bugün

masondur, padişah katilidir, haindir. üstelik bu tarafsız tarih tarafından kanıtlanmıştır, isteyen rahatça araştırıp bulabilir. işin kötü tarafı bazı bankalarda bile resmi, heykeli bulunur, tanzim görür, büyük adam zannedilir.
üstad necip fazıl'ın sahte kahramanlar isimli kitabından alıntı:

* Tevfık Fikret o dişi üslûbiyle mithat paşa için şöyle yazıyor:

"Çok zaman bekledi ey zat-ı mübeccel,
vatanın Yâd için nam ü serencamını hürriyetle.
Bize hürriyeti sen verdin, evet sen verdin.
Sana ferman-ı şehadet, bize tevki-i beka.
Elde Kanun-u mübinin geziyor hürmetle."

"Kanun-u Mübin" diyor; Kur'an-ı mübin, Din-i Mübin der gibi... Görün, bizde insanları putlaştırma edebiyatı nasıl başlar.''

* Bir akşam, etrafında davetli vezirler, öylesine çekiyor ki, kafayı, nihayet gaseyan etmek zorunda kalıyor. Yemek odasında paravanayla örtülü musluğun başında, marifetini gösterdikten sonra, yanı başında, kendisine havlu tutan vezirin kulağına eğilip diyor ki:

"- Paşa paşa, ben sana bu işin sırrını vereyim mi?.. Bu milleti, Hristiyan etmeden kurtarabilmenin çaresi yoktur!"
izmir'de çok uzun bir caddenin de adıdır.
Çok değerli osmanlı Paşalarındandır. Gayet kültürlü ve ileri görüşlüdür.

Cumhuriyet fikrinin Osmanlı Devletin'de ilk varlık gösterdiği insanların başında gelir. Cumhuriyet fikrinden haberi olan padişah, artık ölene kadar onunla uğraşacaktır.

Bazı söylentilere göre padişahı devirmeye varacak kadar cesaret gösterdiğini söylerler. Tabii bunu şimdiki insan haklarıymış, özgürlükmüş, Kutsallıkmış gibi değerlerden yoksun olan biat kültürü kavrayamaz. ve mason yakıştırmasını yapıştırır geçer. Arap soyları...
ingiltere nin kuklası hain bir paşadır. hırsız hüseyin avni paşa ve namussuz süleyman paşa can yoldaşlarıdır. her akşam kafayı çeken alkolik bir yapısı vardır. sultan abdülaziz in haksız yere ''hal'' edilmesinde dolayısıyla katledilmesinde etkin rol oynamıştır. bugünkü chp nin köklerini oluşturan, atatürk ün de cumhuriyeti kurarken başvurduğu sekularizm hareketinin bu topraklardaki başrol oyuncusudur.
kendisi 33. dereceden mason olmakla birlikte ziraat bankasının da kurucusudur. bankalarda büstünü görünce kafa atasınız gelir.
dikkat edilirse kendisine otuz defa mason denmiş ama bilgi belge yok! necip fazıl ne dediyse o!

yok ali osman bitsin demişmiş, çok içki içermiş filan. bunun belgesi kanıtı nedir? içki içmek suç mu lan öldürttüğünü iddia ettiğin padişahın kardeşi abdülmecid de içermiş mesela, adam halife lan bu ne?

ayrıca masonluk ne? mason olmak suç mu? diyelim ki masondu, sultan beşinci murad da masondu, üstelik belgesi kanıtı, hatta kendi mektupları da var buna ne diyeceksin? adam hem halife hem mason.

hüseyin avni paşa nın can yoldaşıymış filan, mithat paşa nın hüseyin avni paşa dan hoşlanmadığı bilinir herşeyden önce. hatta onunla birlikte hareket ederken tedirgin olduğu da bilinir.

evet hala beceremediğimiz modern tarımı hayata geçirmiş, devlet adamlığıyla kanun i esasi yi hazırlamış olan adamdır. gizli amaçlarla oraya madde ekleyip çaktırmadan onu idam edenler utansın.

