1. 1.
  kırkıncı seneyi devirmesine iki sene kalmış olan devlet başkanı. paldır küldür konuşan ama ara sıra da kimsenin dile getiremediği gerçekleri dile getiren adam.
  11 -1 ... çakan adam
 2. 2.
  Libya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Tarih Bölümü'nü bitirdi (1963). Daha sonra Bingazi'deki Askeri Akademi'ye girdi. Mezun olduktan sonra ingiltere'ye giderek askeri alanda uzmanlık eğitimi gördü (1966). 1956'da Arap milliyetçiliğinden etkilenerek antisiyonist hareketlere katıldı. Okul arkadaşlarıyla birlikte, ileride Özgür Subaylar Hareketi adını alacak gizli bir örgüt kurdu (1959). 1969'da yüzbaşılığa yükselen Kaddafi, bu gizli örgüte dayanarak, Kral 1. Idris'e karşı darbe yaptı (1 Eylül 1969). Albay rütbesi alarak silahlı kuvvetler komutanı oldu. Devrim Komuta Konseyi adına denetimi ele geçirip anayasal kuruluşları feshetti. islam ilkelerine dayanan yeşil sosyalizm kuracağını açıkladı. Arap birliği için çalışacağını, bağımsız ülkelerle birlikte ırkçılığa, sömürgeciliğe ve toplumsal ezgiye karşı çıkacağını söyledi. ABD'nin Kaddafi'yi tanıması üzerine kral görevini terketti (7 Eylül 1969).

  Nasır'ı örnek alan Kaddafi, Mısır'da gerçekleştirilen reformları kendi ülkesinde de uygulamaya başladı Yeni anayasa hazırlanınca başbakanlık ve savunma bakanlığı görevlerini üstlendi (16 Ocak 1970). ingiliz askeri üstlerini ve birliklerini ülkeden çıkardı. Petrol şirketlerini ulusallaştırdı. italyan ve Yahudi azınlığın mal varlığına el koyarak onları göçe zorladı. Nasır'ın ölümünden sonra Arap dünyasında onun rolünü üstlenmeye çalıştı. Kimi Afrika ülkelerindeki müslümanlara ve Arap ülkelerindeki sol eğilimli hareketlere destek oldu. SSCB'yle yakın ilişkiler geliştirdi. Afrika Birliği Örgütü'nün dönem başkanlığını yaptı (1982-1983). Gerek iç, gerekse dış politikada izlediği çelişkilerle dolu siyaset, Kaddafi'ye muhalefetin artmasına neden oldu.

  kaynak: vikipedi
  12 ... serander
 3. 3.
  gittiği bütün dış gezilere sahra çadırı ve deve götüren, geceyi sahra çadırından başka bir yere geçirmeyen, sabah da yanında getirdiği deveden sağılan sütü içen libya devlet başkanı...
  9 ... paleface
 4. 4.
  sırf görüntü olsun diye kervanların bile uğramadığı fizan a otoyol döşeyerek halkın sevgilisi! olmuş başkan. *
  6 ... serander
 5. 5.
  kendisine yillar önce ciktigi bir gezide kalabaliktan el bombasi atilmis bomba kafasina gelmesine ragmen nasil olmussa patlamamistir.tüm olumsuz yönlerine ragmen,arap dünyasinda suudlardan,kücük kral abdullah efendiden ve mubarekten cok cok daha dürüst bir liderdir.libyayi bayagi kalkindirmistir.
  10 ... mister no
 6. 6.
  Ülkesini, kendi yazdığı "Yeşil Kitap" doğrultusunda yönetmeye çalışır..
  halkın yönetime doğrudan katılmasını hedefler Ancak Libya da henüz halkın doğrudan yönetime katıldığı olmamıştır. devesini yanından eksik etmek istemez gezilerinde, şayet olmadı diyelim, bu durumda en azından çadırı yanındadır ve çadırında kalır.
  4 -1 ... smmnds
 7. 7.
  kıbrıs barış harekatı sırasında bir gece libya maslahatgüzarı'nın gece yarısı saat 2:00'de telefonu çalmış, telefonın öbür tarafındaki kaddafi olayları yakından takip ettiğini, böyle durumlarda bu cesareti gösteren devletlere büyük abilerin ambargo koyacaklarını, yedek parça ya da daha başka bir şeye ihtiyaç olursa hangarlarının bize açık olduğunu, libya'nın elinde olmayan bir şeye ihtiyacımız olursada bizim adımıza almayı teklif etmiştir. beğenmediğimiz, adam yerine koymadığımız kaddafi tüm dünya bize sırtını döndüğünde elini uzatmıştır. tamamen yönümüzü batı'ya dönmektense doğu ile bağlantımızı koparmamız lazımdır.
  30 ... bohemian rhapsody
 8. 8.
  (bkz: ye kürküm ye)
  1 ... antisourtimesten dustum yola
 9. 9.
  69'da darbeyle kral idris'i tahtından indirerek yönetimi ele geçirmiştir. kaddafi'nin yönetime gelmesiyle ülkenin bir çok dış poltikası öncekinden çok zıt bir şekilde seyretmeye başlamıştır.

  ayrıca kaddafi kuzey irlanda-ingiltere sorununda ingiltere'ye karşı yıllarca ira'nın en büyük silah desteği olmuştur. bu dönemde adaya tonlarca silah gönderilmiştir.
  10 ... air20
 10. 10.
  muammer kaddafi
  3 ... chilavert
 11. muammer kaddafi Başlığındaki Önemli Entry'ler