1. 1.
  güclü almanyayı savaş ve üretimle kuracağını söylemlerinden eksik etmeyen ALMAN BiRLiĞiNiN önderidir. KAN ve DEMiR olarak özetleNEbilecek siyasi bir görüsü vardır. Tarihsel gecmişi olan almanya-fransa düsmanlığına zeki politikalarıyla şekil vermiştir. ÜÇLÜ iTTiFAK lar denilen almanya-avusturya-rusya üÇlüsüyle ezeli rakibinin karşısında olmuştur. II. WILHELM le anlasmazlıkları yüzünden almanya basbakanlığını bırakıp 30 temmuz 1898 de ölmüstür. Hayatında en ilgi çekici olan şey PEYGAMBER EFENDiMiZE VE KUR-AN A OLAN ÖVGÜLERiDiR. Peygamberimiz için ''SANA MUASIR BiR VÜCUD OLAMADIĞIM iÇiN ÇOK MÜTEESSiRiM'' diyerek onun büyüklüğünü vurgulamıştır.
  4 -3 ... bilgehan
 2. 2.
  "çeşitli devirlerde beşeriyeti idare etmek için allah tarafından geldiği iddia olunan bütün inzal edilmiş semavi kitapları tam ve etraflıca tetkik ettimse de hiç birisinde bir hikmet ve isabet göremedim. bu kanunlar, değil bir cemiyetin, bir hane halkının saadetini bile temin edecek mahiyetten pek uzaktır. lakin muhammed aleyhisselâma mensup olanların kur'ân'ı bu sınırlamadan 3-zadedir. ben kur'ân'ı her yönden tetkik ettim, her kelimesinde büyük bir hikmet gördüm. müslümanların düşmanları, bu kitabın hz. muhammed'in kendi eseri olduğunu iddia ediyorlarsa da en mükemmel, hatta en mütekâmil bir akılda böyle bir harikanın zuhurunu iddia etmek, hakikatlere göz kapayarak kin ve garaza alet olmak mânâsını ifade eder ki, bu da ılim ve hikmetle kabil-i telif değildir,"

  "ben sunu iddia ederim ki: hz. muhammed mümtaz bir kuvvettir.
  "seninle aynı asırda bulunamadığımdan dolayı üzgünüm ey muhammed! muallimi ve naşiri olduğun bu kitap senin değildir; o, allah'a aittir. bunun ilâhî bir kitap olduğunu inkâr etmek, mevcut ilimlerin bâtıl olduğunu ileri sürmek kadar gülünçtür. bunun için beşeriyet, senin gibi mümtaz bir kudreti bir defa görmüş, bundan sonra da göremeyecektir. ben yüksek huzurunda kemal-i hürmetle eğilirim.''

  şeklinde bir beyanatı olan alman birliği kurucusu.
  5 ... chilavert
 3. 3.
  alman imparatorluğunun ilk kurulduğu sıralarda uyguladığı muhteşem diplomasiyle dikkatleri üzerine çeken imparator.
  ... faithfull casanova
 4. 4.
  siyasi tarih ve avrupa diplomasi tarihi derslerine gelen hocanin "pismark" diyip durduğu tarih kişisi.
  1 ... little black dress
 5. 5.
  bismarck'ı bismarck yapandır.
  1 ... pyndemonium
 6. 6.
  Almanya'nin ve 19. yüzyil'in ataturk'udur. 18. yuzyilin ataturk'u ise napoleon bonaparte'dır
  2 -5 ... spiritualized
 7. 7.
  atatürk ile uzaktan yakindan alakasi bulunmayan devlet adamidir.
  5 -1 ... magneto
 8. 8.
  ünlü, alman devlet adamı bismarck bir gezi esnasında hastalanır. hemen yakındaki bir doktora götürülür. rahatsızlığını tam olarak anlamak isteyen doktorun ardı arkası kesilmeyen soruları üzerine bismarck ''buraya sorgulanmaya değil muayene olmaya geldim'' der. işini yapmaya devam eden doktor bir yandan da cevap verir: ''eğer muayene esnasında soru sorulmasını istemiyorsanız bir veterinere görünmenizi tavsiye ederim. onlar cevap alamayacaklarını bildiklerinden hastalarına hiç soru sormazlar.''
  bismarck sinirlenmiştir ancak muayeneyi daha fazla uzatmamak için tartışmayı şöyle bitirir:
  ''doktorluk bilginizin en az küstahlığınız kadar olmasını dilerim!''.
  5 ... annabell lee
 9. 9.
  bir yemekte bir ingiliz leydisi bismarckın yanına oturur ve bismarcka dönerek, "siz diplomatlar evet derseniz bu belki demektir, belki derseniz bu hayır demektir, eğer hayır derseniz korkarım siz bir diplomat değilsiniz" der. bismarck da leydiye "leydim eğer siz hayır derseniz bu belki demektir, belki derseniz bu evet demektir, eğer evet derseniz korkarım siz bir leydi değilsiniz!" der.
  (bkz: tarihteki unutulmaz ayarlar)
  8 ... registerlater
 10. 10.
  alman birliğinin kurulumundaki lider kişidir, prusya'nın başbakandır, kıvrak zekalı bir diplomattır. avrupa gezilerinde avrupa'daki güç dengesini* çok iyi gözlemlemiş ve bu gözlemler ışığında alman birliğinin kurulumundaki dış politika yolunu belirlemiştir. kişilik olarak geçmişten ders çıkarıp, dersin geleceği nasıl etkileyeceğini düşünmekten dolayı bugünü hiç yaşamamıştır. bu yüzden korkak bir yapıya sahiptir ve hep gelecek korkusuyla yaşamıştır. muhafazakar ve alman milliyetçisidir kendileri.
  2 ... cranium