1. 1.
  neşet ertaş a ait türkü
  rakı içerken dinlenmemesi tavsiye edilir. yoksa iki dublede gidersiniz.
  5 ... aabi
 2. 2.
  Halk arasında Zahidem; adıyla ün yapan türkünün şairi Aşık Arap Mustafa, 1901 yılında Çiçekdağına bağlı Orta Hacı Ahmetli köyünde dünyaya gelmiştir. Babasını annesini çok küçük yaşlarda yitirdi. ilk önce bir akrabasının himayesinde, daha sonraları da onun bunun yanında büyüdü.

  Arap Mustafanın babası düğünlerde, toplantılarda ;Koca Oyunu; adı verilen oyunda ;Arap; rölünü üstlenirdi. Bu nedenle Mustafa ya da Arap lakabı takılmıştır. Kimsesiz kalan Arap Mustafa 10 yaşına gelince Yukarı Hacı Ahmetli köyünden Hacı Bürozadelerden Mehmete çiftçi durdu. Zaman içinde çalışkan, babayiğit, giyimine özen gösteren yakışıklı bir delikanlı olan Arap Mustafa, Ağasının yeni yetişen Zahideye gönlünü kaptırdı. Fakir ve kimsesiz olduğundan bu sırrını bir türlü açığa vuramadı.

  20sinde askere giden Mustafanın aklı, deliler gibi sevdiği Zahidede kalmıştı. Köydeki dostlarına mektuplar göndererek Zahideden haber almaya çalışan Arap Mustafa, Zahidenin başka biriyle evlendirildiğini ve düğününün de bir hafta sonra olacağını duyunca üzüntüsünü yukarıdaki içli mısralara dökmüştür.(hektör adlı arkadaş yazmış)
  6 ... masteroff
 3. 3.
  her dinlediğimde beni benden alır götürür.sevda kokan bu türkü tüm sevdalılara ve türkü dostlarına armağan olsun.
  1 ... kıvırcık salata
 4. 4.
  neşet ertaş üstadın adını bayrak eden türküdür.

  https://video.uludagsozluk.com/v/zahidem-3695/

  &mode=related&search=
  2 ... kara hilal
 5. 5.
  bir neset ertas turkusu. hangi ruh hali ile yazilmis, kimlere isyan edilmis, denilen. dinledikce insanin icini acitan, sahaser.
  1 ... mese odunu
 6. 6.
  rivayete göre ustaya sorulmus , herkes türküyü farklı yorumluyor neden kızmıyorsunuz diye , cevabı cok güzel olmus , "hekesin bir zahidesi vardır.."
  5 ... gorthaur
 7. 7.
  turku degil, sanki giden sevgiliye bir agit. bozlaklarin yanik sesli "gonul adami"nin agidi.
  3 ... mese odunu
 8. 8.
  beni genç yaşımda sen ettin aşık diyerek sevilene sitem eden türkü.
  1 ... gonulcelen
 9. 9.
  zeki müren' den dinlemesi halinde büyük bir bunalım neden olabilecek türküdür. dikkat edin efenim dinlerken benden söylemesi.
  1 ... isi degistirgeci
 10. 10.
  zeki müren'den dinlemesi serhoş eden türküdür.şarkının dibine vurasi geliyor insanın yahu.
  1 ... missbee