bugün

erkekler 200 ve 400 metrede dünya rekortmeni atlet. 200 metrede atlanta'da 01.08.1996 tarihinde 19.32 ile kırmış olduğu rekor derecesine o tarihten bu yana kimse yaklaşamamıştır.
kollar havada, yukarıya doğru açılan kaslı bacaklar, büyük bir kolye ve karşınızda ördek lakaplı atlet. 400 ve 200 metre lerin efsanevi ismi ve rekortmeni.
*
5 kez olimpiyat,9 kez dünya şampiyonu,halen 3 dünya rekorunu elinde tutan,koştuğu 19.32snlik derecesiyle hem 200m nin hem de tüm koşu türlerinin en hızlı adamı.koştuğu bu derecenin 100m de 9.66 snye denk geldiğine dikkat çekmek istiyorum.emekli oldu gitti hala daha yerini dolduracak bi star gelemedi koşu dünyasına.
ben geç tanıştım michael abi ile. sene 99 dünya şampiyonasını veriyor trt 3. bu dayı bir koşuyor 200'de benim aklım çıkıyor. bir koşuyor 400'de aboooo kendimden geçiyorum, o nasıl rekor. bana atletizmi sevdiren çok mübarek bir zat'tır bu. ardından 2000 olimpiyatlarında da şov yapmıştı, hey gidi...

tanım olaraktan; 1967 dallas doğumlu abede'li efsana atlet.
atlanta 1996'da dünya rekorunu kırarken attığı hayvani deparın ağır çekim görüntüsü hala hafızalardadır.
http://cache.eb.com/eb/im...?id=1811&rendTypeId=4

tanım:dünyanın gelmiş geçmiş en büyük atleti ve rekortmenidir.

dünyada bir insanın şimdiye kadar ulaştığı en yüksek hıza ulaşmıştır. üstelik bunu 100 metrede değil 200 metrede yapmıştır. doğru orantı ile 100 metreyi 9.66'da koştuğu sonucu çıkar ki, kolay kolay kırılamayacak rekorundaki koşuyu hatırlayanlar bilirler ki johnson büyük deparını son 100 hatta belki de 70-80 metre içerisinde atmıştır. belki o deparı 100 metre yarışında atsaydı 9,4-9,5 gibi absürd bir 100 metre rekoru olacaktı. faraziyeyi bırakıp gerçeğe dönelim. evet dünyada bir insanın kas gücüyle şimdiye kadar ulaşabildiği en yüksek hıza ulaşmıştır.

şöyle ki: 200 metre 19,32 saniye.

hız=km/saat

0,2km/0.00537saat=37.24 km saatte.

asafa'nın 100 metre rekoruna bakalım

100 metre=9,77 sn.

0,1km/0.002714saat=36.845 km saatte.

--spoiler--

The fastest 200 meters run since then is 19.62 seconds, by Tyson Gay on June 24, 2007, 0.30 seconds slower than Johnson's record.

--spoiler--
(bkz: usain bolt)
1996'daki olimpiyatlarda 200 metrede dünya rekoru (19.32 s) ve 1999'da sevilla'da düzenlenen dünya şampiyonasında 400 metrede dünya rekorunu (43.18 s) kırmış atlet kişilik. biz senin koşarken sallanan altın kolyene ve altın ayakkabılarına hastaydık be abi.

edit: 200 metre rekoru usain bolt isimli sinir kişi tarafından yalan edilmiş ve haliyle beni üzüntüye gark etmiştir. 400 metre rekorunun hala kendisinde olması ise hala tesellimizdir.
an itibariyle ruh halini merak ettiğim şahsiyet. koltuğunda boş gözlerle televizyona baktığını düşünüyorum. uzun bir sürede patates yemeyeceği kesin.
usain bolt'a ne kadar küfretse az olan insandır. düşünün 12 sene rekoru elinizde tutuyorsunuz rekoru kırmayı bırakın birazcık yaklaşan yok, tatlı patates yiyen bir eleman çötenk diye kırıyor.

artık eski rekortmendir.

(bkz: kral öldü yaşasın kral)
usain boltun 200 metrede kendisine ait rekoru kirdigi yarisin ardindan "hayatimda izledigim en heyecan verici atletizm performasiydi" diyebilecek kadar sportmen ve olgun kisidir.
Michael Johnson (24 Şubat 1988 Urmston, Manchester) ingiliz futbolcu, ingiltere Premier Lig takımlarından Manchester City'de ve ingiltere 21 yaş altı takımında forma giymektedir. Manchester City'nin efsane oyuncusu Colin Bell'e benzetilmektedir. Enerjisiyle, hızlı koşularıyla ve orta sahanın her yerinde oynayabilme özelliğiyle günümüz ingiliz yıldızlarından Steven Gerrard'a benzetilmektedir.

