1. 1.
  karaylar olarak da bilinen türk soylu kişilerdir. ana yurtları kırımdır. kırım da 800 kadar yaşamaktadır. dünya da 3000 kişi kadardırlar.
  1 ... pilotmont
 2. 2.
  Yaklaşık 1200 yıl önce ortaya çıkan bir Yahudi mezhebi. isa'dan tam 8 yüzyıl sonra Musa'nın şeriatına kayıtsız şartsız bağlılık yemini eden Karaimlerin kurucusu Anan Ben David tarafından, Halife El Mansur zamanında, 770 yılında yayımladığı 'Şeref Ham-Miçvot' adlı kitabıyla temelleri atılan, ana felsefesini, "Doğru ancak Rab'in kelamı olan Tevrat'ta bulunur ve doğruya ancak Tevrat'ı kişisel olarak okuyarak erişilir" şeklinde ifade eden ve rabanit dedikleri gerçek Yahudilere olan muhalefetlerini daha o günlerde ilan eden, Karaylar adlı Musevilik dinine mensup Türk topluluğundan olan Musevi mezhep. Doğal olarak rabanit ile israil'de vücut bulan Yahudiler tarafından Karaimler dışlamış durumdadırlar.
  ... chemsuk
 3. 3.
  discovery channel'daki karaim dilini tanıtan videosu. ingilizce alt yazılı ama bir yerde, milli yemeklerinden söz ederken (20 saniyeden sonra) "ulusumuzun" ve "goyun etinden ve hamurdan" diye bir ifade geçiyor.
  https://video.uludagsozluk.com/v/karaim-24978/

  1 ... fotokopini cektir git
 4. 4.
  litvanya ve kırım'da konuşan toplam 50 ile 100 kişi arasında değişen konuşanı ile unesco'nun yok olma tehlikesi altındaki dillerinden biridir. konuşmaların %70'inin türkçe bilenler tarafından anlaşılabileceği bir dildir.
  1 ... mevoy
 5. 5.
  osmanlı devleti'nin ekonomisinde büyük oranda pay sahibi olan ve osmanlı'da sözü geçen bir boydur.
  3 -1 ... tam35izmir