlerde peter pan aşkı saklanıyor. belki de peter' i hala- umutsuzca da olsa - bekliyorum...tıpkı hala alice' in beyaz tavşanını beklediğim gibi.
güncel Önemli Başlıklar