1. 1.
  türk dil kurumu'nun önerdiği karışılığı borç erteleme olan kelime.
  5 ... sivil itaatsiz
 2. 2.
  bir ülkenin ekonomik yönden yaşamış olduğu sıkıntılar yüzünden borçlarını ödeyemeyeceğini ilan etmesi durumudur.
  1 ... kel kör kirpi
 3. 3.
  bir ülkenin bütün borçlularına nanik çekmesi durumudur.aynı zamanda kendi bitişinin de göstergesidir tabi.mesela ruslar nanik çekmelerinin hemen ardından kötü şeyler yaşamışlardır.o yüzden maçaların pek de sıkamayacağı bir iştir bu.

  ama keşke osmanlı da yıkılmadan önce moratoryum ilan etseydi...içgüveysi ferit hiç bişeyi beceremediği gibi bunu da beceremedi.bir nanik bile çekemedi.
  ... etienne
 4. 4.
  sinirden moraranlarin barindigi yer.
  (bkz: toryum)
  (bkz: krematoryum)
  (bkz: igrenclikte limit tanimamak)
  2 ... cikarinbeniburdan
 5. 5.
  Bir ülkenin borçlarını ödeyemeyeceğini ilan etmesi.
  1 ... linka
 6. 6.
  bir ülkenin iflasını açıklaması. yunanistanın ilan etmesine ramak kalan şey.
  1 ... ishakmete
 7. 7.
  Osmanlı'nın 1854'te Kırım Savaşı'nın finanse edilmesi için başlattığı borçlanma sürecinin 1875'te iflas topunu atarak vardığı sonuçtur.

  Moratoryum, neticede alacaklıya nanik yapma gibi eğlenceden çok, Osmanlı ülkesine topraklarına ve hatta tebaasına haciz gelmesi gibi trajik bir hal almıştır. Öyleki alacaklı devletler borçlarını tahsil için Osmanlı topraklarında Reji idaresi adında bir kumpanya kurup memleketin bütün tütün üretimini kanuni tekel kisvesiyle 1925'e kadar sömürmüşlerdir. (doğru okudunuz, cumhuriyet ilan edildikten 2 sene sonrasına kadar) Reji'nin kaçak tütün ticaretini engellemek için kendine ait Osmanlı vatandaşlarından müteşekkil silahlı bir kolluk gücü vardı. Tütününü yok pahasına Reji'ye kaptırmak istemeyen çifçi ile bu kolluk gücü arasında 40 küsür yıl boyunca çıkan kanlı çatışmalarda hem çiftçi hem de kolluk gücü olarak toplamda 20 bin kişi can vermiştir.
  -1 ... oberon
 8. 8.
  eğitim bilimlerinde marcia nın kimlik statülerinden birisidir.bireylerin kalıcı bir tercihte bulunmadan önce bir takım sosyal rolleri denediklerini ya da sosyo ekonomik nedenler kimlik tercihlerini erteledikleri kimlik türüdür.kısaca kimlk bunalımı yaşayan ve buna çözüm bulamayan kişilerin durumunu ifade eder.
  örneğin üniversite sınavlarına hazırlanmya başlaması gerektiğini düşünen ancak seçeceği bölüm konusunda kara vermekte zorluk çeken bir lise öğrencisinin yaşadığı durum buna örnektir.
  2 ... de jong
 9. 9.
  yunanistan için konuşulmaktadır.
  1 ... rosava
 10. 10.
  Dış borç ödemede temerrüde düşme durumudur. Yani moratoryum dış borçlar için söz konusudur. Hiç ödememe durumundan ziyade, ödemeyi ertelemektir.
  Türkiyede 1958 yılında ilan edilmiştir.
  2 ... maiyet memuru