bugün

çocukken kazandırılmaya çalışılan alışkanlık. yetişkinlikte "-hey gidi günler! ne para biriktirirdik ..." cümlelerinin sebebi.
daha gerçekçisi için (bkz: para biriktirememek)
büyüdükçe zorlaşan aktivite..
kisinin kendi kendine yapamayacagi; fakat tipis tipis bankaya gidip bir hesap actirip girosundan kesilmesini isteyerek gerceklestirebilecegi bir eylem...
türlü hayallerle girişilen eylem. forma almak, bisiklet almak, anneye çamaşır makinası almak, kitap seti almak, bilgisayar almak, tatile gitmek... ama hayal olur tabi çoğu.
yapılması çok zor olan eylem. nedense birikmiyor ya *
şunu alcam,bunu alcam diye bir gazla başlanıp,bir kaç ay sonunda kumbarada yalnızca bozuk bikaç ytl olduğu görülen gerekli ama bi o kadar da gerçekleşmesi imkansız eylem.
insanı en mutlu eden şeylerden biridir. bunun elektronik versiyonu da vardır artık; internetten para kazanılır, ayda biriktirilen 2 dolarla sevinilir. *
bağımlılık yapan olaydır. acaip de cimrileştirir bu insanı. bir bakmışsınız sonra taksimden mecidiyeköye yürüyorusnuz.
Marketlerdeki olağanüstü indirimlere denk gelerek kolaylaştırabileceğiniz eylem. Ama biraz market kuşu olmanız gerekiyor.
çekirdeği kabuklarından kurtarıp
içlerini ağzında biriktirirsin ya sözlük!
heh
işte o kadar zor,
sabır isteyen,
munis,
tatlı mı tatlı...
yapılması zor ama aşama kaydedince de insanı gaza getiren durum.

birkaç yıllık bir proje için para biriktirmem lazım ama epey yüklü.
bakalım şehir dışında sadece biriktirmek için mal gibi mi yaşayacağım.
bir türlü beceremediğim eylem. para batıyor sanki. cepteki parayı son kuruşuna kadar harcamazsam öleceğim hastalığı var bende. kahretsin.
mutlu sona ulaştıran eylem.
cebindeki para kaşıntı yapanların, annesine kardeşine bir hesap açtırarak, o yoldan devam etmesi gereken harekettir.

böylelikle hesap senin olmadığından istenilen zaman para çekilemez, istediği kadar kaşındırsın, banka hesap cüzdanına bakar bakar ağlarsın. öyle de duygusallaştırabiliyo ama insanı bazen o da var, "param var yiyemiyorum amk" nidalarıyla gözler doladabilir.
para biriktirilmez. sadece harcayamayacagin kadar kazanirsin.
(bkz: kumbara)
para biriktirmek kolaydır fakat harcamak daha kolaydır.
benim için kolay bir eylem. çalışıyorsam daha da kolay olan bir eylem. öyle zengin falan da değilim.15 yaşımda 2 ayda 8 küçük altın biriktirmişliğim var. yememiş içmemişim demek. sonra dershane parasını onlarla ödemiştim. şimdi olacaktı o altınlar. (bkz: ah ah)
hepsini bir anda harcayınca güzeldir.
zor bir iş.
harcamadan kasmak.
hep "hadi başlıyorum artık" diyip başlanamayan şey.
paranın birikmesi gerektiği düşüncesinden yola çıkılarak yapılan öyle kayda değer bir sonuca da varılamayan gereksiz eylem.
Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının yapmakta en çok zorlandığı eylemlerden biridir.