bugün

Birçok insanın cevabını aradığı ve birçok insanın cevabını farklı yerde bulduğu, aynı zamanda felsefenin de temelini oluşturan sorudur.
(bkz: çünkü eşeğin zikinden dolayı)
(bkz: why not)
(bkz: sen sor diye aq)
(bkz: varim diyor)*
(bkz: ben bilmem beyim bilir)
cevabı hiç bilinmeyecek ancak sonsuza kadar da merak edilecek sorudur.
(bkz: acuna sordum varım dedi)
allah ın özgür bir irade vererek yarattığı en yüce varlık ve o nun yer yüzündeki halifesi olan bizler, sadece allah a ibadet etmek için yaratılmış varlıklarızdır.
(bkz: yok var yok) iki ucu boşlukta olan bir köprü, iki ucu boşluğa bakan bir eşik mi hayat. sanmam.o halde varlığımızın nedenini , bilmediğimiz yerden bizi gönderen güçte aramalıyız.
determinizmi çökerten soru. doğmak, beslenmek, üremek, ölmek, böceklere yem olmak, o böcekleri uçabilen böceklerin yemesi, vücudunun çeşitli yerlerine ait olan karbon atomlarının bu böceklerle taşınıp tekrar başka canlılara yem olması, bir süre sonra kalbine ait karbon atomunun bir çiçeğin içerisinde, sol gözüne ait olanın ise milyonlarca yıl sonra yıldızlar arası seyahati keşfeden insanoğlunun kullandığı uzay aracının içindeki astronotun soluduğu havada olması... mantıken ölsek ve taşıdığımız bilgi ölümümüz ile form değiştirse bile hala evrenin içerisinde olup bilinçsizce ve öylesinelik ile oradan oraya sürüklenip duracağız.

daha şiirsel haliyle ise şöyle bir şey olacak;

"Ben
senden önce ölmek isterim.
Gidenin arkasından gelen
gideni bulacak mı zannediyorsun?
Ben zannetmiyorum bunu.
iyisi mi, beni yaktırırsın,
odanda ocağın üstüne korsun
içinde bir kavanozun.
Kavanoz camdan olsun,
şeffaf, beyaz camdan olsun
ki içinde beni görebilesin...
Fedakarlığımı anlıyorsun:
vazgeçtim toprak olmaktan,
vazgeçtim çiçek olmaktan
senin yanında kalabilmek için.
Ve toz oluyorum
yaşıyorum yanında senin.
Sonra, sen de ölünce
kavanozuma gelirsin.
Ve orda beraber yaşarız
külümün içinde külün,
ta ki bir savruk gelin
yahut vefasız bir torun
bizi oradan atana kadar...
Ama biz
o zamana kadar
o kadar
karışacağız
ki birbirimize,
atıldığımız çöplükte bile zerrelerimiz
yan yana düşecek.
Toprağa beraber dalacağız.
Ve bir gün yabani bir çiçek
bu toprak parçasından nemlenip filizlenirse
sapında muhakkak
iki çiçek açacak:
biri sen
biri de ben..."
Besiktas savunmasi acisindan cevabi gol yedirmek icin olan soru agdjsgs.
daha doğrusu neden varım. bilinç doğumdan 6-7 sene içinde tam manasıyla oluşuyor ve anılar hatıralar biriktiriyor. ortalama 70 senelik bir yaşam sonunda yok olup gidiyor. eğer tüm olay bu ise hiç komik değil. bir amaç uğrunda yaşamıyorsak neden var olduk ?
evrensel bir neden yok.
düşünüyorsun, o yüzden varsın. herşeyi kafana göre yaptığın için varsın.
halbuki söyleneni yapmış olsaydın, olmazdın.
Yok olmak için yaratıldık biz. Var etme sebebi neyse bizi var edenin yok etme sebebi de odur.
adıma atfedilen sözlerden doğru olanı. bize bir tek hayatta kalmayı öğrettiler. sevmeye zaman yoktu ki. ailede, okulda da... karşımız da atatürk vardı, hep ona baktık. ilerisi için bize bilgi verilmedi. çünkü öyle konforlu bir yerde yaşamıyoruz. burası hep karışık. allah kahretsin, hiç durmadı. bir dursa... sevmeye, bahçeye de bir şeyler ekip sulamaya da zamanımız olacak. hepimiz sürekli hayatta kalmak için çabalamak zorundayız. biz sadece nefes almak için çabalıyoruz. hiç bir hayat kalitemiz yok. git evine bir kaktüse bak. git sevgiline bak, çoçuğuna bak. o bile yok... evli ve çocuklu tanıdıklarım var. bence hâlâ sadece nefes alıyorlar o kadar.
Tatmin edici cevap bulamadığım ve cevabını aramakta olduğum soru.
Ben hiphop için varım sizi bilmiyorum.
Çünkü sen yoksun varlığından haberim olsa varız derdim.
Acil cevap bulunması gereken soru.
Sorunun cevabı farklı şekillerde verilebilir. insana yüce mevla ruhundan üfledi. Bir maceranın içine düşüp başımızdan geçenleri deneyimliyor, hayatın bizi hamur gibi yoğurmasını seyrediyoruz. Bu yaşanılanları döngü şeklinde ve farklı ruhların benliğinde görerek şekil almasını izlemek için belki de birer suretiz. Ruhlarımızda kopan fırtınaların açtığı yaralarla neler yaptığımız takip ediliyor belki. Benimki boş laf, gerçeği mevladan başkaca bilecek kimsecikler yoktur.
Merakla açıklanması beklenen durum. Ya da bu soruyu sormayı bırakıp hayatımıza nasıl konsantre olabiliriz, bunu açıklayın. Çünkü bu öyle bir soru ki kafaya takınca geriye kalan her şey anlamsız geliyor. Bundan önemli soru yok.
Çile çekip başkalarının egosunu tatmin etmek için galiba. Bu söylediğim iş hayatı için geçerli. Genel olarak cevabı verebilecek kimse çıkamaz. Dini pencereden bakarsak buna kulluk diyebilirler; ancak hiçbir şeye ihtiyacı olmayan Allah'ın ne bize ne de kulluğumuza da ihtiyacı yoktur. Gerçeği yalnız hüküm sahibi bilir.
Normalde herkesin "lan niye varız " diye birlik olup harıl harıl düşünmesi tartışması gerekir ama yok kimse umursamıyor gibi. Hoş ben de ara ara umursuyorum. Acaba bu soru o kadar önemli değil mi? Bu soruyu soruyor olmak bir bug mıdır, yoksa gerçeğin peşinde olmak mıdır?
güncel Önemli Başlıklar