bugün

Buying radyodan igrendim. Allah tablet eglesin.
üstadin türkülerini dinlerken düğümlenen boğazım, şimdi onun ölüm haberiyle düğümlendi. tüm sevenlerinin başı sağolsun.
gidişiyle türküleri öksüz bırakan "bozkırın tezenesi" büyük üstad.
- ah yalan dünya!..

http://www.youtube.com/watch?v=Z3yU8WiKrVU&feature=related
bir dönem daha kapandı...

(bkz: zahidem)
ürettiği eserlerle anadolu kültürüne yüzlerce yıl unutulmayacak katkılar yapmış, ne yazık ki bu sabah saatlerinde kaybettiğimiz büyük halk ozanı.
(bkz: gurbanım oy)
devlet sanatçısı ödülüne layık görülen büyük üstad. allah rahmet eylesin.
ışıklar içinde yatsın.
zahidemi yetim bırakmış, gönüllerde yaşayacak olan halk ozanıdır.
Bildiginiz turkuleri bir de ondan dinleyiniz. Allah rahmet eylesin.
abdalların son şahıdır.
bu sabah ağlatan büyük ustadır.ruhun şad mekanın cennet olsun.
http://www.youtube.com/watch?v=y26OST1_KvQ&feature=relmfu
tartışmasız, türk müziğinin en büyük sanatçılarından biriydi, gerçek bir halk ve gönül adamıydı. ruhu şad olsun. kendisiyle her daim gurur duyacağım güzel insan, sevgili hemşerim; huzur içinde yat. seni asla unutmayacağız.
Bozkırın Tezenesi olarakta bilinen ve gün itibariyle yitirdiğimiz nadide sanatçılarındandır. Allah rahmet eylesin.
Bin dokuzyüz otuzsekiz cihana kırtıllar köyünde geldin dediler babama muharrem, anama döne dediysen atayı bildin dediler...
Dizinde sızıydı anamın derdi tokacı saz yaptı elime verdi yeni bitirmiştim üç ile dördü baban gibi sazcı oldun dediler...
O zaman babamdan öğrendim sazı engin gönül ile hakk’a niyazı o yaşımda yaktı bir ahu gözü mecnun gibi çölde kaldın dediler...
Zalım kader devranını dönderdi tuttu bizi ibikli’ye gönderdi babam saz çalarken bana zil verdi oynadım meydanda köçek dediler...
Anam döne ibikli’de ölünce tam beş tane öksüz yetim kalınca beşimiz de perişan olunca babamgile burdan göçek dediler...
Neşet ERTAŞ

öksüz bir saz bıraktın geriye şimdi.. huzur içinde uyu.
mekanın cennet olsun emmi. gooonumuzu yaktın.
'içimden sanki bir parça koptu gitti' dedi babam, Neşet Ertaş'ın ölümüne dair. Neşet Ertaş'ın ailemiz için olan değerini anlatmaya kalksam cidden mini bir kitap olurdu, ben kara düzen bağlamaların sesiyle büyüdüm, Neşet Ertaş türküleri benim çocukluğumdu. Babam kendine özel olarak Neşet Ertaş stili bağlama yaptırırdı Kırşehir'de. Sürekli Neşet Ertaş dinlenen ve hatta söylenen bir evde büyümek işte, düşünün... Benim için 'Neşet Ertaş öldü, nur içinde yatsın' ile kalamıyor olay, sabahtan beri gözlerimiz dolu dolu evde çıt çıkmıyor. Türk halkı çok çok önemli bir değerini yitirdi. Muharrem Usta'nın ayaklarının dibinde rahat uyur umarım, mekanı cennet olsun, bir dönem bitti.
dünyadaki görevini tamamlayıp gitmiş sanatçımız. biraz da yukarıdakiler dinlesin.
hakka yürümüş sanatçı.
--spoiler--
"ilk ne zaman aşık oldun ?" diye sordum Neşet Ertaş'a.
"13 yaşımda. Yozgattaydık, mahallenin kızıydı.
Ona bi türkü havalandırdıydım" dedi.
Kızın adını söyledi. Sonra pişman oldu:
"yazman gurban oluyum , sevda sırrınan olur." dedi.
--spoiler--

allah rahmet eylesin. şu vakitten sonra gerçekten bu kadar saygıya layık, saygıdeğer bir sanatçının yetişeceğine inanmıyorum.
uzak yoldan geldim hasretim için
hani nerde babam muharrem nerde?

sazını çalarken kendinden geçen, gönülden gönüle kapılar açan babası ve öğretmeni muharrem ertaş´a olan hasreti bitti ve yanına göçtü. allah rahmet eylesin, ruhu şad olsun inşallah.

her ailenin çok sevdiği saydığı, akıl danıştığı bir büyüğü, amcası, dayısı, dedesi vardır.
neşet ertaş tüm sevenleri için bunlardan biridir.
okula gitmeden öğretmen olmuş, çektiği onca acıya rağmen sevgi hakkında en önemli dersleri vermiştir,
aşkın en tok haliyle el kadar hasıra razı olan zahideler yetişmiştir sayesinde.

sevgi her şeyden ezeldir,
sevgi her şeyi düzeldir,
sevince her şey güzeldir.
bu sözleriyle yalan dünya denilen gurbet elde hangi yoldan gidilmesi gerektiğini göstermiştir.

yaralı bülbülüm ses vermez niçin?
yüreği yanığım o kerem nerde?
içimizden biriydi gibi diğerlerinden hep farklıydı. yazılanları okuyamıyor bile insan.

allah rahmet eylesin üstat mekanın cennet olsun.
yalan dünya üstat. sen varıver biz de yakında gelirik. yolun açık ola.
bir gün herkes ölecek tabi ama ardında böyle eser,böyle seven bırakmak herkese nasip olmayacak, toprağın bol olsun.