bugün

muhtemelen tek izlediği dizi kurtlar vadisi olan kişi.
(bkz: hic izlemediği dizi hakkında yorum yapan insan)
oyunculuk hakkında herhangi bir bilgiye ve birikime sahip olmayan insandır zira bu o şahıs için bir kayıp değildir ama yinede kafasına budaklı meşe odunuyla vurulasıcadır.
Bir odunun da oyunculuğunu beğenecek olan kişidir.
necati şaşmaz oyunculuk eğitimi almamış bir insandır. şans eseri o rolü almıştır ve bundan önceki tek rolü yıllar önce yılanların öcü filmindeki çocuk rolüdür. böyle düşünüldüğünde necati şaşmaz başarılıdır. bunun yanında asla bir bülent inal, yetkin dikinciler olamaz. odun gibi yıkıcı eleştirenler bir de bu açıdan bakmalıdır.
sanırım görme özürlüdür kendisi.
(bkz: ya ben lan neyse bir sey demiyorum)
herkesin tv tiyatro elestirmeni olmasi sonucu dogan bir sekil bu. kendi oyunculugunuza bakin.
polat alemdar, abdülhey, erhan "the" güllü, nevzat... bunlar aynı yüz ifadesine dünyaları sığdırmaya çalışan insanlardır. mesela çatışmada da, esprili ortamda da aynıdır ifadeler. ifade yok aslında desek yeridir.
bunların oyunculuğunu beğenen insan, sana söylüyorum! hadi sadece bu diziyi izliyorsun diyelim. hiç mi memati baş'a, yalçın bulut'a ve dizideki daha nice usta oyuncuya dikkat etmiyorsun?
necati şaşmaz rolü tesadüfen almıştır. abisi (ya da herneyiyse) diziye tesadüfen senaryo yazarı olmuştur. hatta dizi tamamen tesadüf eseri çekilmektedir.

hayır, herşey planlıdır lakin necati şaşmaz berbat bir oyuncudur. necati şaşmaz'a iyi oyuncu diyen varsa ya hiç marlon brando izlememiş ya da hiç televizyon görmemiştir.

(bkz: the godfather)
(bkz: don corleone ve sollozo toplantısı)

edit: tesadüfleri ve ihtimalleri bu kadar basite indirgemek oldukça saçma. şaşmaz'ların farklı alanlardaki ilişkileri biliniyor. yok efendim yönetmen havaalanında görmüş, yok aradığı adam o'ymuş, bu basit masallara kanmayalım, kananları kandırmayalım. ayrıca bir oyuncuyu izlenecekse o adam "hakiki oyuncu" olmalıdır. sıkıntılı sahnelerde sadece dişlerini sıkıp burnunu çekmemeli, güldüğü zaman gözleri bön bön bakmamalıdır. yazık değil mi bu millete!
necati şaşmaz'ın oyunculuğunu gürkan uygun'la kıyaslamayan insandır. gürkan uygun, hüseyin avni danyal gibi isimler eğitimlidirler, yüzünü istediği ifadeye kolayca büründürebilirler. necati şaşmaz ise bunu yapamaz. buna rağmen, kısıtlı yeteneklerine rağmen iyi bir iş çıkartmıştır. aslında necati şaşmaz, oyunculuk eğitimi alan kimse ile kıyaslanmamalıdır.

edit : yuh lan marlon brando'yla kıyaslamışlar.

edit2 : raci şaşmaz konuyla ilgili bir röpörtajda başrol oyuncusu aradıklarını, amerika'dan türkiye'ye gelen ve dönüş bileti elinde olan necati şaşmaz'ın tam o dönemde türkiye'ye geldiğini ve osman sınav'ın kendisini keşfettiğini söylemiştir. söz konusu yapımla ilgili bir bok bilmeden yorum yapmamak lazım değil mi?
mafya babası hakkında gelişmiş tabuları yıkmak isteyen insandır.