koskoca osmanlı devleti son 150 yılında sanki bismacklar, metternichler çıkarmış, biz de mithat paşa yı abartıyoruz. say desen beş tane vezir sayamayacak dallamalar yok ingilizleri seviyordu bilmemneydi diye sallıyor kendisine.

bilmiyorsan konuşma da hiç olmazsa adam sanalım.
sultan abdulaziz 'in katilidir.
ruscukda gönül ilişkileri yaşamış paşa. aşık olduğu kadına evi verirken yaptığı ali cengiz oyunları ceket ilikletir.
''şimdiye kadar hep devleti ali osman idi, biraz da devleti ali mithat olsun'' deme küstahlığını gösteren, demokrat parti zamanında inönü stadının yerine ismi verilen, melunlar listesinde ilk sıralarda olan, hürriyet-i ebediye tepesinde yatan hain osmanlı sadrazamıdır.
yıldız mahkemesi denilen aşşağılık tiyatroda nasıl ki sokrates atina mahkemesini rezil rüsva etmişse şanlı mithat paşada kukla yargıçları öyle madara etmiştir.

Bir ara Mahkeme Başkanı Hristo Efendi sözünü kesmek isteyince, şunları söyledi:

--spoiler--
“Efendi, savunma hakkı ya vardır, ya yoktur. Ben seni eskiden beri tanırım. Bu iddianamenin sadece başındaki besmele ile sonundaki tarih doğrudur. Neden? Sultan Aziz’in vefatını, merhumun annesinden sormuyorsunuz? Çünkü ciğerparesi olmasına rağmen vicdan ve Allah korkusu olan herkesin yalan söylemeyeceğini biliyorsunuz.

Zihinler, istikametini kaybederek şeytana ve iftira atılmasına karar verdikleri zaman, beni insanlar içinde öyle çıkarır ki, bizzat şeytanın bile yüzü kızarır. Bu mahkemeye ne lüzum vardır. Şahit dinlememek, delil ve belgeleri incelememek, bilirkişilere itibar etmemek, kanunları ayak altına aldıktan sonra mahkemeye ne lüzum var. Tanzimattan önceki duruma geri döndüğümüzü gördüğüm için çok üzgünüm. Bu benim için sizin vereceğiniz bir ölüm kararından daha acıdır.

Bazı mahkemeler vardı ki, şeklen biter. Aslında devam eder. Sanıklarla, mahkeme heyetinin yer değiştirdiği vaki olan bu safhada, hakim tarihtir. Ben sizleri, cümleten bu büyük hakime tevdi ediyorum.”
--spoiler--
ruscukta evli bir hatuna aşık olup ev vermiş diyorlar.
Atatürkten önceki Atatürktür.

Öğrenmek isteyenler için tavsiye kitap: (bkz: mithat paşa ve türk ekonomisi) (bkz: bülent ecevit)
tarsusta kürtlerin yaşadığı mahalledir.
Osmanlı devlet adamı, iki kez sadrazam, Tuna, Aydın ve Suriye Valisi, ilk Osmanlı anayasası olan Kanun-i Esasi'yi hazırlayan kurulun başkanı.
ömer seyfettin'in bir hikayesinde kahramanın ağzından ''mürted (dinden çıkmış) paşa olarak adlandırılır. demek ki daha o zamanlar halk arasında itibarı hiç yokmuş.
Darbeye karıştığı kesin olarak bilinmeyen paşa. Ayrica şimdiki ziraat bankasının temeli olan memleket sandıklarını kurmuştur. Yine kesin olmamakla birlikte abdülhamit'in suikastçileri tarafından öldürüldüğü söylenmekte.
1822 yılında istanbul'da doğmuştur.

