bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  alman imparatorluğu'nun kurulmasına önayak olan devlet adamı.
  1815 ile 1898 yılları arasında yaşamış ve 1871 ile 1890 yılları arasında başbakanlık yapmıştır.
  antisosyalist görüşleriyle tanınan, muhafazakâr politikacı.
  3 ... ferrole
 2. 2.
  " toplumlar, layık oldukları şekilde yönetilir " sözü ile anılan tarihi şahsiyet...
  4 ... ferrole
 3. 3.
  güclü almanyayı savaş ve üretimle kuracağını söylemlerinden eksik etmeyen ALMAN BiRLiĞiNiN önderidir. KAN ve DEMiR olarak özetleNEbilecek siyasi bir görüsü vardır. Tarihsel gecmişi olan almanya-fransa düsmanlığına zeki politikalarıyla şekil vermiştir. ÜÇLÜ iTTiFAK lar denilen almanya-avusturya-rusya üÇlüsüyle ezeli rakibinin karşısında olmuştur. II. WILHELM le anlasmazlıkları yüzünden almanya basbakanlığını bırakıp 30 temmuz 1898 de ölmüstür. Hayatında en ilgi çekici olan şey PEYGAMBER EFENDiMiZE VE KUR-AN A OLAN ÖVGÜLERiDiR. Peygamberimiz için ''SANA MUASIR BiR VÜCUD OLAMADIĞIM iÇiN ÇOK MÜTEESSiRiM'' diyerek onun büyüklüğünü vurgulamıştır.
  4 -3 ... bilgehan
 4. 4.
  "çeşitli devirlerde beşeriyeti idare etmek için allah tarafından geldiği iddia olunan bütün inzal edilmiş semavi kitapları tam ve etraflıca tetkik ettimse de hiç birisinde bir hikmet ve isabet göremedim. bu kanunlar, değil bir cemiyetin, bir hane halkının saadetini bile temin edecek mahiyetten pek uzaktır. lakin muhammed aleyhisselâma mensup olanların kur'ân'ı bu sınırlamadan 3-zadedir. ben kur'ân'ı her yönden tetkik ettim, her kelimesinde büyük bir hikmet gördüm. müslümanların düşmanları, bu kitabın hz. muhammed'in kendi eseri olduğunu iddia ediyorlarsa da en mükemmel, hatta en mütekâmil bir akılda böyle bir harikanın zuhurunu iddia etmek, hakikatlere göz kapayarak kin ve garaza alet olmak mânâsını ifade eder ki, bu da ılim ve hikmetle kabil-i telif değildir,"

  "ben sunu iddia ederim ki: hz. muhammed mümtaz bir kuvvettir.
  "seninle aynı asırda bulunamadığımdan dolayı üzgünüm ey muhammed! muallimi ve naşiri olduğun bu kitap senin değildir; o, allah'a aittir. bunun ilâhî bir kitap olduğunu inkâr etmek, mevcut ilimlerin bâtıl olduğunu ileri sürmek kadar gülünçtür. bunun için beşeriyet, senin gibi mümtaz bir kudreti bir defa görmüş, bundan sonra da göremeyecektir. ben yüksek huzurunda kemal-i hürmetle eğilirim.''

  şeklinde bir beyanatı olan alman birliği kurucusu.
  5 ... chilavert
 5. 5.
  Alman devlet adamı ve şansölyesi. Alman ulusal birliğinin kurulmasında, belkide en önemli rolü oynamış kişi.
  bismarck, Kral Wilhelm I ile birlikte, Alman ulusal birliğini kurmak için Danimarka, Avusturya ve Fransa ile savaştı. Her seferinde, ince diplomatik girişimlerle, diğerlerini dışarda bırakmayı başararak, her üç savaştan da zaferle çıktı. 18 Ocak 1871 tarihinde II. Reich'ın kurulduğu ilan edildi.
  Bismarck, Berlin Kongresi (1878)'ni izleyen barışçı dönemin kurucusu oldu. Bismarck'ın diplomasisinin iki temel karakteri vardır:
  i) gerçekçilik,
  ii) çok yönlü etkinlik. Ayrıca, Avrupa'ya egemen olma özleminden kaçındı ve savaşı yalnızca diplomasiyi destekleyen bir araç olarak gördü.

  Wilhelm II'nin genişlemeci ve ihtiraslı politikalarını benimsemeyen Alman şansölyesi Bismarck, bu görevini bırakmak zorunda kalmıştır.
  2 ... lilith
 6. 6.
  alman imparatorluğunun ilk kurulduğu sıralarda uyguladığı muhteşem diplomasiyle dikkatleri üzerine çeken imparator.
  ... faithfull casanova
 7. 7.
  siyasi tarih ve avrupa diplomasi tarihi derslerine gelen hocanin "pismark" diyip durduğu tarih kişisi.
  ... little black dress
 8. 8.
  bismarck'ı bismarck yapandır.
  ... pyndemonium
 9. 9.
  Almanya'nin ve 19. yüzyil'in ataturk'udur. 18. yuzyilin ataturk'u ise napoleon bonaparte'dır
  2 -5 ... spiritualized
 10. 10.
  atatürk ile uzaktan yakindan alakasi bulunmayan devlet adamidir.
  4 -1 ... magneto