oguzlar - uludağ sözlük

 1. 1.
  Türk tarihinde kültürel, askeri ve siyasal açılardan en önemli rol oynayan, sürekli batıya doğru ilerleyerek varlığıyla Avrupa 'yı zorlayan bir boydur. Orta Asya topluluklarınca sahiplenilen Oğuz Kağan Destanı'na göre Oğuzlar 24 aşirete ayrılırlar. Bunlar; Kayı, Bayat, Alkaevli, Karaevli, Yazır, Döger, Dodurga, Yaparlı, Avşar, Kızık, Beğdilli, Karkın, Bayındır, Peçenek, Çavundur, Çepni, Salur, Eymür, Alayuntlu, Yüreğir, Iğdır, Büğdüz, Yuva ve Kınık 'tır. Oğuzlar Hun Devletlerinin, Türgiş Devletlerinin, Göktürk Devletlerinin, Uygur Devletlerinin, Selçuklu Devletlerinin, Akkoyunlu Devleti'nin, Moğol Devleti'nin, Timur Devletinin ve Osmanlı Devletinin kuruluşunu gerçekleştirmişler ve bir hanedan oluşturmuşlardır.
  #178313 :)
 2. 2.
  (bkz: türk boyları)
  #178384 :)
 3. 3.
  bir çorum ilçesi.*
  #246968 :)
 4. 4.
  yanılmıyorsam Karahanlılar döneminde 200.000 çadırlık bir kol'unun aynı gün Müslüman olduğu boy. *
  #1170594 :)
 5. 5.
  (bkz: uzlar)
  #1266105 :)
 6. 6.
  Turkiye, balkanlar, azerbaycan, iran, irak ve turkmenistan'da yasayan turklerin atalari olan buyuk turk boyudur. Ucok ve bozok olarak iki ana kola ayrilmistir. Bozoklar; kayi, bayat, alka evli, kara evli, yazir, dodurga, doger, yaparlu, afsar, begdili, kizik ve kargin boylarina ayrilmis, ucoklar ise; bayindir, pecenek, cavuldur, cepni, salur, eymur, ala yundlu, yuregir, igdir, bugduz, yiva ve kinik boylarina ayrilmistir.
  #1891267 :)
 7. 7.
  Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir köydür.
  #1920231 :)
 8. 8.
  türk milletinin, her devirde en büyük bölümünü oluşturan oğuzlar, siyaset ve medeniyet sahasında da en büyük rolü oynamışlardır.

  islamiyet'ten önce göktürk devletini kuranlar oğuz soyundan olduğu gibi islamiyet'ten sonra, selçuklu, harzemşahlar, osmanlı, akkoyunlu, karakoyunlu, safeviler gibi pek çok türk devleti de yine oğuz'dur.

  oğuz adı, kabile, boy manası da bulunan ok sözünden eski türkçede çoğul eki olan z ekiyle türetilmiştir. oklar, boylar anlamını taşımaktadır. nitekim oğuzlar, 24 boy halinde yaşamaktaydılar ve bu boy yapılarını her gittikleri yere taşımışlardır.

  peçenekleri önlerine katarak, doğu avrupa'ya yönelen oğuzlar, kalabalık oğuz kütlelerinin bir kısmını oluşturmaktadır. bunlar kaynaklarda uz veya guz şeklinde adlandırılmışlardır. ruslar ise bunlara doğrudan türk adını vermişlerdir.
  11. yüzyıl ortalarında balkanlarda yurt tutan uz topluluklarının bir bölümü vardar ovasındaki başka türk unsurlarla karışarak, buranın tam bir türk yurdu olmasını sağlamışlardır. uzlar'ın kalan kısmı dobruca'da yerleşerek, bugünkü gagauzlar'ın temelini oluşturmuşlardır.
  #2618536 :)
 9. 9.
  zamanlarının en büyük gücü olmuş büyük selçuklu devleti, anadolu selçuklu devleti, osmanlı imparatorluğu ve türkiye cumhuriyeti'nin sahipleri, kurucuları olur kendileri. türkmen olarak da anılırlar.
  #4348817 :)
 10. 10.
  AĞAÇÇAMI
  ASARÇAYI
  CEViZLi
  DERiNÖZ
  ERENLER
  KAYI
  KIZILCAPELiT
  ŞAPHANE

  adlı köylere sahip bir çorum ilçesi.
  #5117058 :)

oguzlar ile alakalı başlıklar