1. 1.
  dönemin piskoposunun; bölgenin ticari açıdan rant sağlayabileceği, görkemli ve kutsal bir bina yapmak istemesiyle daire, üçgen ve kare şekillerine sadık kalınarak tasarlanan tarihi dev yapı. yapımı için bugünün parasıyla bir miryar dolar ve de koca bir ordu büyüklüğünde işçi gerektiği için piskopos muhteşem tiyatral yeteneği ve zekasıyla köylüleri; meryem ana nın evi olmak üzere inşaa ediliğine inandırdığı kutsal yapı için tüm mal varlıklarını satmaya ikna etmiş ve (bir süre için) itiraz etmeden coşkuyla çalışmalarını sağlamıştır. daha sonraki bir kaç isyan ve köylülerin binayı yakma girişimlerine rağmen 66 yılda tamamlanmıştır.

  *mimar binayı yüksek ve çok sayıda büyük pencere içerecek biçimde tasarladığından, yükü doğru dağıtmak için klasik yuvarlak kemer yerine sivri kemer kullanmıştır.

  *kubbeyi oluşturan taşların dışarıya doğru basınç yapacağını öngören mimar, gerçekleşmesi halinde binanın tümden çökmesine sebep olacak bu sorunu çözmek için tırmanan kemer yani payanda kemer kullanmıştır.

  *piskopos pencere camları için daha önce hiç kullanılmamış bir renk, bakire meryem e yakışacak bir renk kullanılmasını ister böylece chartres mavisi denilen bir renk ortaya çıkar.
  bu camlarda ayrıca yukarıdan aşağıya ve sağdan sola doğru, bir fotoroman gibi incil hikayeleriyle, isa'nın yaşamından sahneler, Yesse ağacı ve NotreDame la Belle Verriere tasviriyle süslenmiştir.
  ... thebrightmoonlight