bugün

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş tarafından üretilen uçağımızdır.

görsel

(bkz: https://twitter.com/i/status/1653021878758277121)

(bkz: https://youtu.be/nnpoto1ChZw)
çabuk "motoru yerli değil" diyenler gelmeden.
muhteşem... müthiş... gurur verici... kim ne derse desin ben gurur duyuyorum.
görsel

hürjet ile de gurur duyuyorum, kızıl elma ile de, atak ile de, tcg anadolu ile de. bize ait olan her şey ile gurur duyuyorum.

bu başarı ne akp'nin başarısıdır, ne de tayyip erdoğan'ın.

bu 100 yıllık türk devleti'nin savunma sanayii'nde geldiği noktanın başarısıdır. herkes gurur duymalıdır.

bu tip gelişmeler yaşandıkça, 10 sene sonra daha da ileride olacağız. kimbilir neler üreteceğiz.

yeter ki türk evlatlarına şans verilsin.
Ben de gurur duyuyorum ve bu bir siyasal iradenin sonucudur. Bence ak parti’nin değil, erdoğan’ın başarısı ve bütün milletin özverisidir. Para, örtülü ambargolar, gurur kırıcı açıklamalara göğüs germeler gibi özverilerimizden bahsediyorum.
isim babası devlet bahçeli imiş. beğendim ismini

arkasında siyasi irade olmadan yapılamazdı. tusaş, aselsan, roketsan gibi kurumlarımızın birikimi vardı ama siyasi irade istese abd güdümlü savunma sanayisine devam etmeyi tercih edebilirdi.
--spoiler--
bu 100 yıllık türk devleti'nin savunma sanayii'nde geldiği noktanın başarısıdır. herkes gurur duymalıdır.
--spoiler--

10 sene öncesine kadar makinalı tabanca, tüfek yapamıyorduk be. ne 100 yıllığı.

haa bir zamanlar kırıkkale piyade tüfeği yapmışız tek atımlık hakkını teslim edelim.
niye abd den f16 dileniyoruz ki hala?
Hayırlı uğurlu olsun bol bol hewal uçuracaktır evet.
Nasıl radara yakalanmıyor anlamış değilim.

Tasarım
Kafaları tasarımda oldukça iyi.

Wikipedia hayal gücünden yoksun olduğum için ek olarak flapları ve uçağın nasıl kalktığı konusunda oyunda testler yapma ma rağmen bunu düşünüyordum.
Yani neden radara yakalanmasın.
Kaan ismi olmamış... TFX daha güzeldi...
Uçak çok güzel, çok yakışıklı ama isim olmamış, Tfx daha iyi bir isimdi illa birşeye isim koymanız gerekmez bunu tfx gibi herhangi rakamsal veya harfler ile kod isimde verebilirdik halihazırda kullanılan zaten bir ismi vardı tfx ismi çok iyi bir seçimdi mesela, lütfen ismini Tfx olarak bırakın, cidden olmamış bu isim en uygun isim tfx 'di bence .
Kaan ismini uygun bulmadım, çünkü çin’den aldığımız b611 füzelerinin millileştirip, hassaslaştırdığımız versiyonunun adı bora, bora’nın ihracata yönelik olarak üretilen zayıf modeli kaan..

Aynı isimli iki savunma ürünümüz oldu ve ismi karizmatik değil..

Neden f 16 istiyoruz: aslında biz f35’e girdiğimizde, tasarımlarına bakarak anlaşılabilir, f35’in gövdesini resmen araklayıp kızılelma, tfx, bilmem ne, 3 platform falan çıkardık, sonra da mağdura yatıp “içeride paramız kaldı” dedik. Abd de, “hsktr, zaten uçağı hacıladınız” diyor, biz de “bari f16 ver de barışalım” diyor, bu uçak yetişene kadar güya paramızı çıkarmaya çalışıyoruz.uçağın fazlası olmaz neticede… ve zaten yeni uçak vermeyeceklerini bilerek pazarlığı yukarıdan açıyoruz.abd fabrikaları sadece taiwan için yeni üretim yapıyor ama biz yine de yeni uçak diye zırlıyoruz, “hala abd’ye ihtiyacımız var” pozlarında.. halbuki bence ipimize taktığımız yok ve acil bir durumda bu uçak 2028 değil, 2025’te seri üretim yapar. Zaten uçan, motor çalıştıran prototipleri fıldır fıldır geziyor. Bir tek, fazla motorumuz yok.

Bence abd “size 100 motor vereyim, susun” dese, biz çoktan “hemmen abim” deriz.
Görevlendirmişler bunları herhalde getirin başlığı diye.

1 mayıs olunca nasıl içime doğdu bilemezsin.
türkiye'nin başarısıdır. akp'nin değil. akp kaybedilen oyları koparmak için reklamlarda sürekli propaganda döndürüyor bunu.
iyide bu uçağın motoru yok nasıl uçuyor, türkler böyle bişey yapamaz kandırmayın insanları olsa olsa bu maket filandır..
Demek, pistte tekerlekleri üzerinde giden uçağı alkışladınız, öyle mi geri zekalılar sizi.
boş işler. Bana heykellerden bahsedin heykellerden
Vatan’ın yararına yapılan şeylerden gurur duymayacak kadar ne yaşıyorsunuz?
Bunun şu partilisi, bu partilisi yok!
Kim bu vatan için taş üstüne taş koyuyorsa helal olsun.
Siyaset üstü bir olaydır, bu projeye ne olursa olsun devam edilmelidir, evet 5 'inci nesil bir uçağı üretmek zor bir süreçtir ama, türkiyede bu uçağı yapabilecek havacılık yan sanayisi yeterli seviyededir, ismi keşke tfx olarak kalsaydı.
henüz uçuş aşamasına getirilememiştir. o da olacak inşallah.

https://www.aksam.com.tr/...getirecegiz/haber-1363050
Kapağını vileda sopasıyla tutturmuşlar, gördüm.
27 aralıkta ilk uçuşunu gerçekleştirecek olan, türkiye'nin en önemli ve adeta prestij projesi olan ssm projesi 'dir 2028' de ise yerli motoru geliştirilmiş şekilde bloklar halinde Türk hava kuvvetlerine teslim edilmesi planlanmaktadır, şu uçağı uçarken görmeyi çok istiyorum, bence dünyanın en yakışıklı uçağıdır, eğer bu projeyi başarılı bir şekilde gerçekleştirirsek nato 'nun gelecekte ortak ana muharebe uçağı olma potansiyelinede sahip görünüyor, daha Arap ve körfez Ülkerini saymadım bile.
ortada f35 lere benzeyen bir kaportadan başka bişi yok..

daha otomobil motoru üretememiş ülkemiz, savaş uçağı motorunu nasıl yapacak, çok merak ediyorum..

ayrıca kaporta ve motorla da bitmiyor ki uçak,

elektronik savaş sistemleri, radarlar , bilgisayarlar..

türkiye hangi işlemciyi üretmiş ki onun üstüne bilgisayar geliştirmiş?

onu da dışardan alıcaz..

neresi milli muharip uçak oldu bunun şimdi?
Özellikle kadın düşmanların üzerine bir panter gibi atlayacak olan ama aynı zamanda bunu bir don Juan romantikliğiyle yapacak olan uçak.
Adına kurban olayım senin.
en son togg'a da maket diyenler test sürüşlerine katılmıştı. bunların akılları ermez böyle büyük işlere.