bugün

muzzy lakabıyla bilinen, türkiye a milli takımına kazandırılmak için uğraş verilen ama bir türlü tam kapasite oynaması kısmet olmamış, yıllardır ingiltere premier ligi takımlarından biri olan Birmingam City'de forma giyen, dizinden geçirdiği sakatlıktan dolayı futbolu bırakan oyuncu.
chelsea fc, leicester city ve birmingham city forması giymiştir.
Zamanında Leicester city'deki performansı ile hem ingiliz milli takımının hem de türk milli takımının dikkatini çekmiş ve iki ülke de futbolcuyu kendi milli takımlarında oynatmak için çaba sarfetmişlerdir. Buraya kadar gayet doğal giden süreçte , muzzy kararının hemen açıklamamış ve bu belirsizlikten dolayı gazetelerin sütunlarını günlerce işgal etmiştir.

Daha sonra türk milli takımını seçen muzzy, bir leicester city maçından sonra elinde devasa bir türk bayrağı ile kararının stadda tur atarak ilgilenen tüm kişilere ilan etmiştir. Bu turu esnasında Leicester city taraftarı tarafınca dakikalarca alkışlanmış ve bu görüntülerle gönüllerde ayrı bir yer edinmiştir.

Ayrıca turnuvada ingiliz milli takımının elenmesi ve türk milli takımının yoluna devam etmesi akabinde ingiliz basınına "ne kadar doğru bir karar verdiğimi bir kere daha anladım" şeklinde beyanatıyla akıllarda kalmıştır.

Türk milli takımına verdiği katkıdan çok daha fazla bir katkı sağlayabilecek yetenekteydi. Ama sadece son dakikalarda forma giydi ve vasat sayılacabilecek bir milli takım kariyeri ile futbolu bıraktı. Yazık oldu...
2003-2004 sezonunda premier league asist kralı olmuştur ayrıca.
2002 dünya kupası'nda türkiye a milli futbol takımı kadrosunu oluşturan 23 futbolcudan biri.
Muzzy izzet (Mustafa izzet), (d. 31 Ekim 1974, Londra) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti asıllı Türk-ingiliz orta saha oyuncusu.

2006-2007 sezonu başında sakatlığı yüzünden ingiltere'nin Birmingham City kulübünden ayrılmış, uzun süren tedavileri sonucunda futbolu bırakmıştır. 2002 FIFA Dünya Kupası'nda Brezilya maçında Türk Milli Takımı formasını giymiştir. Genç yaşta Chelsea tarafından keşfedilmiş daha sonraları Leicester City tarafından transfer edilmiştir. Tarihinde fazla bir başarısı olmayan Leicester City takımına F.A. Cup gibi prestijli bir ödülü kazandıran kadroda yer almıştır. Premier League tarihinde üst üste iki sezon asist kralı olmayı başarmış tek futbolcudur. Leicester City futbol taraftarları tarafından yılın futbolcusu ödülüne layık görülmüştür.

(vikipedi'den alıntıdır)
attigi enteresan bir rovasata golunden sonra yapilan roportajda, gol hakkindaki yorumu : fantasy football'dan bir goruntu sundum; olan sapitik insan.
"şimdi kim bilir nerdedir ve ne yapmaktadır?" diye ara sıra akla gelen insandır. Üne kavuştuğu zamanlarda yıldızı çabuk parlamış ve aynı hızla sönmüştür. ah canım ahmet misali adam nerdeyse! *

mustafa izzet buralarda da eksiledi mi beni lan yoksa? *
futbol okulu kurmuştur kendisi. londra kentinde yeni yıldızlar çıkarma peşindedir. biz senin kıymetini bilemedik, türk milli takımını şeçtin, everton maçında küfüre maruz kaldın, sonra ersun yanal tarafından biletin kesidi

soruyorum ey sözlük ? mesut neden ay-yıldızlı bayrağımızı seçsinki oynamak için ?
'unutmayaydık iyiydi' cümlesini en çok hakeden futbolcu.
dünyanın en güzel gollerinden birini atmıştır. "yok böyle bir gol!" dedirten cinsten.

http://www.youtube.com/watch?v=sYHJZoqvAmk

şimdiki muadili leon osman'dır kanımca.
görsel
muzzy lakablı futbolcu.
Gece gece ne alakaysa aklıma gelen eski futbolcu.
2002 dünya kupasında Yarı final maçında yaklaşık 15 dakika oynama fırsatı bulan eski futbolcu.
görsel
Leicester in bu gunlere gelmesinde büyük emeği vardir.
Şampiyonluktaki en büyük pay Mustafa başkandadır helal.
gol makinesi diye gelip tost makinesi çıkan milli futbolcumuzdur.
Premier ligde asist kralı olmasına rağmen milli takımda doğru düzgün verim alamadigimiz orta saha. Zaten 5-10 kelime turkce konuşuyordu. Muhtemelen takımla ciddi uyum sorunları yaşadı. Yoksa bir Yıldıray etkisi yapacak çapta futbolcuydu.
görsel
"Sünnet olunca çabuk kaynaştık" diye açıklama yapmış.

http://www.hurriyet.com.tr/galeri-40278110?p=1
milli takım'da geçirdiği süreyi de anlattığı otobiyografisinde çok enteresan olaylara değinmiş eski futbolcu.

öyle ki 2002 dünya kupası'nı hayatındaki en sıkıntılı yaz olarak tanımlıyor. bizim futbolcuların sünnetli olup olmadığı merak etmesinden, soyunma odasındaki ortama kadar anlatmış.

milli takım ile ilgili yazdıklarının bir çevirisi için: http://www.spoura.com/muzzy-izzet/