1. 1.
  iktidar partisindeki milletvekillerinin kamu kurum ve kuruluşlarına akrabalarını yerleştirmesine verilen isim. (bkz: kıyak geçmek)
  7 ... martyns
 2. 2.
  akraba kayırmacılık.
  1 ... xsentos
 3. 3.
  iktidara geldikten sonra etrafına akrabaları toplamak manasında kullanılan sosyolojik terimdir.. Osmanlı'nın son dönemlerinde sıkça gözlenmiştir.. Osmanlı'nın kökünü kurutan iltimas ve rüşvet çılgınlığının iltimas üst başlığının altına girer nepotizm..
  1 ... madmax007
 4. 4.
  partinin iyiliği için babaannenizi göreve atamak.*
  2 ... sisley
 5. 5.
  latince: yeğencilik.
  türkçe resmi olmayan sözlük meali: hemşericilik, kayırmacılık, beşlik ulemalığı, torpil, vb. ilkelliklerle yürütülen ilkesizlikler.
  1 ... cymbeline
 6. 6.
  Eğitim durumları ve yapacakları işin gerektirdiği niteliklere sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın yöneticilerin eş, dost, akraba ve yakınlarının devlet işine alınmalarının, yaygın olarak ve meşru görülerek yapıldığı yönetim. Tanıdık kişilere avantaj sağlama, öncelik tanıma, kamu imkânlarından yararlandırma politikası. (bkz: torpil)
  2 ... linka
 7. 7.
  orta cagda,vatikan'da,papalarin butun soylarina iltimas gecmeleri sonucu ortaya cikmis olan kelimedir.nepos zannedersem o donemlerde papanin akbalarina verilen admis.
  2 ... snoptik
 8. 8.
  --spoiler--
  Bartın Üniversitesi'nin kuruluşunun üzerinden henüz 2 yıl geçti.
  >
  > Son yıllarda hızla kurulan tüm üniversitelerde kadroların seçiminin hangi kriterlere göre yapıldığı tartışılıyor.
  >
  > Şimdi size Bartın Üniversitesi'nin yayınladığı bir ölüm ilanını yorumsuz olarak verelim. Üniversitelerde kadrolaşmanın geldiği
  > noktanın ilginç bir örneği olan bu ilanı okuyunca bakalım ne düşüneceksiniz:
  >
  > "Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azize Toper Kaygın, Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Kaygın ile
  > Üniversitemiz Yabancı Dil Okutmanı Hüseyin Kaygın'ın teyzesi; Güvenlik Görevlisi Olcay Karakuş'un halası Melahat Elmacı vefat
  > etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, merhumenin tüm sevenlerine başsağlığı dileriz."
  --spoiler--
  1 ... saplasaman
 9. 9.
  hısım akraba torpilciliğidir. ülkemizde asırlardır devam eden bir gelenektir.
  2 ... silverring
 10. 10.
  paternalizm anlayışının hakim olduğu yapılarda daha görünür olan olgulardan biridir.
  -2 ... mitari