karizma yok, boy yok, endam yok, mimik yok, jest yok. kısacası yetenek yok. lakin senaryo o kadar sağlam ki necati şaşmaz yerine vitrin mankeninden kukla yapıp oynatsalar o bile izlenir.
(bkz: bana necati şaşmaz oyuncudur dedirtemezsiniz)
şayet bu insan hayatındaki tek sinema deneyimini ''kurtlar vadisi ırak'' denen filmimsi şeyle yaşamışsa şaşmamak gerekir.kaldı ki necati şaşmaz bu güruh için bir oyuncu değil bilâkis bir kahraman,bir örnek,bir idoldür.
kendisi gerçekten harikulade bir oyuncu değildir, hatta belki iyi bile değildir. ama bir gerçek vardır ki kendisini geliştirmiştir. ilk bölümlerini hatırlayınız dizinin... idealist öğretim görevilisi tipini, tavırlarını ve konuşmalarını... şimdi ile kıyasladığınızda dağlar kadar fark olduğu aşikardır.

not:çakırın ölümünden beri kurtlar vadisi izlemem, izleyenle görüşürüm, ama samimi olmam, laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım.
benimde oscar alacagima inanan insandir.
vardır.

ama yazıktır günahtır. adam rezalet.
ben beğenmeye çalışıyorum yok gene de olmuyor. ortada bir oyunculuk yok çünkü. bu kurtlar vadisi de baydı artık. bakalım bundan sonra bir projeleri var mı? ağır abi, derin mitçi, baba mafya ayakları yapıştı adamın üstüne bir daha sittin sene başka bir rol oynayamaz bu adam. hatta pana film tümden batmaya mahkum gibi. hani bir dizileri vardı ermeni kızla türk gencinin aşkı o n'oldu o? hemen kaldırıldı yayından. çünkü sıçıp sıvadılar firmacak. türkiye'nin bütün sorunlarını 6-7 kişilik senaryo ekibiyle kurtlar vadisi'nde çözmek gibi bir misyon üstlendiler akılları sıra. çuval mı geçirildi? al sana k.v. ırak. mafya mı çökertilecek? al sana polat alemdar. türkiye üzerinde oynanan oyunlar mı bozulacak? ver ordan bi k.v. pusu. ne terör mü? tamam işte yaptık ama yayınlatmadılar... dizi, cahil-cühela, işsiz-güçsüz, ipsiz-sapsız gençleri şiddete özendirmekten başka bir boka yaramadı desek yeri. diziye yöneltilen eleştirileri bile senaryoyla cevapladılar. bilmem hatırlar mısınız "zafer" diye eski mitçi, derin insan, şimdinin kuklası gibi bir kötü adam yarattılar.hani mitten kopmuş da kendi kendine bir boklar yiyiyormuş, bitanemiz, herşeyimiz polat da bu adama karşıymış aslında. akıllarınca "bakın polat'a bok atıyorsunuz ama polat bu tür oluşumlara karşı yaaa." demeye getiriyorlar. hele dizinin içinde polat'ın zafer'le olan sahnesinde bir repliği var evlere şenlik. "ben senin gibi çıkar için yapmadım hiç bir operasyonu vatan için, millet için, sakarya için yaptım" mealindeydi galiba. aklına getir getir gül. ulan mal adamlar madem çıkar için yapmıyor da o son model arabalar, anasını babasını yerleştirdiği saray yavrusu ev, o kadar lüks ofisler, mofisler nereden geldi. sanki devlet memuru... neyse her yeri saçma ama saçmalığın bile bir dozajı vardır. kurtlar vadisi sikko bir dizidir diyor ve bitiriyorum.
sanatta beğeninin,estetiğin genel geçer kurallara tabi olmadığını bilen insandır.
herhangi bir sebepten dolayı beğeniyor olabilir kendisinin oyunculuğunu. bu beğeniyi eleştirmeye çalışmak saçmadır.
sağlam bir oyunculuk eğitiminden geçmiş olan kişidir.
(bkz: necati sasmaz kim)
mimikleri olmayan insandır...
yunus bülbül ü bücür cadı daki performansı ile oskara aday gösterebilecek kişidir.
(bkz: and the oscar goes to polat alemdar)
elazığlı olabilir bakalım bizim hemşo ne yapıyor deyip izleyebilir. hayatında başka oyuncu görmemiş olabilir. kurtlar vadisi pusu dışında dizi izlememiş olabilir.
ha bide kurtlar vadisi, kurtlar vadisi ırak filmi ve kurtlar vadisi terör.