bugün

Derin ve kızgın yağda kızartmak. Az ısınmış yağ patatesin yağı sünger gib içine çekmesiyle sonuçlanır.
Mümkünse ön pişirme yapabilirsiniz içi yumuşak dışı çıtır olur.
Yıkanan patatesler iyi kurulanmalıdır yağa su karıştırmayın.

Şimdiden elinize sağlık mmmh.
kzıgın yağa atmadan evvel kağıt havlu ile nemi alınmalıdır.
Bim patatesi herşey olabilir mesela tahta meşe odunu vs diye gider.
yağ çekmemesi için tuzlu suda bir süre dinlendirilir, sonra da kurulanır.
Patatesleri dilimledikten sonra tuzlu suda bekletirseniz sonra suyunu bı peceteye cektirerek kızartırsanıız cıtır olur.
dilimledikten sonra yıkayıp, bir kağıt havlu/bez üzerinde iyice kurulandıktan sonra hafifçe nişastaya bulanmalıdır.
160 derece yağda kızartılan pattisler, son derece çıtır olacaktır.
ince kesilmeli, altı ne çok açık ne çok kısık olmalı. Açık olunca kurur, fazla kısık olunca yağı emer.

(bkz: Off sürekli bilgi entirisi girmekten bıktım)
iyice kızmamış yağa atmayın ki pörsük pörsük yağ çekmesin. tuzunu pişirirken koyun. bi de zeytinyağıyla asla kızarma yapılmaz bunu da bi öğrenin.
görsel
Henüz kızmamış yağa bir damla sirke dökerseniz patatesleriniz daha çıtır olur.
su da kızartmak.
herkes bilmez toplanın dinleyin hem sağlıklı hem de tadı enfesdir.
suyu kaynatıyoruz(baloncuklar çıkana kadar) içine elma dilim patatesleri salıyoruz ve 20 dk kaynatıyoruz(bakın 20 dakika olucak ne 19 ne 21 olmaz)
sonra yanına bir bira açıp afiyetle yiyiyoruz.Herkese de bu sırrımızdan bahsetmiyoruz tamam mı?
benim patatesim, uzun elma dilimlerini andıran şekilde (biraz daha ince tabi) kesilir, ortaya yakın kısık ateşte ısınmış yağa atılan patates foşurdamadan yani daha soğukken atılır, güzel kısık ateşte haşlanır, renginden bir şey kaybetmeden, hatta rengi biraz daha canlılaştığı zaman, üzeri hafif çıtır olduğu zaman, yani çok kısa bir sürede metal bir süzgüye alınır, üzerine karabiber öğütülür. tam kızarırken, ve süzgüde olmak üzere 2 sefer tuzlanmıştır. çiğ değil ama serttirler, bükülmezler.
öğrenci evinde fena halde işe yarayan inceliklerdir. mazallah sonrasında patates kızartması diye patates püresi yer insan.
önce akşam hafif kızartın sonra alın
sabah tekrar, akşam kızarttığınız patatesleri kızartın.
(bu arada sabaha kadar dolapta mı kalır dışarda mı bekletilir bilmiyorum )
ben demiyorum vedat milor diyor.
Çok çeşitli incelikleri vardır bunun. Ama ben bilmiyorum çoğunu. Bildiklerim de işinize yaramaz zaten.
patatesleri attıktan sonra, yağa bir iki damla sirke damlatın. daha çıtır patatesler elde edersiniz. *
tefalin yeni tavaları var. sadece 1 çay bardagı yağ ile koskoca tavada patates kızartabiliyorsun ve çok güzel tadı oluyor. fakat biraz pahalı. bide patates kızartmasının yanına domates sosu yaparsanız tadından yenmez.
elma dilim olarak kesip kızartın. tadı daha güzel oluyor.
http://www.youtube.com/watch?v=POKl81BxftY
soyduktan yıkayınız.
çok ince dilimlemeyin, kurur. yağ kızmadan da atmayın yeter.
sakın yağın içine su sıçratmayın.
soyduktan sonra banyo yaptırmayı unutmayın.
--spoiler--
ay şekerim patoları şöyle avcuna doldurcan, sonracıma ağır ağır soycan, daha sonracıma ateşe verdiğin tavanın sapını sağlam tutcan ondan sonrası sana kalmış.
--spoiler--
fritöz alın, ve hazır dilimlenmiş patates kullanın, özellikle carfur elmadilim.