bugün

görsel

http://www.dha.com.tr/orh...met-elestiri_1217758.html
Evet dine bakışınız doğru sayın pamuk ancak gerçek şu ki tam bir burjuvazisiniz, dünya yansa çok da umrunuzda olmaz..
"hükümeti eleştirse bile gazetecilere, yazarlara baskı olmamalı."

Nobel ödüllü insan başka oluyor ya. şu cesarete bak. şu eleştiri ve tespitteki derinliğe bak.

bayıldım!
vasat ama popüler romancı.
http://redaktif.com/2016/05/25/nobel-odullu-arakci/

Açık ve bariz : intihalci hırsız !
metinlerarasılıktan * haberi olmayan cahil sığırların intihalci hırsız olarak nitelendirdiği yazar.

siz zaten orhan pamuk okumayın cidden. murat bardakçı falan devam siz...
korkak olmamanın, inandığı gerçekleri söylemenin ( doğru -yanlış) bedelini çok ağır ödeyenlerden. ama susacak biri asla değil.

kafamda bir tuhaflık kitabında akp'ye oy veren insan profilinin oluşum sürecini, varoşları, kendine solcu ya da sağcı diyen gençlerin hayatlarını ( aslında aynı acılar ve yoksulluk içerisindeler) bir insan hikayesi üzerinden çok güzel anlatmış. hem de hiç acıtmadan.
yine de kara kitap efsanedir. kimden çaldı veya esinlendi bilmiyorum ama gerçekten şaheserdir.
Masumiyet Müzesiromanıyla tanıştığım Türk roman yazarı fena değildir.
--spoiler--
"Türkiye'nin sorunlarının kimse tarafından umursanmadığı günleri özlüyorum"
--spoiler--

http://www.cnnturk.com/du...m&utm_campaign=buffer
nobel ödüllü romanı "kar" ın ilk 9 sayfasında kafkas türklerinin göz bebeği olan kars; sözüm ona bir kürt, ermeni ve rus şehri olarak ballandıra ballandıra anlatılmaktadır bu şahıs tarafından.

"devlet" kapısını çaldığında şehir halkının korktuğunu ima etmektedir "garp kurnazı". "türk" kelimesini kullanmamak için bin dereden su getirmektedir.

ayrıca daha ilk sayfalarda "pkklı teröristler" yerine "pkklı gerillalar" demeyi uygun görerek yalaması gereken götlerin tümünü afiyetle yalayıp nobelciğine kavuşan pkk sempatizanıdır.

romanında kadın hakları kisvesi altında "islamofobi" ateşine odun atmayı da ihmal etmemiştir.

yani özetle; aldığı satılık nobelin hakkını vermek için bir tek türk olarak doğmaktan duyduğu utancı ve hayalini kurduğu doğu ve güneydoğu anadolu haritasını romanına eklemediği kalmıştır.

batı dünyasından aldığı övgü ve ödülleri sonuna kadar hak etmiştir!
(bkz: cıvık müdürüm afedersin)
Rusya tarafından edebiyat ödülü verilmiştir.

http://www.haberturk.com/...usyadan-orhan-pamuka-odul
Ödül aldıktan sonra ortalarda görünmeyen kişi.

Derdi ödülmüş.
Vasat yazar filan değil. iki kitabını okusanız anlardınız. Detaycılığı, hayalgücü mükemmel olan bir yazar. Arada dil bilgisi hataları yapmasını fazla teknik yazmasını eleştirebilirsiniz ama edebiyatçı kimliğine vasat diyerek çamur atmaya hakkınız yoktur.
Yazdığı kar romanı ile nobel edebiyat ödülü almış yüce türk sanatçısıdır.
Tek bir örnekle 35 yıllık yazarlığını genelliyorsunuz. Bu mu yani aklınızda sadece bu mu kaldı? "Bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti" diyerek başlayan yeni hayat dururken "Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum" diyerek başlayan masumiyet müzesi dururken bu cümle aklınızda kaldıysa benim söyleyeceğim bir şey yok. Sağlıcakla kalın.
Sıradansa, sıradanlığın tanımını baştan ayağa değiştirmeniz gerekecek efendim.
Önemli bir yazardır burası muhakkak. Eserlerinde büyüleyici bir hayalgücü var demek zaten yazarın tarzıyla pek de uyuşmaz bu nereden çıktı anlayamıyorum. Ama gerçekten üst düzey bir kurgulama yeteneği var. Ve ayrıca postmodern roman yazılması en güç romanlardır. Nobel'i almasını diline dolamış edebiyatdan bi haber insanlara kulak asmayın. Siz sanıyor musunuz ki nobel edebiyat ödülü bundan önce hep üst düzey yazarlara verildi. Araştırın bakalım nobeli almış yazarları kaçın da o dilinizden düşürmediğiniz üst düzey hayal gücü var. Yarısından çoğu vasatın altında yazar. Ha bir de şu var. Nobel edebiyat ödülü gerçekten kalemi en güçlü yazara verilseydi orhan pamuk bu ödülü alamazdı. Nobel almış olan birçok yazar gibi. Ve gerçekten kalemi en güçlü yazar alsaydı bu topraklar da bu ödülü hak eden tek bir insan olurdu: (bkz: ahmet hamdi tanpınar)
"harika olanı harika yapan şey, onun sıradanlığı ve sıradan olanı sıradan yapan şey, onun harikalığıdır."

sıradan diyenlere ithafen.

çünkü "ancak anlatacağı hiçbir şey kalmadığında insan kendisi olmaya iyice yaklaşmış demektir" derdi şehzade. "ancak, insan anlattığı şeylerin tükendiğine , bütün hatıraların , kitapların, hikayelerin ve hafızanın sustuğuna ilişkin o derin sessizliği içinde duyduktan sonradır ki, kendi ruhunun derinliklerinden, kendi benliğinin sonsuz ve karanlık labirentlerinden kendisini kendisi yapacak kendi gerçek sesinin yükselişine tanık olabilir.

teşekkürler.
görsel

http://www.dha.com.tr/-or...html#.WH3Rw0RUKaw.twitter
Edebiyatımızın belki de en şüpheyle yaklaşılan yazarı. Yıllarca tartışılacak bir ödülün sahiibi. Bilinen nadir Türklerden.
Kalemi çok iyi olmasına karşın, arada * saçmalayan hatta bolca saçmalayan yazar. Eğer siyasete burnunu sokmasa çok severdim bu adamı ama işte.. Sevdirmek istemiyor demek ki.
haberi okumadım.
röportajı hakkında bilgim yok.

tahminim;

hayır kelimesini özenle kullanmamaya özen göstermiştir. imtina etmiştir.

o kadar orta yolda konuşmuştur ki herkes kendi zemininden anlamıştır.

savunuyormuş gibi yaptığı hiç bir şeyin ardında durmayan popülist isimdir.
Türkiye toplumunu çok iyi çözümlemiş dünyaca ünlü yazar. En büyük gerçek romancımız.
güncel Önemli Başlıklar