bugün

ince kesilmeli, altı ne çok açık ne çok kısık olmalı. Açık olunca kurur, fazla kısık olunca yağı emer.

(bkz: Off sürekli bilgi entirisi girmekten bıktım)
patatesler kızarırken tuz atmayın. çok zararlı. kızarttıktan sonra atın tuzu.
patatesi soyarken yarısını çöpe atmayın. nimettir.
yağın içinde kızartın patatesi.
bu işin tek ve önemli inceliği, iyi patates, yani nişasta oranı yüksek patates bulabilmektir.

iyi patetesi nasıl pişirirsen pişir zaten süper oluyor. bildiğim kadarı ile vatandaşa iyi patates yedirilmiyor. iyi patatesler yurt dışına ve hamburgercilere satılıyor.
patatesleri kızgın yağa atacakken, yağa bir bardak su dökün ve ondan sonra patatesleri atın.
Hala yaşıyorsanız tabi.
kabuklarını soymayı unutmayın.
patatesi başkasına kızarttırın. hem kokar hem üstünüze yağ sıçrar. Ayrıca beklerken hangi yaşta olursanız olun hadi pişmedi mi yooaaağğ diye olay çıkarmanıza olanak sağlar. Fritözü olan zengin piçi sen hiç patates soydun mu? efendim? marketten mi alırsın senin gidi küçük burjuva seni.
öğrenci kişiye yarayacak inceliklerdir.
mesela kısık ateşte pişirin patatesi.
edit:yok yanlışmış o.
benim patatesim, uzun elma dilimlerini andıran şekilde (biraz daha ince tabi) kesilir, ortaya yakın kısık ateşte ısınmış yağa atılan patates foşurdamadan yani daha soğukken atılır, güzel kısık ateşte haşlanır, renginden bir şey kaybetmeden, hatta rengi biraz daha canlılaştığı zaman, üzeri hafif çıtır olduğu zaman, yani çok kısa bir sürede metal bir süzgüye alınır, üzerine karabiber öğütülür. tam kızarırken, ve süzgüde olmak üzere 2 sefer tuzlanmıştır. çiğ değil ama serttirler, bükülmezler.
yağda ya da fırında mesela.
yağsa kızartmak için ince ince dilimledikten sonra bi süre suda bekletilebilir..bu sayede içindeki nişastayı bırakıcağından daha cıtır olur.
sıcak suda biraz haşlayıp sonra da kızartılabilir değişik bir tat isteyenler için idealdir.
fırında kızartmak içinse ister kabuklu ister kabuksuz dilimlenir ve yağ tuz ve nane ya da kekik gibi baharatlarla da tatlandırılıp fırınlanabilir.
görsel
Henüz kızmamış yağa bir damla sirke dökerseniz patatesleriniz daha çıtır olur.
su da kızartmak.
herkes bilmez toplanın dinleyin hem sağlıklı hem de tadı enfesdir.
suyu kaynatıyoruz(baloncuklar çıkana kadar) içine elma dilim patatesleri salıyoruz ve 20 dk kaynatıyoruz(bakın 20 dakika olucak ne 19 ne 21 olmaz)
sonra yanına bir bira açıp afiyetle yiyiyoruz.Herkese de bu sırrımızdan bahsetmiyoruz tamam mı?
güzelce doğranmış patatesleri az zeytinyağı, tuz ve baharatla karıştırıp fırına sürün. çıkanı beğenmezseniz bana verin amk. *