1. 1.
  bursa 'nın bir ilçesi. izmir yoluna girildikten sonra sola sapılıyor. dogancı barajı gecildikten sonra varılıyor. tek gunluk piknikler icin harika bir yer. dag çilekleri ile meshurdur. oyleki mevsiminde her yerden çilek kokusu duymanız olasıdır.
  ... kabaktadi
 2. 2.
  dünyanın ilk bazilikasının bulunduğu yerdir. hala kazı çalışmaları devam etmektedir. tarihsel öneme sahip önemli mozaik örneklerine sahiptir.
  1 ... silte
 3. 3.
  bursa'nın inegöl'den sonra gelen ultra muhafazakar ilçesi.
  halkının çoğunluğu hacı hoca cinci takımının etkisi altındadır.
  4 -4 ... ferrole
 4. 4.
  bursa'nın eski ilçelerinden biridir. Atranos olan adı fetihten sonra beyce ve orhaneli olmuştur. küçüktür , mütavazidir, (bkz: adam gibi adam) bir ilçedir. insanları manevi köklerini unutmamış, bursanın fethine kapı açmış bir ilçedir.
  3 ... ferahfeza
 5. 5.
  orhan veli'nin çakması.
  1 -4 ... nike
 6. 6.
  bu ilçemizin mevcudiyetinde linyit madeni ve doğal olarakta termik santral vardır.
  1 ... dusunenadam
 7. 7.
  bursaya bağlanan yolu ölümcül kazalara gebe, minibüs şöförleri ise ford transit ile bu berbat yollarda gösteri yapan ilçedir. ayrıca, zamanında bu ilçeye erzurum'dan birçok işçi madenlerde çalışmak üzere göç etmiştir. ilçede bir asker dersanesi, bir de garip bir dersane mevcuttur. bu dersanenin öğrencilere verdiği testlerin sorularının ise ortalama %40 ı yanlıştır.
  1 -1 ... stalker
 8. 8.
  ilçenin asıl adı Beyce'dir. Eski adı Rumca Adrianos' tur. Bursa'nın geri kalmış ilçelerinden biridir. Bu geri kalmışlığın en büyük nedenlerinden biri Bursa' yı Orhaneli'ye bağlayan yolun oldukça virajlı ve engebeli oluşudur. Bu sebepledir ki sanayi şirketleri bu bölgede fabrika kurmaktan ve çeşitli iş alanları kurmaktan imtina etmişlerdir. Fakat birkaç sene içinde yapılan ve halen devam etmekte olan yol çalışmaları sayesinde söz konusu yol şartlarında ciddi düzelmeler olmuştur. Şöyle ki, yol çalışmalarından önce Bursa - Orhaneli arası otomobil vasıtasıyla 1 saat 5 dakika sürerken şu anda bu süre 45 dakikaya kadar düşmüştür. Ayrıca yolculuk sırasında görülen doğa manzaraları da cabası.
  ilçe kiraz ve çileğiyle ünlüdür. Her yaz, at yarışı ve yağlı güreş etkinliklerinin yapıldığı, ünlü şarkıcıların da katılımıyla düzenlenen Karagöz Festivali ilçenin en önemli sosyal etkinliği durumundadır.
  4 ... zanshin
 9. 9.
  aşağıdaki bağlantılardan, ilçe hakkında ayrıntılı ve güncel bilgi alınabilir...

  http://www.orhaneli.gov.tr

  http://www.orhaneli.bel.tr
  ... babach
 10. 10.
  krom yataklarıyla ünlü bursa ilçesi.
  ... ally mcbeal