bugün

Türkiye dahil malum şahıs yüzünden, peşkeş çekilen bir bölgedir.
Son 500 Yıldır bilime en küçük katkı sağlamayan coğrafya.
(bkz: kara insan merkezi)

App store'da bundan bir kaç yıl önce kullandığım bir uygulama vardi, uygulamada önce bölge ardından ülke seçer ve DEvam ederdin. Sözünü ettiğim yıllarda Türkiye Avrupa katagorisinde yer alan ülkelerdendi.

Gel Zaman git Zaman, ben bu uygulamayı geçenlerde tekrar kullanmaya karar verdim, verdim verdim de Avrupa katagorisinde Türkiye'yi bulamıyorum. Saçma ama Kıbrıs var Avrupa katagorisinde, Azerbaycan bile var.

Sinirlendim, acaba Asya katagorisinde mi attılar diye göz gezdirdim, orda da yok. Bir baktım yeni bir katagori var, "Ortadoğu ve kuzey Afrika" ........

Türkiye oradaydı yoldaşlar, Türkiye oradaydı. S*kindirik bir Apk'nin demesiyle Avrupalı kimliğimizden bir nen yitirmiyorumuz elbet ama ya bu bir hareketin başlangıcıysa? Ya öyleyse?
savaşın bitmediği bölge.
Yaygın kullanımı olan Middle East yerine terminolojide Near East olarak geçen coğrafi bir bölgedir.
içinde bulunan insanların çile çektiği topraklar. Bir nevi bataklık.
dokuz ülkeden oluşur. Türkiye bunların arasında yoktur.
süpergüçlerin oyuncak askerlerle oynama alanı.
avrupa anakarasının köklü ve saygın bir ülkesi olan türkiye'nin son dönemde ısrarla içine itilmeye çalışılan (bkz: kara insan) merkezidir.

bundan 5+ yıl önce middle east map yazsanız iran'dan mısır'a dek bir geografyayı gösterdiğini görürsünüz ama şuan için türkiya ülkesinin de yavaştan yavaştan bu bölgeye subliminal olarak itildiğini duyumsamak besbelli ki hepimizin yaşadığı bir durumdur. huawei diye dıdısının dıdısı bir firma türkiye'yi avrupa ülkeleri kategorisinden çıkarıp ortadoğu-kuzey afrika geografyasına (pazar bölgesi olarak) alıyor, büyük bir tehlike sevgili yoldaşlar.
Kartların dağıtıldığı yer.
gezegenimizin iklim yönünden de siyasi yönünden de en sıcak ve kurak bölgelerinden biri.ortadoğu adeta virüs gibidir ve burada başlayan karışıklık etrafa yayılır.2011'de başlayıp sıkıntısı bize kadar uzanan arap baharı'nda gördük.
görsel
Kartların en güzel karıldığı bölge.
yanlış kişiye duyulan aşk gibidir, onunla da onsuz da yapılamayan cinsten. ilerleyen yıllarda çok yerinde bayrağımızın dalgalanması muhtemel coğrafya.

https://www.youtube.com/watch?v=FSkGYKLZKMU
ismet inönü'ye laf edenler ll dünya savaşında ki siyasi ve diplomatik manevralarına bir baksınlar. kaç kere eyy almanya, eyy hitler demiş acaba.
Ortadoğu kavramının öncülü Fransızların, Osmanlı Devleti‟nin toprakları için kullandığı “Yakın Doğu” tabiridir. 20. yüzyılın başlarına kadar sık sık kullanılmıştır.

ingiltere‟nin 19. yüzyıldan itibaren Hindistan ve Çin‟in zenginliklerine yayılması da “Uzak Doğu” kavramının kullanılmasına neden olmuştur. Bu iki kavram batılı devletler için yeni bir bölgesel tanımlama ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.

Bu doğrultuda ingilizler, Yakın Doğu terimine karşılık, Osmanlı Devleti toprakları içerisinde kalan ve Uzak Doğu‟ya geçişte önemli bir atlama taşı olan bölge için “Ortadoğu” terimini kullanmaya başlamıştır.
(bkz: türkiye).
görsel
sabah akşam sövdüğünüz o chp zihniyeti diye küfür edip yaftaladığınız insanlar yok olsa, türkiye de böyle sokaklarında insanların birbirini boğazladığı bir yer olur.
ilerleyen yıllarda çok yerinde şanlı bayrağımızın dalgalanması muhtemel coğrafya.

yanlış kişiye duyulan aşk gibidir. oradayken anlamsız bir mutlulukla beraber yaşamak için yanlış yerde olduğunuzu bilirsiniz, her eve dönüşünüzde kalbinizde ve ziyninizde döner aniden ve çok özlersiniz. Onunla da onsuz da yapılamaz.

Bir dilemmadır Ortadoğu her yönüyle. En güzel yemekler ancak hijyen yok. Çok temiz kalpli insanlarla beraber zalim insanlar birarada. Muhteşem manzaralar ancak üstünde dumanlar tüter. Susuz kurak ama berektli topraklar. Sözde herkesin uzmanı olduğu ancak çok az kişinin gidip görüp bildiği yer. Garip bir paradoksal tutku ortadoğu...

https://www.youtube.com/watch?v=FSkGYKLZKMU
Bok çukuru.
petrol ile dolu olan coğrafyadır. petrol bitene kadar veya değeri düşene kadar, savaşın sonlanması zor ihtimaldir.

birinci dünya savaşı'ndan kalma, eski bir osmanlı askerinin sözü:
''bu topraklardan* petrol fışkırmaya devam ettikçe, sulh* çölde bir serap* gibi ırak olacaktır buralarda.''

ek bilgi: bu arada anadolu, orta doğu'da falan değildir. sadece; belki hatay, çevresi ve suriye ile ırak sınır şehirlerimiz dahil edilebilir.
israil'in arka bahçesi.
Büyük abilerin deneme tahtası olan bölge.
Petrol yüzünden hem gülen hemde ağlayanların toprakları.
Müslümanlar tarafından her anlamda çalınan coğrafya.
güncel Önemli Başlıklar