Johnson 2004 yılında Manchester City'e katılmıştır. Öncesinde ise bir okul öğrencisiyken Everton altyapısında oynamıştır. Manchester City genç takımının bir oyuncusu olarak 2006 FA Gençler Kupası finalinde oynamıştır. Kariyerinin ilk maçını 21 Ekim 2006 tarihinde Premier Lig maçında Wigan'a karşı oynamıştır. Manchester City bu maçta Wigan'a deplasmanda 4-0 yenilmiştir.
80 doğumlulara atletizmi sevdirek adamdır.müthiş karizmatik müthiş zenci ve müthiş altın kolyeli bir atletti.100 ve 200 aynı anda kazanılabilir ama 200 ve 400 biraz göt isterço yüzden gelmiş geçmiş en büyük odur.
atletizmi sevdirmek demişken bir de haile gebrselassie vardı ot çekmiş gibi güler dururdu ama sabaha kadar koşsa banamısın demezdi.hey gidi günler hey.dur ona da bişeyler karalıyayım.
kolunda metalik saati, boynunda yarım kilo altın takısıyla 400 metre dünya rekorunu kırmış adamdır.
ayakları ayak değil at toynağı olan adam, rekoru hala kırılamamıştır.

edit: diye biliyordum, ama kırmışlar lan rekorunu tüh yazık oldu.
Dünyadaki en ünlü popçulardan biridir ve şarkıları ile insanların gönlüne taht kurmuştur.
2000 sydney olimpiyatlarındaki amerikan takımının diskalifiye edilmesiyle beraber olimpiyatlardaki altın madalya sayısı dörde düşmüş efsane,dünya şampiyonalarında ise altın sayısı sekizdir.eğer 1992 barcelona olimpiyatlarında yaşadığı gıda zehirlenmesi sebebiyle katılamadığı 200 ve 400 metre finallerinde koşabilseydi bu sayı daha da fazla olabilirdi.istikrar abidesidir, hakkında üç adım atlama dünya rekortmeni jonathan edwards''ben bir michael johnson değilim, her piste çıktığımda altın madalya kazanamam'' demitir.1991 yılından 2000 yılına değin koştuğu bütün büyük final yarışlarını kazanmıştır.400 metre dünya rekorunu sevilla'da 31, 5 yaşında iken kırmıştır, ayrıca bu mesafede 21 kez 44 saniyenin altına inerek olağanötesini başarmıştır.ayrıca usain bolt'un kırdığı hiçbir rekor bu adamın kırdığı 19.32lik 200 metre rekorunun sansasyonunu yaratmadı(19.66 dan 19.32 ye), derece ilk ekrana geldiğinde skorboard yanlış falan demişlerdi.9 yıl boyunca iki branşta dünyanın en iyisi ondan başkası olamamıştır, gelmiş geçmiş en büyük sprinterdir ve bunu jamaikalıların değiştirebileceğini sanmıyorum.
adını görünce rekor kırdığını sandığım düz koşucu.
Öyle değil lan. Adamın üst kısmı otobüs bekliyormuş gibi dim dik durur, alt tarafı rekor kırardı.
Seveni çoktur vesselam.
bir eddie murphy değil.
şu usain bolt'un kamera görünce yaptığı soytarılıkları, çocuk çocuk hareketleri her gördüğümde biraz daha özlediğim efsanedir. şu adamın o altın kolyesiyle takoza gelişi bile zamanın durduğu andı. donovan bailey'i de unutmam tabi, bayramlarda açar konuşurum.

meydan soytarılara kalmış be altın kolyelim. varsın 100 metreyi 7 saniyede koşsunlar, varsın senin rekorlarına kibrit çaksınlar, senin karizmanın yanından, yörüngesinden değil de ışık yılı uzağından bile geçemezler be ördeğim...
ato boldon'un sadece sırtını gördüğü kişi. adamın sırtını görmekten başka bir şey yapmadı.
hala kırılamamış olan 43.18 lik 1999'dan kalma 400 metre dünya rekoru
http://www.youtube.com/watch?v=8mUa8Ku2BDo

96 olimpiyatlarında kırdığı ünlü 200 metre dünya rekoru.bolt tarafından kırıldı.
http://www.youtube.com/watch?v=6FEh7hDpGp0

ilk kırdığı 19.66 lık 200 metre dünya rekoru.
http://www.youtube.com/watch?v=e8HdW5vfG_k
michael jackson ile michael jordon arasında kalmış, halk arasında adı geçince insanlarda kimlik bunalımı yaşatan kişi.
doksanlarda basketbolda michael jordan neyse atletizmde michael johnson oydu, sprint efsanesiydi. bu yüzden sporseverler için kimlik bunalımı yaratması imkansızdır.

(bkz: atletizmdeki geçilmezlik serileri)
kendi döneminde bolt kadar büyük bir efsane olan insan üstü atlet .

(bkz: atletizm dünya rekorları)
güncel Önemli Başlıklar