1. 1.
  televizyon kanallarında yönetmen, vtr operatörü, sesçi, ışıkçı, kj operatörü gibi bilimum gereksiz insanların bir arada bulunup geyikten arta kalan zamanlarında yayının bize ulaşmasını sağladıkları, genelde içinde 8-10 tane ekranın, bir tane duvara asılı hem sayısa hem analog saatin olduğu içi dolu turşucuk tarzı odalardır.
  1 -1 ... jerky
 2. 2.
  Osmanlı devleti'nde tütün işletmesini yöneten fransız şirket.
  2 ... sulh
 3. 3.
  Bu Fransız şirketi 1925 tarihinde kabul edilen yasayla TEKEL olarak devlet mülkiyetine geçmiştir.
  ... bohemian rhapsody
 4. 4.
  (bkz: jet rejisör)
  ... ditty
 5. 5.
  bildiğim kadarıyla reji zaten idare demektir. zaten kavram reji olarak değil reji idaresi olarak geçer. reji idaresi'nden kasıt da osmanlı'nın son zamanlarında tütün tekelini elinde bulunduran fransız bir şirkettir. bu fransız şirketin ismi de regie co-interessee des tabacs ottomans dır. firmanın ismi fransızca da olsa ingilizce bilen birisi olaya fransız kalmayacaktır. (administration co-interest tobacco ottoman)

  edit: gülten kazgan hocamın bildirdiğine göre bu reji idaresi, tütünü osmanlı reayası'ndan yarım kuruşa alıp yurtdışına 30 kuruşa satıyormuş. ve yabancılara verilmiş çeşitli imtiyazlar ve kapitülasyonlar sayesinde bu şirket vergi de ödemiyormuş. yani elde edilen tüm kar cukka yapılıyormuş. her şeyi bırakın bu reji idaresi sultan 2. abdulhamid'ten öyle imtiyazlar almış ki kendi başına jandarma müfrezeleri kurmuş ve tütünü kaçak yollarla piyasaya süren köylüleri ve tacirleri de öldürtmüş..

  yani kısaca way anam way..
  1 ... karamsar kelimeler
 6. 6.
  1838 den sonra ingilterenin yarı sömürgesi haline gelen osmanlıda, tütün üretme tekelinin verildiği şirketin adıdır.
  ... seytanin fisildadiklari
 7. 7.
  çeşitli hanım programlarında telefonla bağlanan izleyicinin, ısrarla konuk sanatçıdan imzalı fotoğraf, beleş albüm vs. istemesi üzerine, programı sunan hanımın, izleyiciyi başından ve programından savmak için, telefonu kapattıktan sonra izleyicinin numarasını bıraktırdığı, muhtemelen yönetmen koltuğunun arka taraflarında bir yerlerde bulunan ve telefon numarası yazma konusunda bilgi birikimi olan insanların seçilip konulduğu bir yer.
  1 ... sonika
 8. 8.
  ege çiftçisinin maruz kaldığı, türk tarihinin en büyük çiftçi istismarlığıdır.
  aslında istismar değil bildiğin orospu çocukluğu'dur.

  19. yy'ın son çeyreğinde osmanlının borçlarının çok küçük bir kısmına karşılık olarak egenin tütün toplama hakkı 2. abdülhamit tarafından fransız bir şirkete(orjinal ismi; Société de la Régie Cointeressée des Tabacs de l'Empire Ottoman) teslim edildi.
  denetlemenin, yaptırımın, "siz ne yapıyorsunuz hemşerim" diyecek namuslu bir insan evladının olmadığı bir dönemde bu çiftçiyi yargılamadan vurabilmek de dahil olmak üzere korkunç yetkiler elde eden şirket, çiftçinin elinden tütünü zorla ve yok pahasına almaya başlamıştı. öyleki tütün yetiştiren köylü kendi içeceği tütünü dahi reji idaresine sattığı fiyatın %400 fazlasını ödeyerek ayırabilirdi.

  tütün saklamak, iç piyasada satmaya kalkmak hele ki kaçak olarak egedeki tüccarlara ulaştırmak ölümle cezalandırılmaktaydı.
  şirketin "kolcular" isminde kurduğu silahlı güç yaklaşık 20 bin türk köylüsünü katletmiştir ve cumhuriyetten sonra dahi bir süre faliyetlerine devam etmiştir.

  tahmin edileceği üzre "çökertme" türküsü de bu şerefsizliklerin üzerine yazılmıştır.

  --spoiler--

  çakır da gözlü gülsüm'ümü çerkez kaymakam aldı,
  burası da aspat değil halil'im aman bitez yalısı,
  ciğerime ateş sardı
  elli kursun yarası.

  gidelim gidelim halil'im çökertme'ye varalım,
  kolcular gelirse halil'im nerelere kaçalım.
  teslim olmayalım halil'im aman kursun sıkalım,
  burası da aspat değil halil'im aman bitez yalısı,
  ciğerime ateş sardı
  elli kursun yarası
  --spoiler--
  1 ... yagmadan donen viking cavusu
 9. 9.
  haber kanalında bir yönetmen için en eziyetli oda. vtr operatörü, sesçi, ışıkçı, kj operatörünün yer aldığı zaman zaman curcunaya dönen mekan.
  ... sheepskin
 10. 10.
  efendim reji önemlidir. her türlü ses ışık görüntü sahne içeren organizasyonda reji vardır.

  üniversite hayatını sesçi daha havalı bir şekilde söylersek tonemeister olarak geçirmiş birisi olarak gösteri merkezlerinin rejileri hakkında bilgi vereyim.

  sahneye karşıdan ve yukarıdan bakarlar.
  ses ışık ve sahne olmak üzere üç ana bölüm vardır.

  ses:
  sesçi herşeydir. konserde seslerin duyulmasını mikrofonların ayarını tonlarını kanalları, kanalların dsplerini; amfi katını;di boxları girişleri çıkışlar şunları bunları sesçi halleder. o çok güzel duyduğunuz şarkıların hepsi bizim sayemizdedir. o kadar enstrumanı birbirine bağlayıp sesin nasıl duyulacağına biz karar veririz.

  bir sescinin en önemli şeyi, ses masası yani mikser'idir. çoğu gösteri merkezi power mikserden ziyade station amfiler bulunur.

  allen & heath mix wizard 16:2
  phonic sonic station 22 channel
  presounus 24.4.2 live (dijital masadır)
  soundcraft
  yamaha
  behringer e kadar düşebiliriz.

  power amfiler, QSC; phonic klasik markalardır.

  kablosuz mikrofonlar, yapışkan bantlar, lehim ve havya, xlr ve trs 1/4 jack bir sescinin cebinde taşıdıkları şeylerdir.

  ışık:
  bunların işi aç kapadan ibarettir. robotları kontrol ederler. ışık amfilerini aç kapa. projeksiyonu aç kapa, şunu aç kapa vs.

  sahne: bunlar düz ameledir, onu taşı bunu taşı amk.
  -1 ... sir kahin