bugün

bir tur kus. hayvan gibi buyuk bir agiz torbasi var, ben bile girerim icine. gecenlerde gordum bir tane acmis agzini "aaaaa" diyor.*
ayrica kalem, boya ve turevleri gibi kurtasiye malzemeleri ureten bir dunya firmasi. firmat-ul arz.
bir alman markasıdır. kırtasiye ürünleri üretir.
yeşil, dikdörtgen, yanları ince beyaz şeritli, üzerinde siyah siyah pelikan yazan silgisi bir dönem oldukça popülerdi. tabii ki asla, kokulu arı maya silgilerinin yerini tutamazdı.
bi de bir üstteki entry de bahsi geçen silginin abartılmış şeklini üretti idi bu firma. bildiğiniz takoz boyutlarında bir silgisi vardı bunların.
koçbank ile birleştikten sonra yapı kredi bankası'nın kullandığı bilgisayar sisteminin ismidir.
halk arasında gagasının biçiminden ötürü "kaşıkçı kuşu" da denilen iri su kuşu.
Pelikanlar balıklarını avlamak için suların açıklarında sıra halinde dizilirler. Sonrasında kanatlarını da hızlı bir şekilde suya vurarak karaya doğru hareket ederler. Burada amaç sudaki balıkları korkutarak onları kıyıya sürüklemek ve suyun sığ olduğu yerlerde de onları yakalamaktır. Güzel taktik
görsel

Bir de kalem markası olan vardır.

görsel
yiyecek bulamadığı zamanlar, yavrusunu kendi etinden kopardığı parçalar ile besleyebilen, fedakarlık denilince akla gelen kuş türü.
dilimize fransızcadan geçmiştir.
ağzı bir basket potasını andıran hayvandır ya da bir leğen . doldur doldur ye efendim.
pelikan, gaga yapısından dolayı 'kaşıkçı kuş' olarak bilinir halk arasında. gagasının altında torbası vardır. balıkçıl bir kuş cinsidir, 8 türü vardır. ak pelikan ile tepeli pelikan türleri türkiye'de yaşar.
sempatik kuş.
500 adet sınırlı sayıda takvimi facebook sayfasındaki koşullara uygun fotoğraf yükleyene yollayacak olan mükemmel kırtasiye markası.

arkeologlar, siz gelmeyin, dolmakalemseverler gelsin:

https://www.facebook.com/...ional/app_683767031633801
gagasını selfie çubuğu olarak kullanabilen ağır abi modunda ki kuş.
görsel
Bir pastel boya markasıydı.bana almamışlardı, çünkü uslu durmadım, türlü gavatlıklar yaptım.sene 93 ya da 94 tü.
Pelikan göğsünü delip yavrularını kanıyla beslediği için jesus christ ile özdeşleştirilir. Kutsal bir kuştur.
township rebellion'ın müthiş parçasıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=ZRDOHfOwU74
ağız torbası yerine kocaman turuncu bi gagası da olabilen kuş.kafası da sepet gibi bu türün.
pelikan, balığı yutmak üzereyken:

görsel
özel seri dolma kalemlerini ah kalbim nidalarıyla incelediğim kırtasiye markası. bir kaleme acımadan üç dört bin lira gömebilecek kadar refaha sahip olabilmek isterdim ama hayat...
Dolma kalem murekkebi markası, o minnoş hayvanın adı olduğunu kabullenmek biraz zaman aldı.
Medyası da olan bir kuş türü.