Babası hâfız Eşref efendi'dir. asıl adı ahmed Şefik'tir.

on üç yaşında divan-ı Hümayun kalemine girip başarılı oldu. Burada Midhat adını aldı. Fatih camii'nde derslere de katıldı. ilm sahibi idi.

on sekizinde Bâb-ı Âli'de mektubî kalemine girdi. taltif edilip Şam'a memuriyete gitti. Anadolu ve Rumeli'de memuru yapıp. 1850'lilerde istanbul'da kırım harbi icin gelen yabancı askerler ve onlarla iletişimde olan memurları görünce frenk dili bilmediğini üzüldü.

Mehmet Emin Âli paşa'ya kendisini avrupa'ya göndermesi için ricâda bulundu.

kendisi batı'da pek çok ülkeye gitti. Demokrasi ve Meşrutiyet'in mimari olup hem ittihadçıların hem de Cumhuriyet kadrolarının üzerinde mebzul miktarda etkisi olmuştur.

Türkiye'nin başındaki istibdat despotluğunu yok eden 1908 Hürriyet kahramanlarına selam olsun.
Açıkçası günümüz Türk devleti'nin oluşumuna sebep olan süreci başlatan adam kendisidir.

Demokrasi fikrine bir memleketi alıştıran kuşaktandır kendisi.

Genç Osmanlıları destekleyen en önemli isimlerden biriydi.

ikinci Abdülhamit'in despotça uygulamalarına kurban gitmiş büyük devlet adamıdır. Esasında 1908'de Türk demokrasisi despotluktan öcünü alıp daha sonra mustafa Kemâl paşa ile tarihe geçen dev ihtilâle zemin hazırlamış bulunmaktadır.
Yaşadığı devrin çomarlarını kudurtmuş paşa. Hatta başlık altına sıçan nfk'cı ve aptülcü tayfaya baktığımızda ruhu bugün de birilerine salya akıtmaktadır .
pilot bölge olarak tuna valiliği yaptığı dönem de vergi geliri 26 birimden 200 birime (altın mı neydi onu hatırlamıyorum). valiliği övülmeye layıktır. kaynak : modern türkiye'nin tarihi

vali olarak kalsaydı ve valilerinde eğitim de rol alsaydı ne olurdu diye düşünmeden edemiyorum.

elimiz deki yetenekli adamları iyi değerlendirmeme hastalığımız olduğunu düşüyorum. sadrazamlığı kıvıramadığı düşünüldüğünde bu noktaya gelmesi organizasyon sıkıntısı değil mi ?
kimi yalancı yobazın "vurguncu" dediği kıymetli devlet adamımızdır.

tam tersi, mithat paşa vurgunculukla hiç işi olmayan döneminin nadir insanlarındandı. bizim sidikli ve de yalancı yobazlara gelinceye kadar, düşmanları bile vurgunculukla suçlamadı kendisini...

vurguncu arıyorsanız abdülhamit'e ve hırsız paşalarına bakın.
Masondur. Abdülazizin bileklerini kestirmiş kendisi gibi mason olan 5. Muratı tahta çıkarmış ama allah tarafından adam delirdiği için 3 ay anca tahtta tutabilmistir. Sonra sultan ikinci abdülhamidi tahta çıkarmak zorunda kalmış o da ülkeyi 93 harbine sokan bu haini sürgüne postalamıştır. ittihatçı hainlerin öncüsüdür yani ama abdülhamid han sayesinde bu yahudi maşalarının planı 30 yıl gecikmiştir. Bu sürede de rus çarlığı yıkılmıştır allah tarafından.
2. Abdülhamit ile anlaşarak kanuni esasiye yi ilan etmesi koşulu ile onun tahta çıkmasını destekleyen ama hemen akabinde desteklediği abdülhamit tarafından mısır a sürgüne gönderilen dönemin güçlü devlet adamı.
pek çok toprak kaybetmemize vesile olmuş padişah katili, kimi gerizekalılarca yüceltilen adam. bunun tüm hataları abdulhamit han a atıldı ya bir şey demiyorum. hala o iftiralardan ötürü küfür yiyor. ben bu gençliği sikeyim.