bugün

Bir sait faik abasıyanık şiiridir.

Napoli, beyaz şehir
Venedik'te gondollar geziyor,
Roma'da heykeller dikiliyor,
Senin şerefine.

Senin şerefine,
Napolili güzel balıkçı
Göğsü hurma rengi olmuş
Hayır hurmalaşmış
Kıza dokunduruyor.
Senin şerefine hey Napoli
Napoli... Beyaz şehir
kim ne der bilmiyorum ama dünyanın en iyi taraftarlarından birine sahip şehir.
(bkz: ultras napoli)
mutlu ol.
(#19108575) güldürmüştür.
Dün'ün en beğenilenlerine bi göz attım, birbirinden güzel üç entry sokmuş listeye.

Tebrik edilesi yazar..
zamanında başka bir sözlükten tanıdığım yazar.
(#19131782) entrysi ile koparmış yazar. kahkaha attım lan *
(#19141001) bu entrysiyle beni güldürebilen sınırlı yazarlardan biri. yazılarını severek takip ediyoruz.
(#19141840) çok komik nan bu yazar. diyalog şeklindeki entrylerine ölüyorum bu adamın, sen tanım yapma kardeş.
(#19155201) ahahaa kim lan bu napoli.
şahane entryler döşeyen yazar. harbiden iyi bu çocuk. helal olsun. yok bir de serie a'da ssc napoli hastasıyım amk!*
miy taraftarı yazar. geçmiş olsun kardeşim.
acayip sempatik adam.
sözlüğün en esprili ve en sempatik yazarlarından biri.
adana da çakmak caddesinde bulunan 3 katlı giyim mağazasıdır.
diego blue isimli theme'yi sözlüğe kazandırmış yazar. sağolsun!*
şüphesiz napoli bir italyan şehridir ve ssc napoli o şehrin geçmişi başarılarla dolu kulübüdür.
che adlı temasını kullandığım yazar.

edit: pardon, yoldaş. *
birebir añlamda "çöpten ve boktan" bir italyan kentidir. ciddiyim. sokaklar köpek bokundan ve çöpten geçilmiyor. bir de, şemsiye ölüsü...

üç-béş adımda bir yerde ölü yânî bozulmuş* bir şemsiye görülebilir. nasıl oraya geldikleri konusundaki tek açıklama, bu insanlarıñ rüzgârdan şemsiyeleri ters döndüğünde "aa bozuldu lan" deyip tam o ânda serbest bırakmak suretiyle oracıkta yére düşmesini sağlamaları ve yola hiçbir şey olmamış gibi devâm étmeleridir. nasıl bu kadar duyarsız olabiliyorlar añlamıyorum.

bu arada simgelerinden biri kırmızı sivri biber olduğu halde hiçbir manavda o biberlerden bulamazsıñız. zâten, Türkiye'de çok sıradan olan şeyleri Avrupa'da bulmañız zordur*.

sokakta yürürken görebileceğiñiz şeyler:
- sokağa işeyen adamlar
- her adımda bir cant kapağı
- çöp
- yine çöp
- köpek boku
- tüm arabalarıñ* kaportasınıñ parça pinçik olması
- her kırmızı ışıkta bir kaporta parçası, ya da tek kişilik bir yatak döşeği
- kırmızı ışıklarıñ işlevsiz olması*
- çöp
- kapalı alanda sigara içen insanlar*
- bağıran çağıran insanlar
- çöp!
- öğleden soñra boyunca her yeriñ kapalı olması (bkz: siesta)
- ufak bir yağmurda şehri sel basması
- balkonlarda asılı hiç toplanmayan çamaşırlar*
- italyanca bilmeyen kitleler (bkz: napolitanca)
- her mahalleniñ farklı lehçelerde konuşması
- çöp!!
- çalıntı iphone, telefon vs satan insanlar
- çalınmasın diye arabalarıñ direksiyonlarında kocaman bir kafes ve kilit
- ha bir de, yérlerde çöp olduğunu söylemeyi unuttum!
pisliğiyle, tipik güneyli-nispeten kaba insanlarıyla, en önemlisi pizzasıyla meşhur, hatta pizzayı en 'pizza' olarak yiyebileceğiniz güzel kent.

bir de tehlikelidir derler ama e biz de türk'üz diimi? mamma li turchi!
insanların birbilerini görmeden dahi kahve ısmarladığı kent . (bkz: askıda kahve)

--spoiler--

napoli de küçük bir kafedeydim. 2 müşteri geldi.

-5 kahve 2 si bizim için 3 askıda .

5 kahve ödeyip 2 tane aldılar.

Askıda kahve nedir diye sordum?Garson bekleyin ve görün dedi . Başka müşteriler geldi. 2 kız kendi içtikleri kahvenin parasını ödedi. Bir süre sonra 3 avukat geldi. 7 kahve dedi 3ünü içtiler ve 7 adet ödediler.

Biz konuşmaya devam ederken bir süre sonra fakir bir adam içeri girdi. Nazik bir ses tonu ile ;

- Hiç askıda kahveniz var mı? diye sordu .

--spoiler--
italya'da gezdiğim en pis şehirlerden birisi. gezerken çantalarımıza sıkı sıkı sarılmıştık. hırsızlık, yankesicilik konusunda epey nam salmış. ancak yine de güzeldir. güney italya'nın o sıcaklığını, yoğunluğunu yansıtır. napoli'ye gittiğinizde, kuzey italya'yı da gezmişseniz farkı gerçekten net görüyorsunuz hem de her yönden. gerek mimari, gerek kültürel gerekse insan yapısı olarak burası çok farklı.

bu arada o kalenin mimarisine hayranım, o ne harika bir şeydir.
Higuain Raul Albiol ve Callejin gibi Real Madrid'in yedeklerini as oyuncusu yapmış takım.
football manager'de fena bir takım.1-2 tane adamla , her alanda çoşturursunuz.

insigne'ye dikkat.
bu gece yaptıgı handikapla bana para kazandırmış yüce takım.