bugün

amerikalı doom metal grubu.6 albümü bulunmakta.
http://www.novembersdoom.com/

amid its hallowed mirth (1995)
for every leaf that falls (1997)
of sculptured ivy and stone flowers(1999)
the knowing(2000)
to welcome the fade(2002)
The Pale Haunt Departure (2005)
dinlemekten hoşlandığım ender doom metal gruplarından biri.son albümleri de mükemmeldir...
1989'da kurulmıs doom/death grubu.
ilk dinlediğim zamanlarda sürekli diğer gruplara benzetmeye çalıştığım ancak zaman geçtikçe aslında kendine özgü ayrı bir tadı olduğunu anladığım başarılı doom death grubu.özellike son albümleri the pale haunt departure daki başarıları kendilerini sürekli geliştirdiğini gösteriyor.
önümüzdeki günlerde the Novella Reservoir isimli albümleri resmi olarak çıkacak, pasif olaraksa çoktan p2p*****'e düşmüştür. henüz sindirilme aşamasındadır. Swallow the Sun'ın da the Hope'u eş zamanlı olarak piyasaya sürmesi, "biz de insanız ulan" şeklinde isyan ettirmektedir..
The Novella Reservoir adlı albümü çıkmıştır.
the dead leaf echo adlı parçasıyla yardırmış gruptur.
insanı canından bezdirircesine güzel ve yoğun duygusallığa sahip şarkılar yapan psikopat doom grubu.
kendilerine sorulduğunda "artık doom yapmıyoruz biz bir death metal grubuyuz" diyen, opeth'e benzetildiklerinde ise sinirlenen ve "onlar gibi olmaya çalışacaksak burada işimiz ne" diyen üyelere sahip grup. **
opeth ile uzaktan yakından alakası olmayan *, kendilerine has tarzlarıyla ilerleyen 89 cıkıslı ilk doom/death metal topluluklarından biri. bir leaving this'leri vardır ki tadından yenmez.
shadows of light adında adamı yerden yere vuran, hasta bir şarkı yapmış grup. aynı şarkıda 03.42'de giren damar melodi beni benden almaktadır. son albümleriyle iyiden iyiye death metal yapmaktadırlar. takip ediyoruz kendilerini.
tüm albümleri arasında en çok the pale haunt departure severim. doom ve death arasındaki uyumu takdire değer bir guruptur ancak yıllar geçtikçe daha çok death yapmaya başladıkları da söylenebilir. *
"Twilight Innocence" şarkısıyla tanıdığım grup. Doom Metal'in Amerika'da ki temsilcilerinden...
Aphotic isimli son albümlerini geçtiğimiz ay çıkarmış doom/death metal grubu. Aphotic Önyargı ile dinlemeye yanaştığım bir albüm. Gerçi bir önceki albümlerinde death ritmine fazlasıyla kaymışlardı bu yüzden bu albümü de dinleyeyim dedim. Albümde Dan Swanö ve Anneke Van Giersbergen de yer almış iyi de olmuş Swanö hangi işe elini atsa zaten o iyi olur. Bayan vokallerin ve gıygıdı gıy gıy kemanların olduğu kısımlar beni fazlasıyla sıktı; sevmediğimden değil ama başarısızlardı. Bunun haricinde yine oldukça gaz parçalar var, sözler ise doom için yeterince iyi böyle bir rahatlık, koy g...ne rahvan gitsin hesabı. Bir kaç kere sindirilerek dinlenirse iyi bir albüm.
youtube da öylesine dolaşırken rast gelen videoları autumn reflection ı tıklamam sureti ile beni yakalamış ve kendilerini daha yeni keşfetmiş olmama rağmen sıkı bir dinleyileri olacağıma kanaat getirdiğim grup.
(bkz: Autumn Reflection) sonbaharı anlatan şarkılarındandır. verelim tam olsun.

https://youtu.be/xnAqqt7DunM